راهکار های رییس دستگاه قضا برای حمایت از حقوق کارگران

راهکار های رییس دستگاه قضا برای حمایت از حقوق کارگران

آفتاب نیوز :

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه برنامه های سفر خود به استان هرمزگان، به مناسبت روز کارگر با جمعی هزار نفری از کارگران این استان دیدار کرد.

رییس قوه قضاییه طی سخنانی در این دیدار ضمن گرامیداشت روز کارگر اظهار کرد: کارگران بخش قابل توجهی از نیروی شاغل در کشور را تشکیل می دهند؛ از همین رو مشارکت آن ها در تحقق شعار سال می تواند بسیار اثرگذار باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد: سوالات مهمی در خصوص حقوق کارگران وجود دارد؛ از جمله آنکه آیا بستری برای ارتقاء شغلی، علمی و حرفه ای کارگران ساده فراهم آمده است؟ آیا همه کارگران از حقوق بازنشستگی و بیمه برخوردار هستند؟ چنانچه برای یک کارگر در نخستین سال های کار، مشکلی جسمی ایجاد شود، آیا تدابیر حمایتی برای او اتخاذ می شود؟ باید چه رابطه ای میان کارگر و کارفرما باشد که امنیت شغلی کارگر تامین شود؟ چنانچه بنگاهی تولیدی، تعطیل شد، آیا اقدامات حمایتی از کارگران آن بنگاه به عمل می آید؟

رییس عدلیه اظهار داشت: حکومت به معنای عام کلمه وظایف و مسیولیت هایی را در قبال کارگران بر عهده دارد؛ از جمله آنکه باید کارگران را با حقوق خود آشنا کند؛ باید کارگران بدانند که کمیته ها و کمیسیون های مخصوصی در اداره های کار، ویژه کارگران وجود دارد و یکی از اعضای این کمیسیون ها، نماینده قوه قضاییه است. باید کارگران بدانند که مرجع تجدیدنظر درباره برخی تصمیمات کمیسیون های کارگری، دیوان عدالت اداری است که زیر نظر قوه قضاییه است. کارگران با دانستن و آشنایی با این قبیل اطلاعات و موضوعات است که می توانند از بخش های مربوطه و مقامات و مسیولان ذی ربط مطالبه گری کنند. 

رییس دستگاه قضا با اشاره به اقداماتی که قوه قضاییه می تواند در قبال حقوق کارگران انجام دهد، گفت: ما در قوه قضاییه می توانیم از طریق دیوان عدالت اداری به عنوان مرجع تجدیدنظر مصوبات مربوط به حقوق کارگری و همچنین قاضی ای که عضو کمیسیون های کارگری است به حمایت ویژه از حقوق کارگران بپردازیم؛ همچنین می توانیم شعب و مراجع قضایی تخصصی را برای حمایت از حقوق کارگران دایر کنیم. علاوه بر این ها من به عنوان رییس قوه قضاییه از طریق جلسه سران قوا و شورا های عالی ذیربط، اقدامات لازم را برای رفع مشکل شما کارگران انجام خواهم داد.

پیش از سخنان رییس قوه قضاییه، «تاجیک» نماینده شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان از قرارداد های موقت کارگری و دستمزد پایین کارگران انتقاد کرد و گفت: چرا باید شرایط به نحوی باشد که همیشه میزان حقوق کارگران از تورم عقب تر باشد در حالی که طبق ماده 41 قانون کار، به صراحت یکی از معیار های تعیین حداقل دستمزد کارگران، درصد تورم اعلامی بانک مرکزی است.

خانم «احمدی» نماینده کارگران منطقه ویژه معدنی و فلزی خلیج فارس نیز به طرح مباحثی در رابطه با ایمنی و حفاظت بهداشت کار پرداخت و خواستار در نظر گرفتن شعب تخصصی از سوی قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های ناشی از این موضوع شد.

«اسدی» نماینده کارگران شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس نیز در این دیدار به طرح مباحثی در رابطه با ضرورت تامین مسکن برای کارگران پرداخت. 

«پرویزی» نماینده شرکت فولاد هرمزگان نیز در این جلسه به برخی اقدامات صورت گرفته در راستای رفاه حال کارگران این مجتمع اشاره کرد. 

«فریبرزی» نماینده شرکت پالایش نفت آفتاب نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه قضایی در راستای جلوگیری از تعطیلی واحد های تولیدی و بیکار شدن کارگران، به بیان مطالبی در رابطه با ضرورت تامین امنیت شغلی کارگران از سوی مسیولان پرداخت. 

«شاهین زاده» نماینده یکی از مجتمع های تاسیساتی استان هرمزگان نیز در این مراسم، برخی اقدامات صورت گرفته در واحد تولیدی متبوع خود را تشریح کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهکار های رییس دستگاه قضا برای حمایت از حقوق کارگران" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهکار های رییس دستگاه قضا برای حمایت از حقوق کارگران"، کلیک کنید.