سناریوهای پیش روی ترامپ در پرونده محکومیت/ زندان مانع از رسیدن به کاخ سفید می شود؟

رسول سلیمی: قانون اساسی شرایط حداقلی را برای ثبت نام روسای جمهور تعیین می کند. آنها باید حداقل 35 سال سن داشته باشند، شهروند آمریکا باشند و حداقل 14 سال در ایالات متحده زندگی کرده باشند. هیچ محدودیتی بر اساس شخصیت، گرایش سیاسی یا سابقه کیفری وجود ندارد. در حالی که برخی از ایالت ها مجرمان را از شرکت در دفاتر ایالتی و محلی منع می کنند، این قوانین در دفاتر فدرال اعمال نمی شود و همه شهروندان امریکا برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری آزادند.

چه آنکه بعد از ثبت نام افراد در یکی از ایالت ها، بایستی یکی از احزاب امریکا فرد متقاضی را برای نامزدی در انتخابات معرفی کند. این مهمترین بخشی است که افراد باید احزاب را متقاعد کنند بر اساس توانمندی هایی دارند حایز ویژگی حمایت حزبی هستند تا دولت آنها را به عنوان نماینده حزب به رسمیت بشناسد.

از این رو احزاب جمهوری خواه و دموکرات، حضور افراد را در رای گیری انتخابات عمومی در هر ایالت تضمین کردند و احزاب به مقامات مسیول در انتخابات می گویند که نام چه کسی را به عنوان نماینده حزب به مردم معرفی نمایند.

ترامپ گفته به خاطر 34 فقره اتهامی که به خاطر آن در دادگاه منهتن مجرم شناخته شد، درخواست تجدیدنظر خواهد کرد، فرآیندی که احتمالا تا مدت ها پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر طول خواهد کشید و حتی اگر محکومیت او تایید شود، احتمال جریمه، آزادی مشروط یا تحت نظر قرار گرفتن او بیشتر از حکم حبس خواهد بود.

سناریوهای پیش روی ترامپ در پرونده محکومیت/ زندان مانع از رسیدن به کاخ سفید می شود؟

الزامات قانونی برای نامزدهای ریاست جمهوری، از سال 1789 که جورج واشنگتن به عنوان اولین رییس جمهور ایالات متحده انتخاب شد، تغییر نکرده است. کارشناسان حقوقی در امریکا معتقدند بعید است ترامپ بر اساس سن، عدم سابقه کیفری و سایر عوامل زندانی شود و تجزیه و تحلیل هزاران پرونده نشان داده که تعداد بسیار کمی از افراد متهم به همان جرم، مجازات زندان را دریافت کردند.

کارشناسان معقتدند تقریبا 1 نفر از 10 نفر که به جعل سوابق تجاری محکوم شده اند، زندانی می شوند و این موارد معمولا شامل جرایم دیگر است. در چنین شرایطی از نظر قانونی، ترامپ واجد شرایط ریاست جمهوری باقی خواهد ماند حتی اگر زندانی شود. از این رو قانون اساسی هیچ چیزی خلاف آن نمی گوید.

عفو ریاست جمهوری، گزینه ای در رابطه با پرونده نیویورک نیست و در مورد جورجیا نیز نخواهد بود، زیرا رییس جمهور قدرت عفو برای اتهامات دولتی را ندارد.

در این راستا اگر ترامپ به دنبال دو پرونده ای که هم اکنون در معرض محکومیت آن قرار دارد به یک دوره بازداشت خانگی محکوم شود، می تواند حکم را در خارج از نیویورک اجرا کند. در هر صورت، اگرچه زندانی شدن احتمالی موانعی را برای کمپین ریاست جمهوری ترامپ ایجاد می کند، اما محکومیتش او را از ادامه کار منع نخواهد کرد حتی اگر او پشت میله های زندان باشد.

همچنین این احتمال وجود دارد که وکلای او در به تاخیر انداختن رای هر دو پرونده برنده شود، تا بتوانند مانع از زندانی شدن او شوند. از سوی دیگر در صورت محکومیت ترامپ و همزمان پیروزی او در رقابت های انتخاباتی، این احتمال وجود دارد که بایدن هنگام ترک کاخ سفید او را عفو کند چرا که ترامپ نمی تواند با استفاده از قانون اساسی امریکا در جریان اتهامات ثابت شده علیه مقامات دولتی، خود را عفو کند.

ناظران سیاسی در مجموع معتقدند هیچ مانعی در برابر ترامپ برای حضور در انتخابات وجود ندارد و در صورت محکومیت او در دادگاه حتی قبل از آغاز انتخابات، امکان حضور به عنوان یک نامزد رقیب در برابر بایدن را خواهد داشت.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سناریوهای پیش روی ترامپ در پرونده محکومیت/ زندان مانع از رسیدن به کاخ سفید می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سناریوهای پیش روی ترامپ در پرونده محکومیت/ زندان مانع از رسیدن به کاخ سفید می شود؟"، کلیک کنید.