واشنگتن پست: نگرانی‌ها از گسترش جنگ به لبنان، آمریکا را به تکاپو واداشته است

واشنگتن پست: نگرانی‌ها از گسترش جنگ به لبنان، آمریکا را به تکاپو واداشته است

دیپلمات‌ها و تحلیلگران می‌گویند مقامات آمریکایی در حال تلاش برای خاموش کردن آتش درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله هستند که لبنان را تا آستانه یک جنگ همه جانبه سوق داده است.

به گزارش جیرو، ترس از اینکه ماه‌ها تبادل آتش میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله در نزدیکی مرز جنوبی لبنان به یک جنگ ویرانگر تبدیل شود، پس از آنکه یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله به دست رژیم صهیونیستی ترور شد و این گروه نیز با رگبارهای موشکی گسترده به آن پاسخ داد، به اوج خود رسیده است.

چندین کشور، ازجمله آلمان و کانادا در هفته گذشته به شهروندان خود هشدار دادند که لبنان را ترک کنند و دلیل آن نیز تهدید تشدید خصومت‌ها بود.

مقامات آمریکایی می‌گویند در حال تلاش برای خاموش کردن آتش جنگ بین رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان هستند، تلاشی که با تلاش‌های واشنگتن برای میانجی‌گری در جهت برقراری آتش‌بس در نوار غزه درهم پیچیده شده است.

به نوشته واشنگتن پست، اگرچه ایالات متحده هنوز به شهروندان خود دستور خروج از لبنان را نداده است، هفته گذشته یک کشتی آبی-خاکی به نام USS Wasp، حامل تفنگداران آموزش دیده برای تخلیه به دریای مدیترانه فرستاد.

حزب‌الله بارها گفته که توقف حملات به غزه برای کوتاه آمدن نیروهایش ضروری است. گفته می‌شود مقامات آمریکایی شرایط حزب‌الله را پذیرفته و بدون ارائه جزئیات پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است گزینه‌هایی برای پایان دادن به درگیری در مرز لبنان بدون آتش‌بس در غزه وجود داشته باشد.

با آغاز گفت‌وگوها، نگرانی در لبنان و سرزمین‌های اشغالی نسبت به عواقب جنگی که به‌طور قطع منجر به تلفات غیرنظامی زیادی خواهد شد، افزایش یافته است. ماه‌ها درگیری در مرز جنوبی لبنان تاکنون نزدیک به 200 هزار لبنانی و اسرائیلی را در دو طرف مرز آواره کرده است.

چنین جنگی احتمالاً شامل ایالات متحده، حامی نظامی اصلی رژیم صهیونیستی خواهد بود که ضربه‌ای بزرگ به هدف اعلام‌شده دولت بایدن مبنی بر جلوگیری از گسترش خصومت‌ها در غزه به سراسر منطقه وارد می‌کند.

مقامات ایالات متحده و رژیم صهیونیستی مدعی‌اند که مایل به توافقی گسترده هستند که تهدید حزب‌الله علیه شمال سرزمین‌های اشغالی را از بین ببرد و به ده‌ها هزار نفر از آوارگان منطقه اجازه بازگشت بدهد اما تحلیلگران می‌گویند که بعید است حزب‌الله بدون آتش‌بس دائمی در غزه توافقی را امضا کند که گزینه‌های نظامی آن را محدود می‌کند.

به گفته مقامات لبنانی و اروپایی و طبق گزارش‌های منتشر شده، پیش‌نویس توافق‌نامه‌ها از حزب‌الله خواسته است تا سلاح‌های سنگین را از مرزهای سرزمین‌های اشغالی فلسطین دور کند، در حالی که در کنار سایر شرایط، بودجه بازسازی برای لبنان فراهم می‌شود.

یکی از اعضای دفتر رسانه‌ای حزب‌الله این هفته به روزنامه واشنگتن پست گفت: اگر [جنگ] در غزه متوقف نشود، توقف ما غیرممکن است. اگر جنگ در غزه متوقف شود، در جنوب لبنان هم متوقف می‌شود.

او با اشاره به آتش‌بس یک هفته‌ای ماه نوامبر در نوار غزه خاطرنشان کرد، در صورت آتش‌بس موقت در غزه – بدون آتش‌بس دائمی – حزب‌الله در لبنان به‌طور متقابل رفتار خواهد کرد، همان طور که اولین بار اتفاق افتاد. این نماینده افزود: اما این بدان معنا نیست که حزب‌الله یک توافق گسترده‌تر را قبل از پایان جنگ در غزه می‌پذیرد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بارها گفته است که این گروه خواهان جنگ نیست.

واشنگتن پست ادامه داد: دولت بایدن نیز همچنان آتش‌بس در غزه را به‌عنوان پله‌ای کلیدی برای حل بحران در لبنان می‌داند اما به گفته منابع آگاه، مقامات ایالات متحده به‌طور همزمان بررسی گزینه‌های جایگزین برای کاهش تنش‌ها را آغاز کرده‌اند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از بیان هر گونه موفقیت تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده در این زمینه خودداری کرد اما گفت: ما فکر می‌کنیم یک راه‌حل دیپلماتیک ممکن بوده و به نفع همه طرف‌ها است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت، موقعیت‌هایی برای پیشبرد دیپلماسی وجود دارد اما از بحث در مورد برنامه‌ریزی واشنگتن برای گزینه جایگزین خودداری کرد.

صحبت‌های اخیر نصرالله پس از سفر مشاور ارشد کاخ سفید در این ماه، حاکی از آن بود که کاخ سفید همچنان بر آتش‌بس غزه به‌عنوان راه حل متمرکز است.

پایان خبر جیرو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واشنگتن پست: نگرانی‌ها از گسترش جنگ به لبنان، آمریکا را به تکاپو واداشته است" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واشنگتن پست: نگرانی‌ها از گسترش جنگ به لبنان، آمریکا را به تکاپو واداشته است"، کلیک کنید.