سود بانکی در بازار سیاه وام ها چقدر است؟

سود بانکی در بازار سیاه وام ها چقدر است؟

به گزارش جیرو ؛یکی از نیازهای امروز مردم و فعالان اقتصادی، تامین مالی فوری برای نیازهای اورژانسی است. نبود یک بازار متشکل، سرکوب نرخ سود تسهیلات به جای نرخ توافقی، وجود بوروکراسی و زمان بر بودن تامین مالی، باعث شده که بازار سیاه وام ها با نرخ های نجومی جایگزین آن شود. باتوجه به نیاز فوری افراد به پول نقد، عمده فعالان این بازار نرخ های مختلفی پیشنهاد می دهند که باعث می شود سود بالایی کسب کنند و از سوی دیگر، افراد برای بازپرداخت این نوع وام با مشکل روبه رو شوند.

دنیای اقتصاد در خبری نوشت:در سال های اخیر افزایش هزینه ها در بخش های مختلف کالا و خدمات از مهم ترین چالش ها و دغدغه های اصلی خانوارها به ویژه در بخش مسکن و خودرو به شمار می رود. بر این اساس نیاز آنها به دریافت تسهیلات اعم از خرد و کلان افزایش یافته، اما به رغم این نیاز به نظر می رسد که راهکارهای رسمی دیگر جوابگوی این نیازها نخواهد بود. بنابراین این سوال مطرح می شود که متقاضیان در صورت نیاز فوری به تسهیلات از چه مسیری استفاده می کنند؟ بی شک روند صعب العبور اداری بانک ها پاسخگوی نیاز آنها به ویژه افرادی که مدت زمان محدودی در اختیار دارند (درمان بیماری) نخواهد بود و آنها به بازار غیررسمی برای حل مشکلات خود پناه می برند. از جمله این بازارها باید به بازار تسهیلات غیررسمی، با سودهای نجومی اما در مدت زمان کمتر از یک روز اشاره کرد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش میدانی قصد دارد تا تبعات این روش را شرح دهد. این نرخ ها در بازار سیاه به دلیل اصطکاک وام دهی در بازار رسمی به وجود می آید.

وام فوری با نرخ دل خواه

شواهد نشان می دهد که بانک ها جز تسهیلات تکلیفی، گزینه وام دهی را تنها با معدل حساب و مانده گیری برای افراد باز گذاشته اند. در این بین بانک رسالت روند آسان تری برای اعطای تسهیلات به افراد در نظر گرفته که این روش نیز مستلزم مانده گیری حساب است و در یک هفته قابل پرداخت است.

اما ناگفته نماند که یک هفته مراحل پرداخت وام بوده و پیش از این شهروندان باید با توجه به مبلغ درخواستی میزانی از سرمایه خود را برای مدت زمان 2 تا6 ماه در حساب نگه دارند تا با معدل حساب خود به این تسهیلات دست پیدا کنند. یا از بازار غیررسمی خرید و فروش امتیاز وام رسالت اعتبار کافی برای دریافت وام را خریداری کنند.

اما برخی از موقعیت هایی برای افراد رقم می خورد که زمان و سرمایه این نوع تسهیلات را نداشته و برای درمان بیماری، خرید مسکن، خرید خودرو و… نیاز فوری به پول خواهند داشت. بی شک رویه های رسمی نمی تواند نیازهای افراد را در مدت زمان کوتاه برطرف کند. بنابراین بازار غیررسمی تنها گزینه پیش روی آنها خواهد بود. در این روش غیررسمی افراد بدون در نظر گرفتن سودهای اعلامی و در نظر گرفتن مسیرهای قانونی با یکدیگر معامله می کنند.

این معامله بدون ضامن بوده، قراردادی نداشته و تنها با چک و سند شکل می گیرد. اما چه عاملی این روش را از روش های بانکی متمایز کرده؟ سودهای نجومی، زمان، عدم نیاز به ضامن و استعلام معدل و مانده حساب و در نهایت اینکه دریافت این پول سقف معینی ندارد.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سود بانکی در بازار سیاه وام ها چقدر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سود بانکی در بازار سیاه وام ها چقدر است؟"، کلیک کنید.