پارمنیدس و تفکر – خبرگزاری جیرو

فلسفه برای کودک 26؛

پارمنیدس و تفکر

پارمنیدس فکر می کرد که شما فقط می توانید به چیزهای فکر کنید که وجود دارند. تصور کنید که افکار شما مانند اسباب بازی های کوچکی باشند که می توانید با آنها در ذهن خود بازی کنید!

خبرگزاری علم و فناوری جیرو، آزاده پورحسینی؛ پارمنیدس، فیلسوف یونان باستان، ایده جالبی در مورد تفکر داشت. او معتقد بود که افکار ما واقعی هستند و به عنوان چیزی واقعی در ذهن ما وجود دارند! تصور کنید که افکار شما مانند اسباب بازی های کوچکی باشند که می توانید با آنها در ذهن خود بازی کنید!

پارمنیدس فکر می کرد که شما فقط می توانید به چیزهای فکر کنید که وجود دارند.

او گفت :«اگر می توانی به چیزی فکر کنی، یعنی آن چیز باید به نحوی وجود داشته باشد.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بیشتر بخوانید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 بنابراین وقتی به آبنبات چوبی غول پیکر رنگین کمانی فکر کنید. یعنی به عنوان یک فکر در ذهن شما وجود دارد، حتی اگر در زندگی واقعی وجود نداشته باشد.

پارمنیدس معتقد بود که افکار ما مانند پنجره هایی رو به دنیای واقعی اطراف ماست. بنابراین وقتی به سگ خانگی خود یا سرزمین افسانه ای جادویی فکر کنید، انگار از پنجره جادویی در ذهنتان نگاه کرده اید.

به عبارت ساده، پارمنیدس فکر می کرد که هر چیزی که به آن فکر می کنیم به نوعی واقعی است، چه در ذهن ما و چه در دنیای اطراف. بنابراین دفعه بعد که اژدها را تصور می کنید یا رویای ابرقهرمان بودن را در سر می پرورانید، به یاد داشته باشید که افکار شما مانند گنجینه های خاصی هستند که نشان می دهد تخیل شما چقدر می تواند شگفت انگیز باشد!

بعد از خواندن این مطالب ،آیا می توان به «هیچی» فکر کرد؟

پارمنیدس درباره  فکر کردن به «هیچی»  نظراتی دارد.

بچه! اجازه دهید چیزی را که پارمنیدس در مورد فکر کردن به «هیچی» می گفت، به روشی ساده برای شما توضیح دهم.

 پارمنیدس در مورد آنچه هست و نیست بسیار فکر می کرد. او به چیزی به نام «هستی» اعتقاد داشت . چیزهایی که واقعاً هستند.

پارمنیدس می گفت :«فکر کردن به “هیچی” سخت است. زیرا اگر به چیزی فکر کنید، آن چیزی در ذهن شما وجود دارد.»

اما اگر سعی کنید به چیزی فکر نکنید، در نهایت به “هیچ” فکر می کنید، که خودش تبدیل به چیزی در افکار شما می شود! مثل این است که با افکارتان یک بازی مخفی انجام دهید.

بنابراین پارمنیدس این فرضیه را مطرح کرد که شاید هیچی یا «نیستی» چیزی باشد که ذهن ما واقعاً نمی تواند درباره آن فکر کند.

این موضوع مثل این است که بکوشیم رنگی را تصور کنیم که در هیچ رنگین کمانی نیست یا مکانی که در هیچ نقشه ای وجود ندارد. ذهن ما در فکر کردن به چیزهایی که وجود دارد خوب است، اما در مورد هیچی واقعی نه.

هر زمان که سعی می کنیم به هیچ چیز فکر نکنیم، ذهن ما در نهایت چیزی را به وجود می آورد. حتی اگر این فقط مفهوم «هیچ» باشد.

بنابراین، پارمنیدس معتقد بود که فکر کردن به هیچ چیز واقعی مانند تعقیب بادبادکی است که مدام دور می شود. درک این ایده کمی دشوار است.

پارمنیدس و تفکر

ایستگاه فکر

1-آیا صفر همان هیچ است؟

2-اگر صفر و هیچ یکی نیستند. تفاوت این دو را از کجا متوجه می شوید؟

 

داستان کوتاه

روزی روزگاری کودکی کنجکاو به نام گیوماتا بود. او عاشق خواندن کتاب های ماجراجویی بود و آرزوی کاوش در سرزمین های دور را داشت.

 گیوماتا ساعت ها مشغول کشیدن نقاشی های رنگارنگ و خلق دنیایی از تخیلات خود می شد. او یک روز آفتابی تصمیم گرفت که یک قلعه مخفی در حیاط خلوت خانه شان بسازد، مکانی برای اینکه بتواند بازی کند و در سکوت فکر بکند.

او با ابرویی درهم، اغلب سوالات عمیقی درباره زندگی می پرسید و پدر و مادرش همیشه از سوالات  او شگفت زده می شدند. جادو و موجودات افسانه ای او را مجذوب خود می کرد و خلاقیت و شگفتی بی پایانش را برمی انگیخت. او مشتاق ماجراجویی های فراتر از شهر کوچکش بود و مشتاق بود که به ماموریت های هیجان انگیز بپردازد.

 گیوماتا هر شب قبل از اینکه به خواب برود ، دنیایی پر از احتمالات و رویاهای بی پایان را تصور می کرد که منتظر آشکار شدن بودند.

 بنابراین، با قلب معصوم و تخیل بی حد خود، هر روز را با امید و شگفتی در آغوش می کشید و آماده برای غلبه بر هر چالشی که بر سر راهش قرار می گرفت می شد.

او خوب می دانست که درست فکر کردن می تواند به او برای بهتر انجام دادن کارها کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پارمنیدس و تفکر – خبرگزاری جیرو" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پارمنیدس و تفکر – خبرگزاری جیرو"، کلیک کنید.