شروع به کار بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین

شروع به کار بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین

«بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان» که برای خارج کردن آلودگی ناشی از گرمایش سیاره زمین از اتمسفر طراحی شده است، روز چهارشنبه در ایسلند شروع به کار کرد.

به گزارش جیرو، «ماموت» دومین کارخانه تجاری جذب مستقیم دی اکسید کربن از هوا است که توسط شرکت سوییسی «کلایم ورکس» در ایسلند افتتاح می شود و 10 برابر بزرگ تر از نسل قبلی خود است که در سال 2021 شروع به کار کرد.

این تاسیسات عظیم از 72 دستگاه مکش و تصفیه کننده تشکیل شده و به گفته سازندگانش قادر است سالانه تا 36 هزار تُن کربن را از جو زمین بیرون بکشد. این میزان معادل گاز دی اکسید کربن تولید شده توسط حدود 7800 خودروی گازسوز در جاده برای یک سال است.

در این فناوری جدید، هواکش های تعبیه شده هوا را از یک طرف به داخل خود مکش می کنند سپس با حذف کربن موجود در آن از طریق مواد شیمیایی، هوای تصفیه شده را از طرف دیگر بیرون می دهند.

کربن به دست آمده در این فرآیند با آب مخلوط و به چاه هایی عمیق در زیر زمین منتقل می شود. در آنجا کربن طی چند سال به طور طبیعی به سنگ تبدیل و برای همیشه محبوس می شود.

به گفته شرکت کلایم ورکس، کل این چرخه با انرژی زمین گرمایی فراوان و پاک ایسلند تامین خواهد شد.

با گرمایش زمین و پیامدهای ویرانگر آن برای انسان و طبیعت، دانشمندان می گویند جهان باید علاوه بر کاهش سریع مصرف سوخت های فسیلی راه هایی را برای حذف کربن از جو بیابد.

کلایم ورکس هزینه دقیقی را برای هر تُن کربن حذف شده اعلام نکرده اما گفته است که این رقم نزدیک به 1000 دلار در تن است. این میزان هزینه در شرایطی است که معمولا آستانه کلیدی برای مقرون به صرفه و قابل دوام بودن یک فناوری مشابه زیر 100 دلار در هر تن تعریف می شود.

به گزارش یورونیوز، با این حال فناوری های حذف کربن نظیر آنچه در ایسلند به بهره برداری رسیده هنوز مناقشه برانگیز هستند و به عنوان راه حل هایی گران و بلعنده انرژی مورد انتقاد قرار گرفته اند که مقیاس کارکردشان هم هنوز مشخص نیست.

برخی از فعالان حوزه آب و هوایی نیز نگران هستند که این راه ها تمرکز را از سیاست های کاهش سوخت های فسیلی منحرف کنند.

«لیلی فور» – مدیر برنامه اقتصاد فسیلی در مرکز حقوق بین الملل محیط زیست – در مورد جذب کربن به طور کلی گفت: این فناوری مملو از عدم قطعیت و خطرات زیست محیطی است.

پایان خبر جیرو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شروع به کار بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شروع به کار بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین"، کلیک کنید.