یک پیش بینی تازه درباره قیمت ارز، طلا، مسکن و خودرو/ مسیر احتمالی قیمت ها را ببینید

به گزارش خبرگزاری جیرو، افزایش مستمر قیمت کالاها و خدمات در اقتصاد را تورم می گویند که وجود تورم بالا، بی ثبات و ماندگار در هر اقتصادی مشکلات متعددی را ایجاد می کند، از جمله آن می توان به کاهش قدرت خرید و رفاه خانوارها، کاهش ارزش پول ملی، افزایش نااطمینانی به آینده و کاهش انگیزه سرمایه گذاری اشاره کرد. تورم در ایران دلایل مختلفی دارد از نوسانات ارزی تا نقدینگی اما یکی از عوامل کمتر مورد توجه مسیله انتظارات تورمی است.

جیرو در گزارشی نوشت: انتظارات تورمی یعنی پیش بینی از میزان تورم در آینده که منجر به تصمیم گیری در حوزه های مثل قیمت گذاری، خرید و فروش و … می شود. انتظارات تورمی تحت تاثیر اخبار و رویدادها تغییر می کند، خوش بینی به آینده میتواند منجر به کاهش تورم شود و بدبینی نسبت به آینده بر آتش انتظارات تورمی می دمد. بنابراین برای هر سیاست گذاری شناخت این انتظارات تورمی و عوامل موثر بر آن اهمیت دارد.

عوامل موثر بر قیمت ارز از نظر مردم

در این راستا اخیرا مرکز افکار سنجی سرمایه گزارشی از نتایج نظرسنجی از مردم در زمینه انتظارات تورمی منتشر کرده است. این مرکز نظرسنجی با جامعه نمونه 1059 نفر از شهروندان سراسر کشور در فروردین 1403 انجام داده است. طبق این گزارش 23/8 درصد از شهروندان با بیشترین میزان معتقدند که جنگ با اسراییل بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت ارز در سال 1403 خواهد داشت، 21 درصد عنوان کردند که انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بر افزایش قیمت ارز اثرگذار است. همچنین 19/2 درصد درگیری سیاسی قوا را موثر دانسته، 18/4 درصد گفته اند افزایش قیمت بنزین و سوخت، 16/1 درصد حذف ارز ترجیحی و 1/5 درصد هیچ کدام از این موارد را در افزایش قیمت ارز موثر ندانسته اند.

پیش بینی مردم درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت ها در سال جاری

عوامل موثر بر قیمت مسکن

در بخش دیگری از این گزارش به پاسخ و نتیجه پرسش دیگری از مردم مبنی بر اینکه کدام یک از عوامل بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت مسکن در سال 1403 می گذارند، پرداخته شده است.

طبق بررسی های انجام شده 21/3 درصد از شهروندان با بیشترین میزان معتقدند که افزایش قیمت بنزین و سوخت بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت مسکن در سال 1403 خواهد داشت، 19/9 درصد عنوان کردند که حذف ارز ترجیحی بر افزایش قیمت مسکن اثرگذار است، 19/4 درصد درگیری سیاسی قوا را موثر دانسته، 18/5 درصد گفته اند جنگ با اسراییل، 17/9 درصد انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و 3 درصد هیچ کدام از این موارد را در افزایش قیمت مسکن موثر ندانسته اند.

پیش بینی مردم درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت ها در سال جاری

عوامل موثر بر افزایش طلا و سکه

24/1 درصد از شهروندان با بیشترین میزان معتقدند که جنگ با اسراییل بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت طلا و سکه در سال 1403 خواهد داشت، 21/5 درصد عنوان کردند که انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بر افزایش قیمت طلا و سکه اثرگذار است. همچنین آنها 18/6 درصد حذف ارز ترجیحی را موثر دانسته و 17/2 درصد گفته اند افزایش قیمت بنزین و سوخت، 16/6 درصد درگیری سیاسی قوا و 2 درصد هیچ کدام از این موارد را در افزایش قیمت طلا و سکه موثر ندانسته اند.

پیش بینی مردم درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت ها در سال جاری

عوامل موثر بر قیمت خودرو

علاوه موارد گفته شده موضوع خودرو و پیش بینی از عواملی که می تواند در سال جاری بر افزایش قیمت آن تاثیر بیشتری داشته باشد هم در این گزارش اشاره شده است که طبق نظرسنجی انجام شده 22/1 درصد از شهروندان با بیشترین میزان معتقدند که افزایش قیمت بنزین و سوخت بیشترین تاثیر را بر افزایش قیمت خودرو در سال 1403 خواهد داشت، 20/8 درصد عنوان کردند که حذف ارز ترجیحی بر افزایش قیمت خودرو اثرگذار است، 18/4 درصد انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا را موثر دانسته، 18/3 درصد گفته اند جنگ با اسراییل، 17/8 درصد درگیری سیاسی قوا و 2/6 درصد هیچ کدام از این موارد را در افزایش قیمت خودرو موثر ندانسته اند.

پیش بینی مردم درباره عوامل موثر بر افزایش قیمت ها در سال جاری

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک پیش بینی تازه درباره قیمت ارز، طلا، مسکن و خودرو/ مسیر احتمالی قیمت ها را ببینید" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک پیش بینی تازه درباره قیمت ارز، طلا، مسکن و خودرو/ مسیر احتمالی قیمت ها را ببینید"، کلیک کنید.