هاسکی در برابر گرگ/ کدام پیروز می‌شود؟

تینا مزدکی: سگ هاسکی و گرگ به یکدیگر شبیهند اما شکاف گسترده‌ای این سگ‌ها را از خاندان گرگ جدا می‌کند. طبق سوابق دیرینه‌شناسی، انسان برای اولین بار بین ۲۰هزار تا ۴۰هزار سال پیش سگ‌ها را اهلی کرد. قدیمی‌ترین نمونه‌های دفن‌شده انسان با سگ به حدود ۱۵هزار سال قبل بازمی‌گردد.

درحالی‌که سگ‌ها و گرگ‌ها ممکن است اجداد مشترکی داشته باشند، دو گونه متمایزند. گفته می‌شود، بسیاری از مردم اغلب سگ‌های هاسکی را به دلیل رنگ، شکل و ظاهرشان با گرگ اشتباه می‌گیرند.

تنها نژاد هاسکی که به‌طور رسمی شناخته‌شده است، هاسکی سیبری است. هاسکی‌های سیبری که عضوی از خانواده ژنتیکی اسپیتز هستند، از توندرای قطب شمال در شمال شرقی آسیا می‌آیند. در اصل، مردم سیبری، هاسکی‌ها را برای کشیدن سورتمه و به‌عنوان سگ همراه پرورش می‌دادند. گفته می‌شود، چندین نژاد غیررسمی از هاسکی نیز وجود دارد ازجمله هاسکی آلاسکا، لابرادور هاسکی، هاسکی رود مکنزی و هاسکی ساخالینی؛ اما در این مقایسه به مهم‌ترین آن‌ها یعنی هاسکی سیبری می‌پردازیم.

هاسکی در برابر گرگ/ کدام پیروز می‌شود؟

در سوی دیگر، اصطلاح گرگ نزدیک به ۴۰ زیرگونه را در بر می‌گیرد و چندین بخش در خانواده گرگ‌ها می‌شود. به‌طورمعمول، سه‌طبقه‌بندی ظاهر می‌شود که به تشخیص جمعیت‌های خاص گرگ کمک می‌کند. این گروه‌ها شامل گرگ خاکستری، گرگ غربی یا چوبی و گرگ قرمز است. از این سه نژاد، گرگ خاکستری معروف‌ترین و بزرگ‌ترین گرگ است که شامل تمام زیرگونه‌های اوراسیا و آمریکایی شمالی می‌شود.

هاسکی در برابر گرگ/ کدام پیروز می‌شود؟

زیستگاه

اولین تفاوت بین هاسکی و گرگ به زیستگاه و پراکندگی آن‌ها مربوط می‌شود. به‌عنوان یک نژاد اهلی، هاسکی را می‌توان در سراسر جهان یافت. گفته می‌شود، آن‌ها با زندگی در آب‌وهوای سرد سازگار شده‌اند و گرما را به‌خوبی تحمل نمی‌کنند. هاسکی‌ها از توندرای قطب شمال سیبری منشأ می‌گیرند و همچنین احتمال داده می‌شود که حدود ۴هزار سال قدمت داشته باشد. در همین حال، گرگ‌ها در سراسر آمریکای شمالی، اوراسیا و بخش‌هایی از آفریقا زندگی می‌کنند. برخلاف هاسکی، برخی از گرگ‌ها برای تحمل آب‌وهوای گرم سازگار شده‌اند. در این مناطق، گرگ‌ها تمایل به رشد موهای کوتاه‌تر و ضخیم‌تر دارند، بااین‌حال، در عرض‌های جغرافیایی بالاتر گرگ‌ها موهای بلندتری دارند.

اندازه

قابل‌توجه‌ترین تفاوت بین هاسکی و گرگ اندازه آن‌هاست. تقریباً همه زیرگونه‌های گرگ بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین هاسکی‌ها هستند. به‌طورمعمول، هاسکی‌های نر ۵۳ تا ۶۰ سانتی‌متر قد می‌کشند و بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم وزن‌دارند. هاسکی ماده کمی کوچک‌تر است، با قد ۵۰ تا ۵۵ سانتی‌متر و وزن ۱۵ تا ۲۲ کیلوگرم. این در حالی است که اکثر گرگ‌ها از ۶۶ تا ۸۳ سانتی‌متر قد می‌کشند و حتی برخی زیرگونه‌های اوراسیا، سنگین‌تر از گرگ‌های آمریکای شمالی هستند. از طرفی دیده‌شده که برخی زیرگونه‌های آمریکای شمالی به‌طور استثنایی بزرگ بوده‌اند. میانگین وزن گرگ‌های اروپایی حدود ۳۸ کیلوگرم و گرگ‌های آمریکای شمالی ۳۵ کیلوگرم است. گفته می‌شود، رکوردهایی از گرگ‌هایی با وزن ۸۰ کیلوگرم نیز وجود دارد.

طول عمر

به‌طور متوسط، هاسکی‌ها بیشتر از گرگ‌ها عمر می‌کنند. میانگین طول عمر یک هاسکی ۱۲ تا ۱۵ سال است. در همین حال، بیشتر گرگ‌ها تنها ۶ تا ۸ سال در طبیعت زندگی می‌کنند. گرگ‌ها با تهدیدات متعددی ازجمله سایر جانوران شکارچی، شکارچیان، بیماری، سرما و محیط طاقت‌فرسا روبرو می‌شوند. درنتیجه، زندگی یک گرگ ممکن است سخت، بی‌رحمانه و کوتاه باشد. بااین‌حال، گرگ‌هایی که تحت محافظت و یا به دست انسان‌ها بزرگ‌شده‌اند می‌توانند تا ۲۰ سال زندگی کنند، اما آن‌ها نیز، آن‌قدری عمر نمی‌کنند.

خز و رنگ آن

اگرچه هردوی آن‌ها خز دارند، اما پوشش هاسکی و گرگ دقیقاً یکسان نیست. موی هاسکی معمولاً کوتاه‌تر از موی گرگ است. علاوه بر این، هاسکی‌ها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها ازجمله سیاه، خاکستری، قرمز، سفید با اشکال متفاوت‌اند. در همین حال، گرگ‌ها معمولاً موهای بلندتری دارند، به‌ویژه گرگ‌هایی که در آب‌وهوای سرد زندگی می‌کنند. موهای آن‌ها ضخیم‌تر از موهای هاسکی است و کیفیت کرکی بیشتری دارد. همچنین، گرگ‌ها معمولاً دسته‌های مو روی گونه‌های خود و موهای ضخیم‌تر در اطراف سینه و گردن خوددارند و اگرچه ممکن است طیف رنگی داشته باشند، اما معمولاً رنگ آن‌ها مایل به خاکستری با خطوط سفید و سیاه است.

چشم‌ها

محال است چشم هاسکی با چشم گرگ اشتباه گرفته شود. چشم‌های هاسکی قهوه‌ای، آبی یا سیاه به نظر می‌رسند. بااین‌حال، ناهمرنگی عنبیه یا هتروکرومی عنبیه در هاسکی‌ها رایج است، بنابراین ممکن است هاسکی‌ای چشمانی با دورنگ متفاوت داشته باشد. چشمان آن‌ها بادامی‌شکل است و بسیاری از صاحبان چشمان آن‌ها را یکی از بارزترین ویژگی‌های آن‌ها می‌دانند. از سوی دیگر، چشم گرگ‌ها به‌طورکلی زرد، کهربایی یا قهوه‌ای به نظر می‌رسد. همچنین چشم‌های آن‌ها گردتر از چشم‌های هاسکی است و عموماً ظاهری خوفناک‌تر و وحشی‌تر دارند.

بدن

چندین تفاوت جزئی در ترکیب بدن وجود دارد که می‌تواند به شما در تشخیص هاسکی از گرگ کمک کند. پوزه هاسکی کوتاه‌تر از پوزه گرگ است و گرگ‌ها پوزه‌باریک تری دارند. درحالی‌که بینی هاسکی می‌تواند سیاه یا صورتی باشد، بینی گرگ تقریباً همیشه کاملاً سیاه است. علاوه بر این، سر گرگ بسیار بزرگ‌تر از سر هاسکی است و نسبت به بدنش بزرگ‌تر است. هاسکی‌ها دارای یک نوار مشخص بر روی پیشانی خود هستند که در سر گرگ‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، گرگ‌ها بدن پهن‌تر و بلندتر، سینه‌های پهن‌تر و پاهای بلندتری دارند. درنهایت، گوش‌های هاسکی به‌صورت عمودی بالای سرش می‌ایستند و نسبتاً بلند هستند، درحالی‌که گوش‌های گرگ بیشتر منحرف‌شده و مثلثی شکل هستند.

دندان‌ها

اینجاست که یک جد مشترک خودش را نشان می‌دهد. هاسکی‌ها و گرگ‌ها هر دو دندان‌های نیش تیزی دارند که برای کندن و پاره کردن گوشت طراحی‌شده‌اند. بااین‌حال، تشخیص دندان هاسکی در مقابل گرگ آسان است اگر دقت کنید. به‌طورکلی، گرگ‌ها دندان‌های بزرگ‌تر و ضخیم‌تر از هاسکی دارند. اگرچه ممکن است دندان ‌هاسکی قبلاً بزرگ‌تر بوده باشد، هزاران سال اهلی شدن احتمالاً اندازه دندان‌های آن‌ها را کاهش داده است. در همین حال، گرگ‌های امروزی همچنان برای کشتن طعمه، پاره کردن گوشت و شکستن استخوان‌ها به دندان‌های بزرگ و قوی نیاز دارند.

خلق‌وخو و اهلی شدن

شباهت این دو حیوان نباید باعث شود که شما فکر کنید، خلق‌وخوی یکسانی دارند. هرچه که باشد، هاسکی‌ها سگ‌های اهلی‌اند و برای هم‌نشینی با انسان‌ها سازگار شده‌اند. هاسکی‌ها که در اصل به‌عنوان سگ‌های کار پرورش‌یافته‌اند، به‌راحتی آموزش را می‌پذیرند و به اربابان خود متکی‌اند. آن‌ها مبارزه خواهند کرد، اما مبارزه آن‌ها معمولاً بیشتر برای سرگرمی است تا راهی برای تخلیه خشم ذاتی خود. در این میان گرگ‌ها حیوانات وحشی‌اند. آن‌ها در برابر آموزش مقاومت می‌کنند و دارای هوش سردی هستند که در پسرعموهای اهلی آن‌ها وجود ندارد. گرگ‌ها خواهان استقلال و آزادی هستند و زمانی که مبارزه می‌کنند به‌قصد یادگیری مهارت‌های ضروری قتل است، نه‌فقط برای سرگرمی.

چه کسی پیروز می‌شود؟

سگ‌های هاسکی مانند هاسکی سیبری علیرغم ظاهر ترسناکشان، سگ‌های مهربان و غیرتهاجمی هستند. آن‌ها آرواره‌های قدرتمندی با فشار گاز گرفتن ۳۲۰ PSI دارند که با پیت بول‌ها قابل‌مقایسه است.

از طرف دیگر، گرگ‌های خاکستری دارای آرواره‌ای کشنده با فشار ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ PSI هستند و با توجه به اینکه این حیوانات وحشی با کشتن طعمه‌هایی به بزرگی گوزن، گوزن و گاومیش کوهان‌دار زنده می‌مانند، توانایی حمله و شکار آن‌ها نیز چشمگیرتر می‌شود. آن‌ها همچنین شکارچیان استقامتی هستند. آن‌ها، گاهی اوقات برای مسافت‌های طولانی شکار خود را تعقیب می‌کنند.

در مسابقه بین این دو حیوان، مطمئنیم که گرگ درنده پیروز خواهد بود. بدون شک یک هاسکی می‌تواند شجاعانه خود را نجات دهد زیرا پای مرگ وزندگی در میان است اما بدیهی است که مهارت‌های مبارزه برای کشتن یک گرگ وحشی را نخواهد داشت.

منبع: a-z-animals

۵۴۳۲۱

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هاسکی در برابر گرگ/ کدام پیروز می‌شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هاسکی در برابر گرگ/ کدام پیروز می‌شود؟"، کلیک کنید.