کاترین ستاره زن پیش از انقلاب به سعادت آباد رفت و خاطرات را زنده کرد!

کاترین ستاره زن پیش از انقلاب به سعادت آباد رفت و خاطرات را زنده کرد!

آفتاب نیوز :

روز گذشته یکی از خانه نشینان سینمای ایران در حوالی سعادت آباد دیده شد. «شورانگیز طباطبایی» بازیگر پیشکسوت سینما که حالا 5 دهه است از پرده سینما دور مانده و وایرال شدن تصاویرش نیز در مراسمی مثل یادبود زری خوشکام، همکار قدیمی اش برمی گردد. در حالی که در این مراسم، چهره های مطرح سینمای امروز نظیر هانیه توسلی و محمدرضا فروتن حضور داشتند، اما حضور این چهره مطرح سینمای قبل از انقلاب در حالی که اغلب هم نسلان او در خارج از ایران به سر می برند، در فضای مجازی به چشم آمد.

شورانگیز طباطبایی با نام مستعار کاترین و با فیلم اکبر دیلماج ساخته خسرو پرویزی وارد سینما شد. شرکت در فیلم اکبر دیلماج (با حضور رضا ارحام صدر، ایرن زازیانس و دیانا) سکوی پرتابی برای شورانگیز طباطبایی بود و بعد از آن به علت جذابیتی که داشت به یک باره مورد توجه فیلمسازان قرار گرفت و دستمزدش از سی هزار ریال به سیصد هزار ریال ترقی نمود. او پس از انقلاب در ایران ماند و پس از 4 دهه در مراسم رونمایی فیلم «پناه» در سال 1397 به همراه همسرش محمد صالح علا مجری تلویزیون حاضر شد که با استقبال حاضرین در مراسم مواجه شد.

شورانگیز طباطبایی در سال 57 با محمد صالح اعلاء ازدواج کرد. محمد صالح علا، برای بسیاری از ما نامی آشنا است. مردی که بار ها “سلام بر شما هم وطنانِ جان”ش را از رادیو و تلویزیون شنیده ایم و “محبوب من”هایش با آن صدا و لحنِ لغزانِ بغض آلود حداقل یک بار قلبمان را لرزانده یا آرام کرده است.

شورانگیز طباطبایی زمانی پرکارترین ستاره ایرانی سینما بود. زمانی که نیاز به چهره های تازه در سینمای ایران روز به روز بیشتر احساس می شد و این نیاز سبب می گشت که به تدریج چهره های نو در سینمای ایران ظهور کنند. شورانگیز طباطبایی هنرپیشه ای است که تا قبل از ورود به کار سینما، بار ها برای بازی در فیلم از وی دعوت به عمل می آمد، اما سعی او آن بود که بتواند در فیلم های برجسته تری شرکت کند.

وی قبل از آنکه با نام کاترین بازیگر نفش نخست فیلم «اکبر دیلماج» گردد با نام شاپرک در چند صحنه از فیلم «خشم و خون» که هنوز به نمایش در نیامده شرکت جسته بود. اما به خاطر آنکه در آن فیلم نتوانسته بود کاری از خود نشان دهد، از قبول نقش های کوتاه مدت بعدی خود خود داری نمود و در انتظار فرصتی بود که بتواند با ایفای نقش نخست فیلم ها برای خود موفقیتی به دست آورد.

آثار شاخص این هنرمند

در پایان بندی این مطلب به سراغ برخی آثار شاخص این هنرمند در کارنامه اش بود. بازیگری که دوره کاری اش به یک دهه هم نرسید، اما در سینمای ایران ماندگار شد.

اکبر دیلماج

اکبر دیلماج فیلمی به کارگردانی خسرو پرویزی و نویسندگی احمد نجیب زاده محصول سال 1352 است. همکاری موفق رضا ارحام صدر، سلطان کمدی ایران با ایران و شورانگیز طباطبایی. سکوی پرتابی که شورانگیز را به عنوان یک استعداد به سینمای ایران معرفی کرد.

کنیز

این فیلم که اقتباسی از فیلک ربه کای آلفرد هیچکاک استبه کارگردانی کامران قدکچیان و نویسندگی احمد نجیب زاده در سال 1353 ساخته شد. در این فیلم سعید راد، شورانگیز طباطبایی، توران مهرزاد و جلال پیشواییان ایفای نقش می کنند. کنیز، تراژدی مشترک سعید راد و شورانگیز طباطبایی ست که داستان تلخش بیننده را جریحه دار می کند.

پاشنه طلا

انگار احمد نجیب زاده سناریوهایش را مختص به چند بازیگر خاص مثل شورانگیز طباطبایی می نوشته. پاشنه طلا فیلمی به کارگردانی نظام فاطمی در سال 1354 ساخته شد. این بار شورانگیز طباطبایی مقابل یکی از ستون های سینما یعنی ناصر ملک مطیعی مقابل دوربین رفت و خروجی کار نیز باتوجه به موضوع مورد پسند مخاطب چنین ژانری قرار گرفت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاترین ستاره زن پیش از انقلاب به سعادت آباد رفت و خاطرات را زنده کرد!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاترین ستاره زن پیش از انقلاب به سعادت آباد رفت و خاطرات را زنده کرد!"، کلیک کنید.