پوتین می خواهد غرب را خسته کند

پوتین می خواهد غرب را خسته کند

آفتاب نیوز :

«گرانت شاپس» وزیر دفاع انگلیس که کشورش اخیرا به بهانه مقابله با اقدامات نیرو های مسلح یمن در دریای سرخ به همراه آمریکا اقدام به حملاتی تجاوزکارانه علیه یمن کرده و بر شرایط پرتنش کنونی در غرب آسیا دامن زده است، در گفت وگویی درباره «شرایط حساس چشم انداز امنیت بین المللی» ابراز نگرانی کرد.

در مدت اخیر، حملات ارتش یمن به کشتی های مرتبط با رژیم صهیونیستی در دریای سرخ در پاسخ به جنایات جنگی صهیونیست ها علیه مردم فلسطین در غزه، مورد بحث قرار گرفته و بهانه ای نیز برای حملات متجاوزانه آمریکا و انگلیس به یمن شده است.

ایران تنش زدایی کند!

شاپس در گفت وگویی با شبکه آمریکایی فاکس دیجیتال با مطرح کردن ادعایی علیه نقش ایران در منطقه گفت: من فکر می کنم باید نسبت به خطراتی که وجود دارد آگاه شویم. ما در دورانی زندگی کرده ایم که به نوعی پساجنگ سرد محسوب می شود و ما در آن از سود حاصل از کاهش هزینه های رقابت تسلیحاتی بهره برداری کرده ایم، اما در حال حاضر، نمی توان با وجود «روسیه ای متجاوز» به این وضعیت ادامه داد. شاهد عملکرد ایران و چگونگی افزایش تنش ها در خاورمیانه هم هستیم.

شاپس افزود: با کره شمالی بسیار پرمدعا و دارنده تسلیحات هسته ای نیز مواجه هستیم. وقتی چین برای دیدن واکنش غرب نظاره گر این وضعیت است، چه اتفاقی می افتد؟ بنابراین، برای من واضح است کاری که باید انجام دهیم این است که اطمینان بیابیم با وضعیت «بهره صلح» پس از جنگ سرد که دیگر وجود ندارد، پیش نمی رویم.

او در اولین سخنرانی اش به عنوان وزیر دفاع هم هشدار داده بود که با وجود بالا رفتن تنش ها در مناطق متعدد جهان، به ویژه غرب آسیا، جهان ممکن است در پنج سال آینده، شاهد درگیری میان غرب و کشور های رقیب، از جمله چین، روسیه، کره شمالی و ایران باشد.

اما وزیر دفاع انگلیس همچنین هشدار داد با وجود مشارکت تعداد بیشتری از رای دهندگان در انتخابات پیاپی در ده ها کشور جهان از جمله آمریکا، انگلیس، روسیه، اتحادیه اروپا، هند، مکزیک، پاکستان و دیگر کشورها، وضعیت جهان متغیر است.

شاپس همچنین با اشاره به حملات گروه های مقاومت منطقه علیه پایگاه ها و نظامیان آمریکا در منطقه که در پاسخ به حمایت های تمام عیار آن از جنایت های جنگی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه انجام شده است، با تکرار ادعای حمایت نظامی و مالی ایران از گروه های مقاومت منطقه و تلاش برای مرتبط ساختن این حملات به ایران گفت که «انگلیس مایل است شاهد خویشتن داری و تنش زدایی از سوی ایران باشد.»

نیرو های مقاومت منطقه تاکنون بیش از 150 بار مواضع آمریکا در منطقه را هدف قرار داده اند. در پی این حملات حداقل 70 مورد آسیب دیدگی نظامیان آمریکایی گزارش شده است که بیشترشان جراحات مغزی هستند. حمله پهپادی هفته گذشته مقاومت عراق به «برج 22» در اردن نیز منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی و مجروح شدن حداقل 40 نفر شده است.

می خواهیم شاهد پایان جنگ غزه باشیم

وزیر دفاع انگلیس همچنین با اشاره به اقدامات تلافی جویانه ارتش یمن علیه کشتی های رژیم صهیونیستی و متحدان آن در دریای سرخ گفت: نمی توان به نقض آزادی ناوبری در آب های بین المللی ادامه داد و ما از ایران می خواهیم در آن جا و در ارتباط با این شبه نظامیان وارد عمل شود.

او همچنین گفت: می خواهیم شاهد متوقف شدن حزب الله لبنان باشم. می خواهیم شاهد متوقف شدن این گروه های شبه نظامی باشیم و مسلما، بیشتر از همه، می خواهیم شاهد پایان جنگ اسراییل و غزه باشیم که برای آن به پیش شرط هایی مانند آزادی اسرا نیاز است.

غرب مدعی حمایت نظامی و مالی ایران از نیرو های مقاومت منطقه، از جمله انصارالله یمن و کنترل اقدامات آن ها است. این در حالی است که ایران بار ها این ادعا را رد کرده و اقدامات نیرو های مقاومت منطقه را صلاحدید خود آن ها و تصمیماتی مستقل تلقی کرده است.

دستگاه دیپلماسی ایران نیز در موضعی رسمی اعلام کرد که «گروه های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی گیرند و جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از توسعه درگیری در منطقه استقبال نمی کند، در تصمیمات گروه های مقاومت برای نحوه ی حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.»

در ادامه این گفتگو، شاپس موضع انگلیس درباره راهکار «2 دولتی» را تکرار کرد که مستلزم به رسمیت شناختن «کشور فلسطین» است.

او بیان کرد: ما کشور فلسطین را به رسمیت خواهیم شناخت و این مستلزم تضمین های امنیتی به اسراییل نیز هست.

پوتین می خواهد غرب را خسته کند

وزیر دفاع انگلیس همچنین تاکید کرد که سال 2024 سالی مهم، نه تن ها برای انتخابات پیش روی کشورها، بلکه وضعیت شکننده درگیری ها، از جمله جنگ اوکراین است. او همچنین گفت که از نظر او، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه قصد دارد جنگ اوکراین را به امید «خسته شدن» غرب از حمایت از کی یف طولانی کند.

شاپس بیان کرد: آیا ما (به اوکراین) پشت خواهیم کرد؟ شاید به خاطر رخ داد های خاورمیانه او (پوتین) فکر می کند که ما جرات حمایت از اوکراین تا آخر کار را نخواهیم داشت. بنابراین، فکر می کنم 2024 سال واقعا مهمی است.

او در این راستا تاکید کرد: ما، اساسا، باید تصمیمی آگاهانه اتخاذ کنیم. آیا ما برای کمک به اوکراین برای ایجاد حاکمیت در سراسر این کشور در این کار هستیم یا صرفا قرار است بگوییم اشکالی ندارد اگر یک همسایه دموکراتیک ما مورد حمله قرار بگیرد، در حالی که چین و دیگران نظاره گر آن هستند؟

شاپس همچنین گفت: باید با تهدید واقعی مواجه شویم که فقط روسیه یا پوتین نیست، بلکه موضوع تمام نظم جهانی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پوتین می خواهد غرب را خسته کند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پوتین می خواهد غرب را خسته کند"، کلیک کنید.