20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

به گزارش خبرگزاری جیرو، بیش از یک قرن است که سینمای ژاپن با خلق تاثیرگذارترین، متمایزترین و عمیق ترین فیلم ها، مخاطبان را مسحور خود می کند. پشت خلق این فیلم ها کارگردانان تحسین شده ای مانند آکیرا کوروساوا، هایایو میازاکی و یاسوجیرو اوزو و همچنین فیلمسازان مدرنی مانند هیروکازو کورییدا و تاکاشی میکه قرار دارند.

بدون شک هیچ محدودیتی برای کارگردانان ژاپنی و ظرفیت ذهن نابغه و خلاق آنها برای سوق دادن روایت های سینمایی به مسیرهای جدید و جسورانه وجود ندارد. فیلم های ژاپنی از حماسه های اکشن سامورایی گرفته تا درام های مفهومی، از تریلرهای هیجان انگیز تا انیمه های جادویی، تنوع بالایی دارند.

این فیلم ها به لطف خلق جهان های بصری پرکشش با ارزش های فنی که به سادگی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد، شناخته می شوند. اما این باعث نمی شود که داستان فیلم های ژاپنی دور از ذهن باشد. در واقع، فیلمسازان ژاپنی برداشت ها و نگاهی دارند، که اصیل و خاص خودشان است اما، درعین حال با تمام جهان ارتباط برقرار می کند.

خلق فیلم های هنری ژاپن، در تاریخ این کشور جریان دارد. توکیوی معاصر و ژاپن فیودالی، داستان هایی دارند که هنوز حس تازه ای را به مخاطب می دهد و به او اجازه می دهد زیبایی را در ساده ترین چیزها بیابد.

ما اینجا فهرست بهترین فیلم های ژاپنی تمام دوران را با شمارش معکوس به شما معرفی می کنیم. فقط بهتر است به شما تاکید کنیم که با شناخت و تماشای این آثار، انفجاری از طیف خلاقانه این فیلمسازان و لذت ناب سینمایی، از صنعت فیلمی که پس از این همه سال همچنان به شگفتی و نوآوری بی پایان ادامه می دهد، در مغز و قلب شما رخ می دهد.

20. خواهر کوچک ما (Our Little Sister)

ژانر: درام
سال ساخت: 2015
کارگردان: هیروکازو کورییدا

بازیگران: هاروکا آیاسه، ماسامی ناگاساوا، کاهو، یوکو ناکامورا، جون فوبوکی، شینوبو اوتاکه و کیرین کیکی
خواهر کوچک ما براساس یک مانگای زیبا که توسط آکیمی یوشیدا در طول یک دهه از سال 2006 نوشته شده ساخته شده است. این فیلم یک درام خانوادگی معاصر است، که حول زندگی سه خواهر به نام های ساچی، یوشینو و چیکا می چرخد.

این سه خواهر بعد از مرگ پدرشان با اکراه از خواهر و برادر کوچکشان که تا قبل از آن هیچ اطلاعی از وجودشان نداشته اند، مراقبت می کنند. دختران برای سازگاری با خانواده جدید و ایجاد تعادل بین مسیولیت های خود تلاش می کنند. آنها به شهر ساحلی سنتی کاماکورا نقل مکان کرده و درنهایت به لطف رویدادهای شاد و غمگین و امیدواری های و ناامیدی ها، هر روز به هم نزدیک می شوند.

کارگردان این اثر یعنی هیروکازو کورییدا یک فیلمساز شناخته شده است، که ساده ترین صحنه ها را با احساسات بسیار خود جان می بخشد. غیرممکن است با تماشای فیلم های این کارگردان احساس نکنید، که قلبتان فرو می ریزید. در فیلم خواهر کوچک ما، از کارهای معمولی مانند درست کردن سوپ میسو گرفته تا آویزان کردن لباس های شسته شده، هر فریم معنای عمیق تری درباره قدرت شفابخش بخشش دارد و این حقیقت را ثابت می کند، که خانواده فقط با هم خون بودن تعریف نمی شود.

19. بهشت و دوزخ (High and Low)

ژانر: درام جنایی
سال ساخت: 1963
کارگردان: آکیرا کوروساوا

بازیگران: توشیرو میفونه، تاتسویا ناکادای و کیوکو کاگاوا
این تریلر پلیسی هیجان انگیز و پرمخاطب آکیرا کوروساوا، یک تاجر ثروتمند به نام کینگو گوندو را دنبال می کند، که در تلاش است تا یک شرکت تولید کفش را خریداری کند. اما در این گیرودار آدم رباها به زندگی او هجوم آورده و از او باج می خواهند. اما آدم ربایان به طور تصادفی کودک اشتباهی یعنی پسر راننده گوندو را می ربایند و آنچه در ادامه می بینیم، یک آدم ربایی ناامیدکننده برای مجرم است و یک دوراهی اخلاقی برای گوندو.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

ازطرفی قانون و پلیس هم وارد این ماجرا شده و به آرامی به مجرمین نزدیک می شوند. بهشت و دوزخ به شکل یک فیلم هیجان انگیز شروع و به یک درام جنایی تبدیل می شود. این انتقال ژانر آنقدر بدون دردسر و ملایم اتفاق می افتد، که در جریان فیلم شما را با ناهنجاری های ژاپن که مدت ها است فراموش شده است هم، آشنا می کند. درباره کوروساوا باید گفت که، این کارگردان صاحب سبک به طرز ماهرانه ای نقدهای اجتماعی درباره اختلاف طبقاتی و اخلاقیات را در میان طرحی که پیرنگ بسیار محکمی دارد، قرار می دهد، که نمی توان نادیده اش گرفت. توشیرو میفونه در نقش گوندو در این فیلم می درخشد و بهشت و دوزخ را به یکی از بهترین تریلرهای تمام دوران سینما تبدیل می کند.

18. قلعه متحرک هاول (Howl’s Moving Castle)

ژانر: انیمه
سال ساخت: 2004
کارگردان: هایایو میازاکی

جای تعجب نیست، که در این لیست حداقل یک فیلم از هایایو میازاکی وجود داشته باشد. قلعه متحرک هاول یک انیمیشن خیال انگیز است که سوفی، زن جوانی را دنبال می کند که توسط طلسم جادوگری به یک پیرزن تبدیل می شود. سوفی به دنبال باطل کردن این طلسم و در جستجوی درمان، وارد قلعه متحرک جادویی می شود که جادوگری به نام هاول در آن زندگی می کند. او نه تنها در قلعه متحرک هاول پناه می گیرد، بلکه با او، شاگرد مهربان و مترسک زنده اش، دوست می شود. قلعه متحرک هاول به عنوان یکی از محصولات استودیوی جیبلی، یک ضیافت جذاب و شگفت انگیز برای احساسات است.

اصالت این اثر به لطف ایده های بسیار نو و خلاقانه، تصاویری که با دست میازاکی طراحی شده است، شخصیت های منحصربه فرد و سکانس های پرواز تحسین برانگیز است. میازاکی خود اغلب به دلیل حس وحال خاص شخصیت هاول، عشق بی چون وچرای خود را نسبت به این شخصیت ابراز می کند و آن را به یک کلاسیک جاودانه تبدیل کرده است.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

17. نبرد سلطنتی (Battle Royale)

ژانر: اکشن
سال ساخت: 2000
کارگردان: کینجی فوکاساکو

بازیگران: تاتسویا فوجیوارا، آکی مایدا، ماسانوبو آندو، کو شیباساکی، چیاکی کوری یاما، تاکشی کیتانو و جیرو ناگاتا
اگر مجموعه فیلم های بازی های گرسنگی را دیده باشید، دنیای پادآرمان شهری که ترسیم کرده است را، به یاد دارید. در این پادآرمان شهر، جوانان به جنگلی متروک فرستاده می شوند تا خود را تامین کنند، شکار کنند و دوستان خود را بکشند تا پیروز بیرون بیایند. باید بدانید که نبرد سلطنتی پیش از بازی های گرسنگی این داستان را روایت کرده است. در این فیلم کلاسیک، کینجی فوکاساکو به شکلی خیره کننده با قرار دادن 42 دانش آموز دبیرستانی درمقابل یکدیگر، در نبردی تا سرحد مرگ خطرناک، پیچ وتاب دلهره آوری را خلق می کند.

در داستان این فیلم که انگار نسخه آینده ژاپن است، قانونی یک کلاس درس را که به صورت تصادفی انتخاب شده است، برای رقابت در جزیره ای انتخاب می کند، که تنها باید یک دانش آموز در آن زنده بماند. این دانش آموزان با یک قلاده انفجاری تحت نظر هستند و در صورت شکستن حتی یک قانون، منفجر می شوند. نیازی به گفتن نیست که خشونت در فیلم به حد تکان دهنده ای می رسد، اما در خدمت برجسته کردن پرسش های عمیق تر درباره نفوذ قدرت و نقش اخلاق در جوامع است. به علاوه، نبرد سلطنتی از جوانی شخصیت ها و سکانس های اکشن هیجان انگیزی تغذیه می کند، تا نشان دهد که جامعه حاضر و مایل است، فرزندان خود را برای انقلاب بزرگ تر قربانی کند.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

16. دروازه جهنم (Gate of Hell)

ژانر: درام عاشقانه
سال ساخت: 1953
کارگردان: تینوسوکه کینوگاسا

بازیگران: کازویو هاساگاوا و ماچیکو کیو
فیلم های زیادی درباره جنون ناشی از عشق نافرجام ساخته شده اند، اما هیچ کدام به اندازه دروازه جهنم تاثیرگذار و زیبا نیستند. برای نام بردن از افتخارات دروازه جهنم، باید گفت این فیلم در سال 1955 جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان و بهترین طراحی صحنه ولباس را دریافت کرد. همچنین، این شاهکار ساخته شده توسط تینوسوکه کینوگاسا، اولین فیلم ژاپنی رنگی است.

دروازه جهنم داستان یک مثلث عشقی محکوم به فاجعه را دنبال می کند، که در برابر تجملات زیبایی شناختی دوران هی آن ژاپن قرار می گیرد. در این روایت یک سامورایی به نام موریتو اندا، قهرمانانه بانو کسا را، زنی بسیار زیبا که در نهایت عاشقش می شود، نجات می دهد. با این حال، موریتو بعد از آن متوجه می شود که کسا، پیش از آن با واتارو واتانابه ازدواج کرده است. او در روند تعقیب عشقش به دیوانگی محض فرو می رود.

دروازه جهنم شامل بخشی از خیره کننده ترین مبارزات با شمشیر، صحنه های نبرد، کاخ ها، باغ ها و کیمونوهای دلربای ژاپنی است، که در قالب یک فیلم رنگی موردتوجه مخاطب قرار می گیرد. واضح است که سینمای ژاپن همیشه ابزارهایی برای تبدیل داستان عاشقانه به اثری هنری با زیبایی غم انگیز داشته است.

15. آشوب (Ran)

ژانر: درام حماسی
سال ساخت: 1985
کارگردان: آکیرا کوروساوا

بازیگران: تاتسویا ناکادای، آکیرا ترویو، جین پاچی نزو، دایسوکه ریو، میکو هارادا و یوشیکو میازاکی
آشوب به عنوان آخرین شاهکار کوروساوا در پنجاه وهشتمین دوره اسکار، نامزد چهار جایزه ازجمله؛ بهترین کارگردانی شده و در آخر جایزه اسکار بهترین طراحی لباس را به دست آورد. این فیلم که در طول آخرین روزهای حرفه طولانی مدت کوروساوا فیلم برداری شده است، حماسه خونین سامورایی درباره خیانت، جنون و جنگ است، که با ظرافت تمام از شاه لیر ویلیام شکسپیر اقتباس شده است.

داستان این فیلم درباره لرد بزرگ هیدتورا ایچیمونجی است، که در هفتاد سالگی، قدرت خود را بین سه پسرش تقسیم می کند. طبق رویکرد این پادشاه، تارو که بزرگتر است، حکومت خواهدکرد. جیرو و سابوروی جوانتر هم، مسیولیت قلعه دوم و سوم را بر عهده خواهندگرفت. اما طمع و جاه طلبی آنها را علیه پدرشان و همدیگر قرار می دهد. کل درام پیرامون حکمرانی است، ولی با صحنه های نبرد بزرگی که در مناظر سرسبز و وسیع گرفته شده اند، به چشم اندازی زیبا تبدیل شده است. تاتسویا ناکادای در این فیلم در نقش پدری آشفته با قدرت و ناامیدی بازی می کند، که سلطنتش در مقابل چشمانش از هم فرو می پاشد. شاید بزرگترین دستاورد کوروساوا کسب نامزدی بهترین کارگردانی برای این فیلم باشد.

14. پادشاهی رویاها و جنون (Kingdom of Dreams and Madness)

ژانر: مستند
سال ساخت: 2013
کارگردان: مامی سونادا

بازیگران: هایایو میازاکی، توشیو سوزوکی، ایسایو تاکاهاتا و هیده آکی آنو
پادشاهی رویاها و جنون یکی از فیلم های متفاوت این فهرست است، زیرا به عنوان یک مستند پشت صحنه شناخته می شود. اما دلیل کسب جایگاه چهاردهم این فیلم، خلق تصویر فوق العاده از فرهنگ ژاپنی است. پادشاهی رویاها و جنون، استودیو جیبلی را در طول تولید چالش برانگیز انیمه باد برمی خیزد و افسانه شاهدخت کاگویا به شکلی گیرا دنبال می کند.

ما در این فیلم شاهد نبوغ، سخت کوشی و ویژگی های خاص انیماتورهای نمادین هایایو میازاکی و ایسایو تاکاهاتا هستیم، که در هنگام ساخت این فیلم های جاه طلبانه در هنر خود غرق شده اند. اما قلب مستند در خود استودیو جیبلی پرجنب وجوش و پویا نهفته است. در این فضا گروهی از انیماتورهای بااستعداد مجنون در کنار کارگردانان بزرگ کار می کنند و به داستان های آنها روح می بخشند. توشیو سوزوکی، پسر هایایو میازاکی یعنی گورو میازاکی و هیداکی آنو، خالق فرنچایز بشارت، دیگر افرادی هستند که در این انیمه شناخته می شوند.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

13. تامپوپو (Tampopo)

ژانر: کمدی
سال ساخت: 1985
کارگردان: جوزو ایتامی

بازیگران: کن واتانابه، کوجی یاکوشو، تسوتومو کامازاکی، نوبوکو میاموتو، ماریکو اوکادا، یوشی کاتو، هیدجی اوتاکی و اوتومو ریوتارو
فرهنگ ژاپنی لذیذترین غذاها را دارد. بنابراین واضح است که یک کمدی کلاسیک حول محور غذا و البته رابطه عاشقانه، به نحوی که دلچسب و کمدی باشد، برای فهرست بهترین فیلم های ژاپنی مناسب است. اثر هنری متفاوت جوزو ایتامی، تامپوپو، داستان گروهی از مردان را دنبال می کند که به بیوه ای کمک می کنند، تا مغازه رامن فروشی اش را احیا کند.

این فیلم کمدی پر از صحنه های خنده آور و درام مفهومی، تنش های وابسته به عشق را در هم می آمیزد و درعین حال با تمسخر فیلم های آمریکایی و ایجاد سکانس هایی پیرامون تابوهای جنسی، حرف متفاوتی می زند. در قلب خود این فیلم، ممکن است شعارهایی درباره لذت بردن از چیزهای ساده در زندگی مانند غذا، دوستی و عشق باشد. اما با وجود کارگردانی مانند جوزو ایتامی، نتیجه یک داستان تخیلی وحشیانه است، که در صحنه های غیرقابل پیش بینی خود، غذاهای ژاپنی و شادی مشترک حاصل از اشتراک یک کاسه نودل را جشن می گیرد.

12. نام تو (Your Name)

ژانر: انیمه عاشقانه
سال ساخت: 2016
کارگردان: ماکوتو شینکای

نام تو به عنوان سومین فیلم ژاپنی پرفروش تاریخ سینما، نامزد جایزه بهترین پویانمایی سال آکادمی فیلم ژاپن و برنده جایزه بهترین پویانمایی در انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس، چهل ونهمین جشنواره فیلم سیتخس و هفتادویکمین جایزه فیلم ماینیچی شده است. این انیمه پرفروش ماکوتو شینکای، داستانی دراماتیک و جذاب از دو نوجوان را روایت می کند، که به طرز مرموزی از خواب بیدار می شوند و متوجه می شوند بدن هایشان عوض شده است.

تاکی تاچیبانا یک پسر شهری است، که در زندگی روزمره خود غرق است و میتسوها میامیزو یک دختر روستایی است، که از روند فروتنانه زندگی خود راضی است. دنیاهای مختلف آن ها زمانی با هم برخورد می کند، که مجبور می شوند زندگی دیگری را برای مدتی زندگی کنند، و به طور غیرقابل توضیحی در یک داستان عشقی فراتر از درک زمان و مکان به هم متصل می شوند. تنها راه برای تاکی و میتسوها برای جلوگیری از این امر این است که، برای اولین بار یکدیگر را ملاقات کنند. نام تو دارای جذابیت های بصری و یک موسیقی متن تکرارنشدنی است، که داستان جادویی چگونگی پیوند سرنوشت دو روح را تکمیل می کند.

11. هاراکیری (Harakiri)

ژانر: درام سامورایی
سال ساخت: 1962
کارگردان: ماساکی کوبایاشی

بازیگران: تاتسویا ناکادای، رنتارو میکونی، شیما ایواشیتا، آکیرا ایشیهاما و ایچیرو ناکاتانی
اگر از طرفداران فیلم های کوینتین تارانتینو هستید که در آنها او امضای خاص خود را از خشونت و سکانس های اکشن شیک به کار می برد، پس هاراکیری را ببنید، تا معنای خشونت جذاب در سینما را درک کنید. درام سامورایی برنده جایزه کوبایاشی حول محور یک رونین یا همان سامورایی سرگردان و بزرگ به نام هانشیرو است، که از یک ارباب فیودال تقاضای اجازه برای خودکشی آیینی در حیاط خانه اش را دارد.

اما همانطور که داستان گره گشایی می شود، از طریق چندین فلاش بک، ما حقیقت آزاردهنده پشت تلاش هانشیرو برای انتقام و داستان چیجیوا، سامورایی جوانی را که زمانی به دیدار ارباب فیودال رفته است، می فهمیم. درحالیکه فیلم های سنتی سامورایی قالب خاص خود را داشته و بر موضوعات مخصوص به خود تمرکز دارند، هاراکیری یک پوسیدگی اخلاقی را در قلب ژاپن فیودال به نمایش می گذارد. در این فیلم تاتسویا ناکادای در نقش رونین شکسته، بازی فوق العاده ای ارایه می دهد و فیلم را از یک درام لطیف به یک شاهکار فراموش نشدنی ارتقا می دهد.

10. دزدان فروشگاه (Shoplifters)
ژانر: درام
سال انتشار: 2018
کارگردان: هیروکازو کورییدا

بازیگران: لیلی فرانکی، ساکورا آندو، مایو ماتسواوکا و کیرین کیکی
این فیلم برنده نخل طلا به کارگردانی هیروکازو کورییدا، زندگی یک خانواده فقیر و درعین حال دوست داشتنی را ترسیم می کند، که از طریق خلاف های کوچک امرارمعاش می کنند. اوسامو به عنوان سرپرست این خانواده، در یکی از دزدی های معمولی اش از مغازه، یوری، دختر بچه ای را پیدا می کند که در سرما یخ زده است. اوسامو او را به خانه می برد و حقیقت را درباره خانواده اش می فهمد و به دنبال آن تصمیم می گیرد او را عضوی از خانواده خودش کند.

دزدان فروشگاه فضای متفاوتی نسبت به فیلم های سابق کورییدا مانند؛ خواهر کوچک ما، موباروسی، و مثل پدر، مثل فرزند دارد. پیام اصلی این فیلم آن قدر مهم است، که نمی توان آن را نادیده گرفت. دزدان فروشگاه قلب شما را در دستان خود می گیرد و به یادتان می آورد، که تا چه اندازه به مهربانی و دلسوزی یکدیگر نیازمند هستید. فیلم در خلال لحظات آرام و شاد و انجام کارهای روزمره در خانواده ای که در حاشیه ثروت جامعه زندگی می کند، نگاهی ملایم به خود می گیرد، اما درس های بسیار مهمی به مخاطب می دهد.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

9. آکیرا (Akira)

ژانر: انیمه
سال انتشار: 1988
کارگردان: کاتسوهیرو اوتومو

کاتسوهیرو اوتومو در آکیرا، مانگای علمی تخیلی که خودش نوشته است را، به یک فیلم انیمه سایبرپانک پیشگامانه تبدیل کرده، که به یکی از محبوب ترین فیلم های انیمیشن ژاپنی تبدیل شده است. آکیرا نوجوانی به نام تتسو را دنبال می کند، که قدرت های خاص او شروع به بیدار شدن می کند و توکیو را با هرج ومرج و نابودی تهدید می کند. در طرف دیگر، رهبر باند دوچرخه سواری، کاندا، دوست دوران کودکی تتسو و فردی با عقده مردانه است، که به سادگی نمی تواند برتری دیگران را تحمل کند.

درگیری وحشتناک تتسو و کاندا شامل اعمال جنون آمیز و اقدامات سیاسی خرابکارانه است. انیمیشن آکیرا هر مرزی را که تابه حال در این ژانر ترسیم شده بود، جابجا کرده و شکل هنری جدیدی خلق می کند، که توکیوی غرق در تابلوهای نیونی و آسمان خراش های بلند را با زیبایی شناسی تکرارنشدنی خود به تصویر می کشد. از بررسی این که چگونه قدرت ذهن را فاسد می کند، تا ترس از آنچه فناوری افسارگسیخته می تواند به آن تبدیل شود، آکیرا یک نمایش پرقدرت از ژاپن است.

8. مدفن کرم های شب تاب (Grave of the Fireflies)

ژانر: انیمه
سال انتشار: 1988
کارگردان: ایسایو تاکاهاتا

جالب است بدانید که مدفن کرم های شب تاب به طور همزمان با همسایه من توتورو اثر میازاکی منتشر شد. و حتی باوجود اینکه ایسایو تاکاهاتا به اندازه هایایو میازاکی تحسین شده نیست، این شاهکار احساسی حرف های زیادی برای گفتن دارد. این فیلم که روزهای پایانی جنگ جهانی دوم را از نگاه دو خواهر و برادر، سیتا نوجوان و ستسوکو، خواهر کوچکترش روایت می کند، مبارزه برای بقا را در کشوری به نمایش می گذارد، که هنوز درگیر عواقب بزرگ ترین رویداد تاریخ است.

خواهر و برادر به دنبال غذا و سرپناه می گردند و تمام تلاش خود را می کنند تا پس از تخریب خانه شان در بمباران آتش، از یکدیگر مراقبت کنند. داستان ساده و درعین حال عمیق، گواهی بر توانایی تاکاهاتا در تزریق احساسات عظیم به هر لحظه و تصویر فیلم است. مدفن کرم های شب تاب ادای احترامی به بی گناهی کودکانی است، که آرامششان به راحتی بوسیله جنگ نابود می شود.

7. راشومون (Rashomon)

ژانر: تریلر روان شناختی
سال انتشار: 1950
کارگردان: آکیرا کوروساوا

بازیگران: توشیرو میفونه، ماسایوکی موری، ماچیکو کیو، تاکاشی شیمورا و مینورو چیاکی
راشومون به عنوان اولین فیلمی که کوروساوا و سینمای ژاپن را به جهان شناساند، برنده جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز شده است. این فیلم همچنین جایزه اسکار افتخاری اسکار را هم به دست آورده است. راشومون یکی دیگر از آثار کلاسیک کارگردان بزرگ آکیرا کوروساوا است، که نقطه عطفی برای تریلرهای جنایی روانشناختی آینده شده و از آن زمان تعداد کمی از آثار سینمایی توانسته اند به جایگاهش برسند.

طرح این فیلم بسیار ساده است: چهار نفر روایت های متناقضی از قتل یک مرد و تجاوز به همسرش ارایه می دهند. اما داستان فیلم، که از طریق فلاش بک ها روایت می شود، به همان اندازه که ترسناک است، دیوانه کننده هم است. کوروساوا در این فیلم بسیار ماهرانه از روش داستان سرایی غیرخطی و تغییر دیدگاه ها استفاده می کند و حقیقت را درباره ماهیت انسان و اعتبار حافظه انسان به نمایش می گذارد. راشومون با بازی های دراماتیک توشیرو میفونه و ماچیکو کیو، داستانی پر از پیچش ها و چرخش های تکان دهنده دارد. اما جذابیت اصلی این فیلم در این واقعیت نهفته است، که حقیقت عینی ممکن است اصلا وجود نداشته باشد و فقط نسخه های ذهنی شکل گرفته ناشی از تعصب و علاقه شخصی آن را آشکار می کند.

6. داستان توکیو (Tokyo Story)

ژانر: درام
سال انتشار: 1953
کارگردان: یاسوجیرو اوزو

بازیگران: ستسوکو هارا، چیشو ریو، چیه کو هیگاشییاما، کیوکو کاگاوا، هاروکو سوگیمورا، سو یامامورا، کونیکو میاکه،، شیرو اوساکا
هدایت فهرست بهترین آثار سینمایی ژاپنی به سمتی به نسبت دراماتیک با کمک داستان توکیو، فیلم برنده چندین جایزه مهم سینمایی، جذاب است. این فیلم به کارگردانی یاسوجیرو اوزو، داستان یک زوج سالخورده را روایت می کند، که تمام مسیر را از اونومیچی به توکیو می روند تا از فرزندان بزرگ شان دیدن کنند. کویچی، بزرگ ترین فرزند این زوج سالخورده، یک پزشک ماهر است و شیگه دخترشان، یک آرایشگر موفق. اما هر دو این فرزندان آنقدر مشغول هستند، که نمی توانند وقت خود را با والدینشان بگذرانند. بنابراین مراقبت از آنها بر عهده نوریکو، بیوه کوچکترین پسرشان که در جنگ شهید شده ، است

. موسیقی لطیف، دیالوگ ها مفیدومختصر و داستان فیلم لطیف است، اما اوزو موفق می شود شکاف بین نسلی و رویدادهایی را که شکل ژاپن پس از جنگ را تغییر داده است، به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد. این نحوه روایت اوزو احساسات شما را چنان درگیر می کند، که کمتر اثری می تواند این کار را با شما کند. این اثر با گرمی و صمیمیت به شما نزدیک می شود و در آن شاهد پخش صحنه هایی شعرگونه هستید، که غم و اندوه خانواده هایی که از هم جدا می شوند در آن، ارزش هایی را به شما یادآور می شوند. داستان توکیو در بسیاری از معتبرترین نظرسنجی ها، در دسته بهترین فیلم های تاریخ سینمای ژاپن است. برای مثال در رویدادی که در جشنواره فیلم بوسان در سال 2015 برگزار شد، منتقدان و هنرمندان بزرگ، داستان توکیو را به عنوان بهترین فیلم آسیایی تمام دوران معرفی کردند.

5. شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke)

ژانر: انیمه
سال انتشار: 1997
کارگردان: هایایو میازاکی

شاهزاده مونونوکه که داستانش در قرن چهاردهم جریان دارد، افسانه زیست محیطی میازاکی است که داستان جنگجوی جوان و شاهزاده امیشی به نام آشیتاکا را دنبال می کند. این دو شخصیت با دنیای صنعتی و خدایان و ارواح ساکن در جنگل سروکار دارند. از آنجا که پایه و اساس جریان زندگی آنها متزلزل شده است، آشیتاکا باید صلح را بین قبیله انسانی که به طرز خستگی ناپذیر در حال ساختن یک شهر آهنی هستند و خدایان حیوانات به رهبری شاهزاده مونونوکه، که برای محافظت از جنگل با آنها می جنگند، ایجاد کند. میازاکی از طریق خلق تصاویر خیره کننده، شورشی از عظمت و شکوه بصری ایجاد می کند.

ما موجودات شگفت انگیزی مانند خدای گرازهای اهریمنی و خدایان گرگ های غول پیکر را در این انیمه مهم می بینیم و به دنیایی منتقل می شویم، که در آن عده ای در تلاش برای زندگی مسالمت آمیز هستند. اما بخش متمایز فیلم، تمثیل زیست محیطی است، که او برای طرح پرسش هایی درباره حفظ و حتی توسعه طبیعت استفاده می شود. به طورکلی، شاهزاده مونونوکه یکی از بزرگترین انیمه های حماسی است، که تا به حال ساخته شده است.

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن

4. عزیمت ها (Departures)

ژانر: درام
سال انتشار: 2008
کارگردان: یوجیرو تاکیتا

بازیگران: ماساهیرو موتوکی، ریوکو هیروسویه و تسوتومو یامازاکی
در فیلم عزیمت ها داستان زندگی یک نوازنده ویولن سل به نام دایگو کوبایاشی را دنبال می کنیم، که ارکسترش به تازگی منحل شده است. پس او به همراه همسرش به زادگاهش بازمی گردد، تا زندگی و حرفه جدیدی را شروع کند. دایگو با گرفتن یک شغل شوم از یک آژانس تبلیغاتی، شروع به کار به عنوان یک مسیول کفن ودفن می کند و اجساد را برای مراسم تشییع جنازه آماده می کند. او در ابتدا با پیش داوری با این شغل روبرو می شود، اما خیلی زود روحیه خاصی پیدا می کند، که نقشش را می پذیرد.

داستان فیلم در حومه شهر در استان یاماگاتا می گذرد، و دایگو را نشان می دهد که با لطافت و خیلی آرام مرده ها را تمیز می کند و به آنان لباس می پوشاند. کارگردان یوجیرو تاکیتا هر صحنه را با احساسات ظریف و مضامین متحول کننده و شوخ طبعی خاص خود آغشته می کند. جای تعجب ندارد که این فیلم در سال 2009 برنده جایزه اسکار بهترین فیلم بلند بین المللی شد، زیرا عزیمت ها به شما می آموزد که یکدیگر را آنطور که باید ببینید.

3. شهر اشباح (Spirited Away)

ژانر: انیمه
سال انتشار: 2001
کارگردان: هایایو میازاکی

نام نبردن چندباره از آثار هایایو میازاکی در فهرست بهترین فیلم های ژاپنی جرم است، زیرا این کارگردان افسانه ای ما را با شاهکارهای زیادی مجذوب خود کرده است. در شهر اشباح، داستان چی هیرو، دختر ده ساله ای را دنبال می کنیم که با والدینش در مسیر محل زندگی جدیدشان، از یک شهربازی متروک سردرمی آورد. در آنجا چی هیرو وارد دنیای ارواح شده و متوجه می شود که والدینش به خوک تبدیل شده اند. او که به عنوان شاگرد یک جادوگر به دام افتاده است، باید راهی برای آزادی والدینش بیابد و به خانه و دنیای انسان ها بازگردد.

میازاکی سرزمینی فانتزی را تداعی می کند که در آن ارواح در اوقات فراغتشان، خود را آنجا سرگرم می کنند. ایده پردازی های تحسین برانگیزی مانند حمام بزرگ، شخصیت بی صورت، از یاد بردن نام و طبیعت در شهر اشباح وجود دارد. اما در نهایت، این فیلم درباره چی هیرو و سفر او برای کشف خودش است. باوجود اینکه چی هیرو پس از نجات یافتن چیزی از دنیای ارواح به یاد نمی آورد، اما از طریق کمک به دیگران، معنای واقعی هدف و عشق در زندگی را آموخته است.

2. هفت سامورایی (Seven Samurai)

ژانر: درام حماسی
سال انتشار: 1954
کارگردان: آکیرا کوروساوا

بازیگران: تاکاشی شیمورا، توشیرو میفونه و سوجین کامی یاما
هفت سامورایی یک فیلم حماسی است که به ماجراهای مردم روستایی می پردازد، که هفت سامورایی بیکار را برای دفاع از خود و خانه شان در برابر راهزنان استخدام می کند. همانطور که سامورایی ها از مردم روستا محافظت می کنند و به آنها آموزش می دهند، 40 راهزن به آنجا حمله می کنند. هفت سامورایی کوروساوا که در بسیاری از رتبه بندی ها بهترین فیلم تاریخ سینمای جهان محسوب می شود، شایسته جایگاه ابتدایی این فهرست است، زیرا آنچه در ادامه داستان فیلم می بینیم، فقط یک داستان اکشن و ماجراجویی نیست، بلکه کاوشی عمیق در آسیب هایی است براثر قدرت، که بر وجدان و اعمال انسان وارد می شود.

کوروساوا در طرح ریزی مضامین پیچیده ای مانند طبقه اجتماعی، غرور و بار و فشار رهبری در مجموعه ای پر از سکانس های اکشن، شخصیت های واقعی و تصاویری غنی استاد است. گروه بازیگری هفت سامورایی به رهبری توشیرو میفونه، هر کدام گذشته و دغدغه های خاص خود را دارند. به طورکلی، هفت سامورایی یکی از آن فیلم هایی است، که علیرغم دو ساعت و نیم زمان، بسیار جذاب و خوش حس وحال است، و هر دقیقه تماشای آن ارزش دارد.

1. ماشینم را بران (Drive My Car)

20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن
ژانر: درام
سال انتشار: 2021
کارگردان: ریوسوکی هاماگوچی

بازیگران: نیشی جیما هیده توشی، ریکا کیریشیتا، ماساکی اوکادا و توکو میورا
ماشینم را بران برنده بهترین فیلم بلند بین المللی اسکار، نخل طلای کن، گلدن گلوب، انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس، حلقه منتقدان فیلم نیویورک و انجمن ملی منتقدان فیلم و دارای 168 بار نامزدی جایزه از فستیوال های معتبر جهانی و دریافت 77 مورد از آنها است. این فیلم با الهام از مجموعه داستان کوتاه «مردان بدون زنان» نوشته نویسنده بزرگ ژاپنی «هاروکی موراکامی» و دیگر داستان های کوتاه این مجموعه ساخته شده است. ماشینم را بران اثری خیره کننده است، که مضامینی مانند؛ از دست دادن، خیانت، بخشش و قدرت ارتباط انسانی را بررسی می کند.

داستان این فیلم درباره شخصی به نام یوسوکه کافوکو، کارگردان و بازیگری تنها است، که برای تولید نمایشنامه ای با عنوان «عمو وانیا» به هیروشیما می رود، اما در این روند با راننده زن جوان خود، رابطه ای برقرار می کند. این دو درحالیکه زمان هایی را در ماشین می گذرانند و بین تمرین های نمایشش سفر می کنند، داستان هایی درباره گذشته دردناک خود به اشتراک می گذارند.

اگر همین طرح به کارگردان دیگری داده می شد، داستان را به یک فیلم معمولی و کلیشه ای تبدیل می کرد. اما ریوسکی هاماگوچی تفاوت ظریفی را ایجاد می کند، که در فاصله بین کلمات، در سکوت طولانی و نماهای نزدیک و جزییات احساسی، فراتر می رود. وقتی با گذشت 40 دقیقه از تیتراژ فیلم هنوز هیجان مخاطب به قوت خود باقی است، باید بدانید که با فیم خوبی طرف هستید. ماشینم را بران بهترین تجربه ای است، که می توانید در یک ماشین ساب قرمز داشته باشید.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "20 فیلم برتر تاریخ سینمای ژاپن"، کلیک کنید.