هاآرتص: حماس با قبول آتش بس، اسراییل را غافلگیر کرد

هاآرتص: حماس با قبول آتش بس، اسراییل را غافلگیر کرد

به گزارش جیرو، «آموس هارییل»، تحلیلگر مسایل نظامی روزنامه عبری زبان «هاآرتص» در واکنش به موافقت جنبش حماس با توافقنامه پیشنهادی آتش بس در نوار غزه و گیر افتادن «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر این رژیم در دام پاسخ مثبت حماس، در گزارشی نوشت: « در حالی که به نظر می رسید مذاکرات در آستانه فروپاشی کامل بود، زمانی که حماس موافقت خود را با پیشنهاد میانجی ها در خصوص قرارداد تبادل اسرا اعلام کرد، اسراییل غافلگیر شد.»

این روزنامه نوشته است: «این اتفاق در حالی رخ داد که رسانه های اسراییلی نتانیاهو را متهم می کردند که همزمان با مقصر دانستن حماس، در راستای برهم زدن مذاکرات تلاش می کند، اکنون نیز به نظر می رسد او بار دیگر پاسخ منفی خواهد داد و آن را با بیان اینکه اسراییل به تضمین شکست حماس نیاز دارد، توجیه خواهد کرد اما در عمل، دلیل اصلی مخالفت نتانیاهو با این پیشنهاد ترس او از فروپاشی ایتلافش و از دست دادن بلوک راست انتخاباتیش است.»

به گزارش جیرو، به عقیده تحلیلگر هاآرتص، «چه بسا سران حماس توانستند با پاسخ مثبت خود میان اسراییل و آمریکا شکاف ایجاد کنند.»

او مقتقد است: «اگر نیروهای ارتش اسراییل در بحبوحه عملیات تبادل اسرا و یا حتی در پایان آن، از نوار غزه عقب نشینی کنند، این به معنای دستاورد بزرگی برای حماس خواهد بود. حماس و کل نوار غزه تحت فشارهای شدیدی قرار گرفتند اما اگر این تنها راهی باشد که به جنگ پایان دهد، پس این هرگز به منزله شکستی برای آنها نخواهد بود، فلسطینی ها این قرارداد را یک پیروزی می دانند نه یک شکست. موافقت اسراییل با قرارداد هرگز به معنای پیروزی برای تل آویو و یا تسلیم شدن در برابر حماس نیست بلکه به نوعی اعتراف به محدود بودن قدرت اسراییل است.»

جنبش حماس عصر دوشنبه موافقت خود را با پیشنهاد ارایه شده از سوی میانجی ها برای آتش بس اعلام کرد اما کابینه جنگ رژیم صهیونیستی استمرار عملیات نظامی در رفح را با هدف اعمال فشار بر حماس تصویب کرد.

در این رابطه یکی از رهبران مقاومت فلسطینی گفت: اگر این مشکل برطرف شود، پیشنهاد جدید به برقراری آتش بس منجر می شود، حماس برای رسیدن به این توافق انعطاف بسیار زیادی نشان داده و اکنون توپ در زمین اسراییل است.

پیش از این رسانه های رژیم صهیونیستی تاکید کرده بودند که عملیات رفح هیچگونه مزیت استراتژیکی ندارد و در نتیجه از دست رفتن اعتبار بین المللی اسراییل انجام می شود و در نهایت با عقب نشینی آن و تحویل دادن کلیدها به حماس پایان خواهد یافت.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هاآرتص: حماس با قبول آتش بس، اسراییل را غافلگیر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هاآرتص: حماس با قبول آتش بس، اسراییل را غافلگیر کرد"، کلیک کنید.