مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود/ معجزه عجیبی در انتخابات 8 تیر رقم خواهد خورد

مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود/ معجزه عجیبی در انتخابات 8 تیر رقم خواهد خورد

مشاور ریییس دیوان عالی کشور با بیان اینکه مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود، گفت: آیت الله رییسی در قوه قضاییه اقدامات و عملکرد مثبتی داشت که این اقدامات پس از قوه قضاییه، در دولت هم ادامه داشت.

حجت الاسلام محمدابراهیم نکونام در گفت وگو با جیرو، درباره عملکرد آیت الله شهیدرییسی در دولت و قوه قضاییه، گفت: آقای رییسی را از اوایل سال 60 می شناسم. اولین خاطره مشترکم با ایشان که جرقه مقاوم شدن و بالابردن سقف تحمل مان را دیدیم، مربوط به زمان شهید بهشتی است. در آن زمان  در کاخ دادگستری، شهید بهشتی سخنرانی داشت و خیابان داور، مملو از جمعیتی از منافقین بود. شعارهای تند علیه مرحوم شهید بهشتی سر می دادند. شاهد بودیم که ماموران انتظامی از شهید بهشتی اجازه گرفتند که آنها را متفرق کنند ولی شهید بهشتی فرمود که بگذارید شعارهایشان را سر بدهند زیرا شعارهای آنها به ما لطمه نمی زند ولی آنها تخلیه می شوند. این اتفاق افتاد و در آن زمان  آقای رییسی هم بود و این درس مشترکی  برای ما بود.

وی یادآور شد: بنده 5 سال در زمان آقای رییسی، معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور بودم. مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود زیرا در تشکیلات دادسراهای انقلاب هم بود. یکی از کسانی که به عنوان تبلور قاطعیت در ام القرای جهان اسلام یعنی تهران بود؛ آقای رییسی بود و در کنار شهید لاجوردی و کچویی و دوستان دیگر که شهید شدند، فعالیت می کرد؛ لذا روح مقابله و مبارزه با مفاسد را داشت که  آن زمان مفاسد امنیتی و گروهکی و … بود و در سازمان بازرسی کل کشور نیز مفاسد اقتصادی و اداری بود. من یک جا ندیدم ایشان از مبارزه با فساد کوتاه بیاید. دولت آقای هاشمی رفسنجانی و هر یک از وزرایش آدم های قدری بودند که حرف زدن با آنها سخت بود ولی اولین کار آقای رییسی در آن زمان، تبیین فرهنگ بازرسی و نظارت در دستگاه مقتدر  آن هم بعد از جنگ بود که توسعه اقتصادی و گردش مالی فراوان داشت. ایشان به حمدالله این موضوع را جا انداخت که  فرهنگ بازرسی و نظارت  تبیین شود، به گونه ای که ما به عنوان معاون در دولت و کمیسیون های دولت یا شوراهای معاونین وزارت خانه ها شرکت می کردیم و این از کارهای مهم آقای رییسی بود.

نکونام افزود: ایشان عضو آمبودزمان آسیایی هم بود. من سفری در آن زمان از ناحیه ایشان به ماکایو داشتم  که کل کشورهای آسیایی در آنجا اجلاس داشتیم و  از آمریکا و کانادا به عنوان میزبان آمده بودند و کار مهم ایشان این بود که خودش از رییس قوه قضاییه و دولت  موافقت گرفت که اجلاس بعدی در ایران باشد. ما اصلا به این موارد توجهی نمی کردیم. ایشان فرهنگ مقابله با فساد را فرا مرزی می دید. فیلپین، تایلند، کره جنوبی و چین مکررا چندین مرتبه پیش ما آمدند که الگوهایتان در مبارزه با فساد را به ما بدهید که  مبادله هیات های زیادی در این قضیه شد. 

مشاور رییس دیوان عالی کشور با اشاره به عملکرد رشهید رییسی در سازمان بازرسی گفت: ایشان هر کجا می دید یک بازرس تا حدودی به وزارت خانه یا سازمانی که تحت نظارتش است، نزدیک شده است؛ به راحتی می گفت که دیگر جایت در سازمان بازرسی نیست. آیت الله رییسی انسان زیرکی بود. در زمانی که معاون اقتصادی سازمان بازرسی  بودم، طبیعی بود  که گزارش هایی  از برخی وزارت خانه ها مثل وزارت صنایع و نفت و… داشتیم؛ ایشان در همان زمان می گفت از وظیفه تان کوتاه نیایید و هر کجا نیاز بود، من خودم به کمک می آیم؛ حتی تایید ریاست قوه قضاییه را گرفته بود که هر کجا نیاز بود از ایشان هم بتوانیم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه خداوند کمک کرد که آیت الله رییسی مقامات عالی را در قوه قضاییه به دست آورد، گفت: در دادستانی کل کشور هم انصافا سیاست هایی که آیت الله رییسی در رابطه با مبارزه با باندهای قاچاق موادمخدر و قاچاق کالاوارز داشت؛ ارزنده بود و کارهایی بزرگی انجام داد.

نکونام با بیان اینکه آیت الله رییسی آدم زیربنایی بود، گفت: زمانی که ایشان به دادستانی کل کشور هم آمد، بستر ایجاد کرد و تشکیلات را توسعه داد، با رییس قوه قضاییه هماهنگ کرد و معاون سیاسی، حقوق عامه، قضایی و اقتصادی و… را در دادستانی کل  ایجاد کرد  و این بستر تا ابد هم ادامه دارد و هر دادستانی که بیاید روی این ریل حرکت می کند.  ریل گذاری و سیاست گذاری از شاهکارهای آقای رییسی بود.

نکونام تصریح کرد: پس از آن خداوند به گونه ای رقم زد که آقای رییسی در تنور و دیگ حضرت علی بن موسی الرضا(ع) پخته شود و لقب  خادم الرضایی بگیرد و به تشکیلات قوه قضاییه بیاید. زمانی هم که به دستگاه قضایی آمد، از هر جهت خودساخته شده بود. کم چیزی نیست که در مناظرات به یک نفر این همه توهین شود ولی در مقابل عکس العملی نشان ندهد. اگر در دیگ و کوره سخت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) پخته نمی شد؛ عکس العمل نشان می داد.

وی تاکید کرد: ایشان اولین کار بزرگی که در قوه قضاییه انجام داد، ایجاد بسترسازی و طرح تحول قوه قضاییه بود. برنامه تحولی قوه قضاییه که مکررا مقام معظم رهبری آن را  تایید و بر اجرای آن اصرار  کرده بودند؛  از ایشان شروع شد و از خلاقیت های آیت الله رییسی بود و در ریاست آقای  محسنی اژه ای هم مقام معظم رهبری بر اجرای سند تحول قضایی اصرار داشتند. ایشان هم  برنامه تحولی ملی و منطقه ای داشت و هم منطقه ای و استانی.

نکونام گفت: یک سیاست مهم آیت الله رییسی، برگزاری جلسات ماهانه با دادستان ها و روسای کل دادگستری بود. ایشان به انتقال  سیاست ها به صورت مکتوب، بخشنامه و دستورالعمل اکتفا نمی کرد. 

وی ادامه داد: آقای رییسی هر کجا رفت، فرهنگ ایجاد کرد. در شهادت هم فرهنگ ایجاد کرد. الان کسی که می خواهد رییس جمهور شود دیگر به این سادگی نمی تواند فقط تصاحب پست و مقام یک قوه را کند بلکه حتما باید در کنارش همان بستر خدمتی که آقای رییسی انجام داد را ادامه دهد. کدام مسیول  جز آیت الله رییسی از سفر خارج آمده و به خانه اش نرفته و سریعا  به شهرستان رفته و  از این استان به آن استان رفته و پا را در سیل گذاشته و در زمان حوادثی همچون زلزله و … به استان ها سفر کرده است؟ 

نکونام با بیان اینکه اقدامات آیت الله رییسی پس از قوه قضاییه هم در دولت ادامه داشت، گفت: احزاب و گروه ها و … نمی توانند با شعار، تصاحب رای از مردم کنند، حتما باید چشمه عملی داشته باشند. در بسیاری از کشورها وقتی یک رییس جمهور به این وضعیت گرفتار می شود، آن کشور  از هم می پاشد  ولی ما  ما خدا را شاکریم که بیش از 40 سال است که  اینقدر از این حوادث دیدیم و شهید دادیم و همچنان راهمان هم ادامه دارد. 

مشاور رییس دیوان عالی کشور  گفت: زمانی که دکتر بهشتی شهید شدند، در اولین ملاقاتی که مردم با امام (ره) داشتند و  کوچه های جماران و حسینیه مملو  از جمعیت بود و مردم شیون و گریه می کردند، زمانی که امام(ره) وارد جماران  شد، گریه ها بیشتر شد. ایشان  فرمودند “بسم الله الرحمن الرحیم” باز ناله ها بیشتر شد. بعد که ادامه دادند “ان لله واناالیه راجعون” گریه ها بیشتر و بیشتر شد. وقتی فرمودند بهشتی مظلوم بود و بهشتی یک ملت بود؛ فغان و شیوه مردم بیشتر شد.  ایشان فرمودند مظلومیت شهید بهشتی در مقابل شهادتش ناچیز است ولی  یک مرتبه ابروها را درهم کرد و فریاد کشید ولی انقلاب راه خودش را پیدا کرده است و انقلاب ما قایم به یک شخص نیست، حتی اگر خمینی هم برود، انقلاب راه خودش را پیدا کرده است. 

نکونام در پایان گفت: انتخابات های ریاست جمهوری ما در دو مقطع انجام شده است. یک مقطع  بعد از حوادث و یک مقطع در زمان عادی است. حادثه اول رای عدم کفایت بنی صدر که تحمیلی سیاسیون و اغواکننده مردم بود، صادر شد و  انتخابات بعدی شهید رجایی رییس جمهور شد و آرای شهید رجایی بیشتر و شخصیتش بالاتر از بنی صدر شد. 8 شهریور 60 شهید رجایی، شهید شد و در انتخابات بعدی مقام معظم رهبری، رییس جمهور شد و  آرای مقام معظم رهبری و شخصیتش بالاتر از شهید رجایی شد؛ لذا در انتخاباتی که به صورت طبیعی برگزار شد، همیشه به مشکل برخورد کردیم و  انتخابات ریاست جمهوری (چه روحانی و چه غیرروحانی) با انحرافاتی روبرو شدیم ولی آنهایی که پس از حوادث و ورای حوادث بود، هیچ اتفاقی نیفتاد و بهتر  و بهتر شد. یقین دارم این دفعه با این حادثه ناگواری که پیش آمد و اعجازی که مردم  در این قضیه نشان دادند، معجزه عجیبی در انتخابات 8 تیر ماه را رقم خواهد زد.

پایان خبر جیرو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود/ معجزه عجیبی در انتخابات 8 تیر رقم خواهد خورد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقابله با فساد در ذات آقای رییسی بود/ معجزه عجیبی در انتخابات 8 تیر رقم خواهد خورد"، کلیک کنید.