رشد 28.2 درصدی تسهیلات دهی بانک ها در سال 1402

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی خبر داد

رشد 28.2 درصدی تسهیلات دهی بانک ها در سال 1402

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به رشد 28.2 درصدی تسهیلات دهی بانک ها در سال 1402 گفت: این رشد بیانگر تسهیلات دهی قابل قبول بانک ها در شرایط کنترل رشد نقدینگی است و بهبود کیفیت تسهیلات دهی بانک ها برای حمایت از تولید و تامین مالی بخش واقعی اقتصاد برنامه اصلی بانک مرکزی در سال جاری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری جیرو، طبق اعلام بانک مرکزی، جعفر مهدی زاده  مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در خصوص برنامه های تامین مالی در سال جاری گفت: با هماهنگی دستگاه های ذیربط مانند وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه ها، یک سری «اولویت های تسهیلات دهی» و «بسته های تامین مالی» پیش بینی شده که هم اکنون در دولت در حال بررسی بوده و به زودی تصویب و ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه این اولویت بندی می تواند نقشه راه شبکه بانکی برای سال جاری باشد، خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته بحث «تسهیلات زیرخط بانک ها» پیگیری شده و اوراق گام، اعتبار اسنادی داخلی ریالی مولفه هایی بودند که به نوعی جبران کننده محدودیت هایی هستند که در بالای ترازنامه بانک ها داشتیم و تامین مالی واحد های تولیدی را تسهیل می کنند.

کنترل نقدینگی یک اهرم مهار تورم است

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه همواره این دغدغه برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان وجود داشته که کنترل رشد ترازنامه بانک ها و کنترل اعتبارات بانکی، گاهی اوقات می تواند آثار منفی بر رشد داشته باشد، گفت: تلاش بانک مرکزی بر این است که در سال جاری کیفیت تسهیلات دهی بانک ها بهبود یابد.

وی افزود: کنترل نقدینگی یکی از متغیر ها و سیاست های مهم در کنترل فشار های تورمی است که در قوانین بالادستی مانند برنامه های توسعه، اهدافی برای رشد پایین نقدینگی پیش بینی شده و برهمین اساس مسیله کنترل نقدینگی همواره در دستور کار بانک مرکزی بوده است و این شاخص متغیر مهمی در ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در طول سال گذشته به شمار می آید.

در سال های گذشته رشد نقدینگی بالا بود

مهدی زاده در ادامه اظهار کرد: اقتصاد کشور در سال های قبل از سال 1400 رشد های نقدینگی بالایی را به دلیل ناترازی های مختلف در حوزه های گوناگون، تجربه کرد. به عنوان مثال در سال 1399 رشد نقدینگی 40.6 درصد بود که این رقم در سال 1400 به 39 درصد رسید و به دنبال تجدید نظر بانک مرکزی در رویه های جاری برای کنترل رشد نقدینگی، رویه ای با عنوان «کنترل رشد ترازنامه بانک ها» در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه این رویه در سال 1400 هم پیگیری شده بود، تصریح کرد: با توجه به ضرورت اصلاح برخی کاستی ها، فرایند اجرای این سیاست در سال 1400 با کندی مواجه بود و عملا از سال 1401 این امر با جدیت بیشتری در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.

این مقام مسیول افزود: در سال 1401 بانک مرکزی، هدف رشد نقدینگی به میزان 30 درصد را لحاظ کرده بود و با مجموعه اقدام هایی که در جهت این هدفگذاری صورت گرفت، رشد نقدینگی به 31.1 درصد رسید که تقریبا حاکی از عملکرد مناسب و توفیق نسبی بانک مرکزی در زمینه کنترل رشد نقدینگی است.

رشد نقدینگی در پایان 1402 به 24 درصد رسید

مهدی زاده در پایان خاطرنشان کرد: این رویکرد در سال 1402 با شدت و تاکید بیشتری پیگیری شد. در این سال هدفگذاری برای رشد نقدینگی 25 درصد بود که این رقم در پایان سال 1402 به 24.3 درصد رسید که از عدد تعیین شده نیز کمتر بود. در این شرایط می توان امیدوار بود که در سال جاری و همچنین در سال های آینده با «کنترل رشد نقدینگی» فشار تورم مهار و نرخ تورم کاهش پیدا کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد 28.2 درصدی تسهیلات دهی بانک ها در سال 1402" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد 28.2 درصدی تسهیلات دهی بانک ها در سال 1402"، کلیک کنید.