واشنگتن پست: عربستان بدون پایان جنگ غزه نمی تواند با آمریکا و اسراییل به توافق برسد

کارشناس اماراتی می گوید عربستان سعودی تا زمانی که جنگ در غزه ادامه یابد، نخواهد توانست توافقاتی با آمریکا و رژیم صهیونیستی منعقد کند.

به گزارش جیرو، «عبدالخالق عبدالله» تحلیلگر اماراتی با اشاره به شکست های رویکردهایی که آمریکا در چند رشته مذاکرات در رابطه با جنگ غزه از جمله بر سر طرح آتش بس پیشنهادی «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا برای این جنگ و همچنین بازگشایی گذرگاه رفح مابین مصر و غزه در پیش گرفته است، نوشت عربستان سعودی تا زمانی که جنگ در غزه ادامه یابد نخواهد توانست توافقاتی با آمریکا و رژیم صهیونیستی منعقد کند.

بر اساس گزارش روزنامه «واشنگتن پست» عبدالخالق که مدیر ارشد «ابتکار عمل خاورمیانه» در «مرکز بلفر» وابسته به مدرسه «هاروارد کندی» است اظهار کرد: «به مجرد اینکه جنگ در غزه تمام شود عربستان می تواند در مذاکراتش با آمریکا بر سر تقویت روابط دفاعی و عادی سازی روابط با اسراییل توافقی را امضا کند.»

او خاطر نشان کرد: «اما تا زمانی جنگی در نوار غزه برقرار باشد عربستان نمی تواند توافق امضا کند.»

این در حالی است که به نوشته روزنامه واشنگتن پست، چند طرح دیگر دولت بایدن در رابطه با غزه با بی حاصل ماندن و طول کشیدن مذاکرات در پایتخت قطر بر سر موضوع آتش بس در غزه و طرحی که این رییس جمهور آمریکا حدود 10 روز پیش برای آتش بس اعلام کرد به بن بست خورده اند.

واشنگتن پست: شکست مذاکرات غزه موضع آمریکا در منطقه را تضعیف کرد
سفر بایدن به عربستان

موضع آمریکا به عنوان میانجی گر تضعیف شده است

این روزنامه اشاره کرد که بایدن هفته گذشته یک هیات رده بالا تحت سرپرستی «تری وولف» مدیر خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید را به قاهره فرستاده بود تا مذاکراتی را بر سر بازگشایی گذرگاه رفح بین مصر و غزه داشته باشد.

این گذرگاه که محل ورود اکثر محموله های کمک های بشردوستانه به جنوب نوار غزه است، در پی عملیات رژیم صهیونیستی در اوایل ماه گذشته میلادی در شهر رفح در جنوبی ترین نقطه این باریکه به اشغال صهیونیست ها درآمد. رفح محل اسکان صدها هزار آواره فلسطینی فرار کرده از نقاط دیگر نوار غزه است.

به نوشته واشنگتن پست مصر اجازه به ورود کمک ها به غزه از طریق این گذرگاه را تا زمانی که فلسطینی ها در سمت غزه آن را در کنترل نیاورند نمی دهد.

یک مقام مصری که نامش را فاش نکرد، به این روزنامه آمریکایی گفت هرگونه توافق بر سر گذرگاه رفح نیز وابسته به توافق آتش بس است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، واشنگتن با شکست در حاصل کردن این توافقات باعث شده که موضع خودش را به عنوان میانجی گر در دیگر مسایل مرتبط منطقه ای تضعیف کند.

به نوشته واشنگتن پست، مقام های آمریکایی همچنان اصرار دارند که فشارها بر هر 2 طرف جنگ غزه در نهایت آن ها را به یک توافق سوق می دهد و زمانی که حماس با آتش بس موافقت کند، اسراییل در نهایت به این توافق ملحق خواهد شد.

واشنگتن پست: شکست مذاکرات غزه موضع آمریکا در منطقه را تضعیف کرد
حملات رژیم صهیونیستی به رفح

طبق توافق پیشنهادی بایدن جنگ غزه با شکست اسراییل پایان می یابد

این رسانه معتقد است بایدن در سخنرانی خود در کاخ سفید در 31 مه با هدف توضیح و ارایه جزییات علنی درباره توافق مورد حمایتش برای آتش بس غزه به دنبال جلب نظر هر دو طرف جنگ بود. او گفت در اولین مرحله از سه مرحله این توافق که توسط اسراییل تدوین شده آتش بس 6 هفته ای، خروج نیروهای صهیونیست از مناطق پرجمعیت غزه و آزادی همه زنان، سالمندان و کودکانی که به اسارت گرفته شده اند رخ داده و همچنین کمک های بشردوستانه به غزه افزایش می یابند.

مذاکرات بر سر مرحله دوم سپس فورا آغاز می شود و در همین حال نیز آتش بس اولیه و موقت – تا زمانی که هیچ یک از طرفین شروط آن را نقض نکرده باشند – ادامه می یابد تا که توافقی در مورد توقف «دایمی» درگیری ها، عقب نشینی کامل اسراییل و آزادی همه اسرای باقی مانده، از جمله نیروهای ارتش اسراییل حاصل شود.

این روزنامه آمریکایی نوشت اشاره صریح این توافق به آتش بس دایمی و عقب نشینی اسراییل، به معنی این است که طبق توافق پیشنهادی بایدن عملا جنگ غزه با شکست صهیونیست ها در تحقق نابودی کامل حماس که نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم قولش داده بود، پایان می یابد.

مقام سابق مصری ناشناس به واشنگتن پست گفت: «حماس می خواهد پس از مرحله اول مطمین شود که اسراییل پس از آنکه آن ها گروگان ها را آزاد کنند، حمله نخواهد کرد».

پایان خبر جیرو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واشنگتن پست: عربستان بدون پایان جنگ غزه نمی تواند با آمریکا و اسراییل به توافق برسد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واشنگتن پست: عربستان بدون پایان جنگ غزه نمی تواند با آمریکا و اسراییل به توافق برسد"، کلیک کنید.