ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟

به گزارش جیرو، نزدیک به دو سال پس از آنکه OpenAI رقابت «ورود هوش مصنوعی مولد به محصولات» را به راه انداخت، اپل دیشب (21 خرداد) وارد این رقابت شد و اعلام کرد که می خواهد این فناوری را به بیش از یک میلیارد کاربر آیفون در سراسر جهان برساند.

به نقل از هوشیو، اپل طی مراسمی دو ساعته در محل پردیس آینده نگرانه خود در سیلیکون ولی گفت که از هوش مصنوعی مولد (Generative A.I) برای رسیدن به آنچه Apple Intelligence می نامد، بهره می گیرد. این سیستم پیام ها و اعلان ها را اولویت بندی می کند و ابزارهای نوشتاری اش، هرآنچه را کاربران در ایمیل ها، یادداشت ها یا متون خود نوشته اند، تصحیح یا با متن بهتر جایگزین می کند. هوش مصنوعی جدید همچنین ارتقای بزرگی برای سیری، دستیار مجازی اپل به همراه خواهد آورد.

برنامه های اپل برای ارایه AI در آیفون، نشان دهنده گام بعدی در وارد کردن هوش مصنوعی به جریان اصلی کالاهای مصرفی است. شاید برند «اپل»، سلطان سیلیکون ولی بیش از هر شرکت دیگری بتواند به فناوری هوش مصنوعی اعتبار ببخشد و پشتیبان بزرگی در برابر خیل منتقدانی باشد که نگران اشتباه بودن رویکرد کنونی هوش مصنوعی هستند و هشدار می دهند که AI به سیل اطلاعات نادرست موجود در اینترنت خواهد افزود.

ویژگی های هوش مصنوعی جدید اپل همچنین می توانند از حجم نگرانی ها در مورد عقب افتادن سازنده آیفون از بزرگ ترین رقبای خود در صنعت فناوری بکاهد. ارزش شرکت هایی مانند مایکروسافت و انویدیا به دلیل سیاست های تهاجمی شان در توسعه هوش مصنوعی افزایش یافته است؛ به طوری که مایکروسافت در اوایل سال میلادی جاری، جایگاه اپل را به عنوان با ارزش ترین شرکت فناوری در جهان تصاحب کرد و همین چند روز پیش، انویدیا توانست با پشت سر گذاشتن اپل به جایگاه دوم صعود کند.

ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟

ویژگی های شاخص هوش مصنوعی اپل

اپل با معرفی هوش مصنوعی جدید خود، تاکید کرد که چگونه قصد دارد این فناوری را با حفظ حریم خصوصی در محصولاتش ادغام کند. این شرکت گفت فناوری جدید با پاسخ دادن به سوالات، ساختن تصاویر و کدنویسی نرم افزاری، وظایف حساسی را انجام دهد. دستیار اپل با این ویژگی ها می تواند به طور خودکار تعیین کند که آیا زمان جلسه ای که مجددا برنامه ریزی شده با برنامه های حضور در مراسم جشن فرزندتان در مدرسه تداخل پیدا می کند یا نه.

اپل می گوید پردازش رایانه ای به جای آنکه در مراکز داده اتفاق بیفتد (که اطلاعات شخصی کاربران به احتمال بالاتری ممکن است به سرقت برود) در گوشی های آیفون انجام می شود. اپل برای درخواست های پیچیده ای که به قدرت محاسباتی بالاتری نیاز دارند، شبکه ای ابری با تراشه های نیمه رسانای اپل (سری M) ساخته که گفته می شود به مراتب خصوصی تر است، زیرا حتی خود اپل هم نمی تواند به داده های آن دسترسی داشته باشد!

ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟

دوپینگ با ChatGPT؟

اپل با OpenAI، سازنده چت بات انقلابی ChatGPT، قراردادی برای پشتیبانی از برخی ویژگی های هوش مصنوعی خود منعقد کرده و به همین دلیل، سم آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI هم در رویداد اپل شرکت کرده بود. این در حالی است که طی ماه های اخیر، رقابت سنگینی بین گوگل و OpenAI برای ارایه خدمات هوش مصنوعی به اپل در جریان بود.

درخواست هایی که سیستم اپل از عهده شان بر نیاید، به ChatGPT هدایت می شود. برای مثال، کاربر می تواند بگوید که با ماهی سالمون، لیمو و گوجه فرنگی چه جور غذایی برای شام تدارک ببیند. البته کاربران باید انتخاب کنند که این درخواست ها را خودشان به ChatGPT هدایت کرده اند و این اطمینان حاصل شود که اگر پاسخ ها رضایت بخش نبود، مسوولیتش با چت بات است و این مشکل هیچ ربطی به اپل ندارد.

OpenAI همکاری نزدیکی با مایکروسافت دارد و معامله اپل با خالق ChatGPT، نشانه دیگری است که نشان می دهد این شرکت جوان مستقر در سانفرانسیسکو به پیشروترین توسعه دهنده صنعت و فناوری هوش مصنوعی تبدیل شده است.

تیم کوک، مدیر اجرایی اپل در این مراسم گفت: «در حالی که ما به دنبال ساخت این قابلیت های جدید و باورنکردنی هستیم، می خواهیم مطمین باشیم که نتیجه حاصل، بازتابنده اصول هسته محصولات ما باشد. این محصول باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند در هر کاری که برایتان مهم است، کمک کند. این محصول باید شهودی و کار با آن باید آسان باشد».

اپل همچنین اعلام کرد که سیستم نرم افزاری آیفون را بهبود خواهد بخشید و در پاییز امسال «پیام رسانی» با قابلیت زمان بندی پیام ها، پاسخ دادن به پیام ها با ضربه زدن به عقب و ایموجی های بیشتر ارتقا خواهد یافت. اپل همچنین برنامه بازطراحی شده Photos را منتشر خواهد کرد تا مرور تصاویر بر اساس موضوعاتی مانند حیوانات خانگی و سفر را آسان تر کند. هم چنین کاربران آیفون خواهند توانست تصاویر با وضوح بالا را به گوشی های هوشمند اندرویدی بفرستند.

ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟

نقاط قوت و ضعف

اپل چندین مزیت را برای رقابت داغ هوش مصنوعی به ارمغان می آورد. تیم توسعه تراشه ها و نیمه رساناهای اپل، یکی از نوآورترین و بااستعدادترین تیم های فعال در صنعت است و سال ها است به ساخت تراشه هایی مشغول است که از عملکردهای پیچیده هوش مصنوعی پشتیبانی می کند. این شرکت همچنین خود را در محافظت از اطلاعات شخصی افراد، بهتر از دیگر رقبا معرفی کرده است، زیرا درآمد خود را نه با تبلیغات که از طریق فروش دستگاه ها به دست می آورد.

اما اپل ضعف هایی هم دارد که می تواند پیشرفت و توسعه هوش مصنوعی آن را کند سازد. این شرکت پنهان کار برای استخدام و جذب پژوهشگران پیشرو در حوزه هوش مصنوعی با چالش مواجه بود، زیرا میزان تحقیقاتی را که پژوهشگران می توانند منتشر کنند، محدود می کند. اپل همچنین به دنبال صدور مجوز برای محتوای منتشرشده و مخالفت با استفاده از آن ها بدون مجوز است.

ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟

هوش مصنوعی و «سیری»

اگرچه بیش از 10 سال از عمر «سیری»، دستیار صوتی اپل می گذرد، اما اپل اجازه داده تا دستیار صوتی ضعیف شود. این دستیار به دلیل ناتوانی در تشخیص درخواست های مختلف، کاربران را ناامید کرده و توانایی آن برای مکالمه واقعی محدود است زیرا برای پیروی از تک تک فرمان ها برنامه ریزی شده است.

هوش مصنوعی مولد می تواند سیری را بهبود دهد، زیرا با مکالمات و گفتارهایی که از پادکست ها و ویدیوها گرفته شده، آموزش دیده است. نتیجه این آموزش، سیستمی است که می تواند نحوه صحبت افراد را تقلید کند.

اپل گفت که سیری می تواند موضوعات کلی هر چیزی را که کاربر مطرح کرده است، به خاطر بسپارد. برای مثال، اگر کسی آب وهوای پارک جنگلی را پرسید و بعد گفت که می خواهد برای پیاده روی در آنجا برنامه ریزی کند، سیری اکنون می داند که باید برای پیاده روی در پارک جنگلی برنامه ریزی کند.

سیری همچنین بیشتر کارهای بیشتری را که مردم می خواهند با آیفون انجام دهند، درک خواهد کرد. به عنوان مثال، کافی است کاربر از سیری بخواهد که عکس فلان دوستش را نشان دهد؛ سیستم آن تصاویر را در برنامه Photos پیدا می کند و نمایش می دهد. سیری همچنین می تواند کارهایی مانند یافتن تصویر گواهینامه رانندگی کاربر و پر کردن آن را در فرم آنلاین برای افراد انجام دهد.

از دیگر قابلیت های AI اپل، می توان به خلاصه سازی خودکار ضبط های صوتی، امکان ساخت فیلم از عکس ها با نوشتن توضیحات و تمیز کردن عکس ها با حذف تصاویر مزاحم در پس زمینه اشاره کرد.

چالش های بزرگ نرم افزاری، سیاسی و مالی

به عقیده برخی کارشناسان، مراسم دیروز، بزرگ ترین رویداد برای سرمایه گذاران از زمان عرضه آیفون است زیرا آنها برای شکوفایی هرچه بیشتر در بازار امروز، باید هوش مصنوعی را با محصولاتشان تلفیق کنند.

این رویداد نقطه عطف مهمی نیز در رابطه اپل با توسعه دهندگان به شمار می آید. تنش ها بین این شرکت و سازندگان اپلیکیشن ها در سال گذشته افزایش یافته، زیرا اپل در برابر قوانین جدید اروپا که برای کاهش کنترل خود بر اپ استور طراحی شده اند، مقاومت کرده است. قوانین، اپل را ملزم می کند تا روش های پرداخت شخص ثالث را هم فعال کند. با اجرای این قانون، اپل می تواند تا 30 درصد از کارمزدی را که از فروش برنامه دریافت می کند، از دست بدهد. توسعه دهندگان می گویند که اپل با معرفی جایگزین هایی که تغییرات را بسیار گران تر انجام می دهند، مانع از اجرای درست قانون شده است.

اپل با چالش های مشابهی نیز در ایالات متحده مواجه است. قاضی فدرالی در سن خوزه، کالیفرنیا در حال بررسی این موضوع است که آیا شرکت اپل می تواند با برنامه ای برای جمع آوری 27 درصد از فروش در سیستم های پرداخت جایگزین ادامه دهد یا خیر. وزارت دادگستری نیز از اپل به خاطر قوانینی شکایت کرده است که دیگر شرکت ها را از ارایه برنامه های بازی های استریم ابری، کیف پول دیجیتال و سایر گزینه های جایگزین در آیفون باز می دارد.

اپل در مراسم دیروز مرتب روی مزایایی تاکید داشت که به توسعه دهندگان ارایه می کرد؛ مثلا ابزارهای هوش اپل چگونه برای مفیدتر کردن برنامه ها برای مشتریان در دسترس هستند.

اپل هم چنین اعلام کرد که اواخر این ماه، فروش ویژن پرو، هدست واقعیت ترکیبی خود را از ایالات متحده به چین، ژاپن و اروپا نیز گسترش خواهد داد. این شرکت همچنین از قابلیت های جدیدی برای این هدست رونمایی کرده است، از جمله امکان مشاهده عکس های قدیمی تر به صورت سه بعدی و ایجاد نمایشگر عظیم و مجازی برای مک.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورود دیرهنگام اپل به بازار هوش مصنوعی / آیا دوپینگ OpenAI، اپل را در رقابت حفظ می کند؟"، کلیک کنید.