رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی

رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی

گروه موزه های دفینه – زیرمجموعه بنیاد مستضعفان – با تشریح برنامه ها و فعالیت ها به مناسبت هفته میراث فرهنگی، از رونمایی یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی و برگزاری نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی مختلفی به این بهانه خبر داد.

به گزارش جیرو، احسان بختیاری، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی این گروه موزه ای که زیرنظر بنیاد مستضعفان مدیریت می شوند، درباره این برنامه ها که با محوریت شعار سال کمیته بین المللی موزه ها (ایکوم) با عنوان «موزه ها برای آموزش و پژوهش» برگزار می شود، گفت: امسال در هفته میراث فرهنگی دومین نشست از سلسله نشست های تخصصی موزه داری را با عنوان سنجه «بایدها و نبایدهای موزه داری در کشور» برگزار می کنیم. رویکرد این برنامه هم راستا با شعار امسال ایکوم مدنظر قرار داده شده است و با پرداختن به فضای میان رشته ای همچون حفاظت و مرمت، تاریخ هنر، موزه داری، باستان شناسی و جامعه شناسی مخاطب برگزار می شود.

او اضافه کرد: مهمانان این برنامه، اساتید به نام و صاحب نظر در این حوزه ها از جمله دکتر نمازی ـ رییس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ، دکتر امامی ـ استاد تمام دانشگاه هنر اصفهان ، دکتر وطن دوست ـ رییس اسبق پژوهشکده حفاظت و مرمت ، دکتر مصطفی ده پهلوان ـ رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دکتر حیدری ـ جامعه شناس و استاد دانشگاه علم و فرهنگ و محمدرضا کارگر ـ مدیرکل اسبق موزه ها و اموال منقول وزارت میراث فرهنگی هستند.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی گروه موزه ای دفینه گفت: از نظرات و تجربیات این اساتید بهره خواهیم گرفت تا بتوانیم گام موثری در امر بایدها و نبایدهای موزه داری با همت گروه موزه های دفینه برداریم.

بختیاری افزود: دومین رویداد که از برنامه های اصلی و مهم گروه موزه های دفینه است رونمایی از دو فصلنامه بنیان هنر در موزه زمان خواهد بود. سومین شماره این دو فصلنامه امسال همزمان با هفته میراث فرهنگی منتشر می شود. پاسداشت فرهنگ، هنر و تاریخ کشور از ضرورت های ارج نهادن بر تلاش پیشینیان، نسل حاضر و آیندگان است به نحوی که بتوانیم مجموعه ای غنی و عظیمی که در اختیار ماست را در معرض دید عموم قرار داده و معرفی کنیم. در کنار آن شیوه های مهم و نوین موزه داری، نگهداشت و مرمت آثار، اصالت سنجی و دیگر فعالیت های موزه داری از جمله اهداف اصلی گروه موزه های دفینه است. طبیعتاً توانایی علمی و پژوهشی موجود منجر به تدوین این دو فصلنامه شده است که نتیجه فعالیت های علمی و پژوهشی این گروه را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

او ادامه داد: در هفته میراث فرهنگی پردیس موزه ای رامسر، یازدهمین جشنواره با عنوان «مهرواره بهارنارنج» را از 29 اردیبهشت تا چهارم خرداد برگزار می کند. این رویداد از دیرباز مورد استقبال همگان از جمله فعالان حوزه گردشگری، محصولات فرهنگی، تولیدکنندگان سوغات محلی، هنرمندان، اساتید، افراد بومی و غیر بومی و مسیولان قرار گرفته است، از این رو هرساله در حال برگزاری است.

بختیاری گفت: پردیس موزه ای دفینه هم در این هفته کارگاهی با عنوان خط و کتابت همراه با نمایشگاهی از جدیدترین آثار استاد «یدالله کابلی» را در روز 31 اردیبهشت ماه افتتاح خواهد کرد که این برنامه تا 15 خرداد ماه در این پردیس موزه ای ادامه دارد. وجود آثار خطاطی (شکسته نستعلیق) در موزه هنر اسلامی پردیس دفینه هدف برگزاری این نمایشگاه جانبی را فراهم ساخته است. این پردیس موزه ای، در روز سوم خرداد نیز میزبان فعالان فضای مجازی و رسانه ای خواهد بود. طبیعتاً ارتباط با فعالان این حوزه می تواند در معرفی و بهتر شناساندن موزه ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه های دفینه افزود: موزه هنر ایران که یکی از موزه های فعال در حوزه برگزاری رویدادهاست در هفته میراث فرهنگی امسال با محوریت شعار سال ایکوم، نمایشگاهی از طرح های گرافیکی هنرمندان رشته گرافیک را با عنوان «آموزش، موزه و خلاقیت» در روز دوم خرداد افتتاح می کند و مقرر است این نمایشگاه به مدت دو ماه برپا باشد. همچنین نشست های تخصصی مرتبط با موضوع هنری بیان شده برگزار خواهد شد.

او ادامه داد: موزه زمان هم دو رویداد برگزار می کند؛ رویداد هنری «درخت زمان» با بهره مندی از تخصص هنرمندان پیکرتراش و مجسمه ساز منتخب برگزار خواهد شد. در این برنامه درختان خشکیده موزه پیکرتراشی شده و فضای بصری موزه را زیباتر خواهند کرد. این برنامه از اول تا پایان خرداد توسط استاد جمشید مرادیان و شاگردان آنها که از اساتید به نام پیکرتراشی هستند، انجام خواهد شد. از آنجا که موزه زمان دارای گچ بری های فاخری است، برنامه یک روزه دورهمی هنرمندان گچ بر نیز روز 29 اردیبهشت در محل این موزه برگزار خواهد شد.

بختیاری ادامه داد: موزه خودروهای تاریخی ایران نیز در روز 28 اردیبهشت ماه گردهمایی خودروهای کلاسیک را برگزار کرد. این برنامه با هدف پیوند میان موزه و صاحبان خودروهای کلاسیک به برگزاری کارگاه های آموزشی مرتبط با صنعت و نگهداری خودرو پرداخت. این رویداد در ایجاد ارتباط بین خانواده های خودرویی و علاقه مندان به خودرو با موزه موثر خواهد بود. همچنین قرار است از خودرویی به نام «گراهام پیچ» رونمایی شود و در معرض دید عموم علاقه مندان قرار گیرد.

طبق اعلام روابط عمومی گروه موزه های دفینه، دبیر برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری هفته میراث فرهنگی موزه های دفینه با بیان اینکه موزه نور و روشنایی یزد در تاریخ 25 اردیبهشت مقارن با روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برنامه شاهنامه خوانی را با محوریت داستان فرود سیاوش با حضور یکی از اساتید ادبیات و زبان فارسی کشور برگزار کرد، گفت: در روز 30 اردیبهشت هم نشست نقد و بررسی تکنیکی و محتوایی تابلوی نقاشی سقای کربلا را که هنر استاد صادق تبریزی است با حضور استاد مهرداد فلا ح شاگرد ایشان برگزار می شود. رویداد هنر آیینه کاری در معماری ایران هم سوم خرداد با حضور استاد محمد باقرگلپری برگزار خواهد شد. او با سابقه فعالیت در آیینه کاری این عمارت تاریخچه و روند بهره گیری از این هنر را تشریح خواهند کرد.

پایان خبر جیرو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از یک خودرو جدید در موزه خودروهای تاریخی"، کلیک کنید.