رانت ویژه در بانک مرکزی/ چرا مرکز مبادله به دنبال امضای طلایی رفت؟

رانت ویژه در بانک مرکزی/ چرا مرکز مبادله به دنبال امضای طلایی رفت؟

به گزارش خبرگزاری جیرو،بانک مرکزی برای جلوگیری از فرار صادرکنندگان از رفع تعهد ارزی طی بخشنامه ای آنها را ملزم به عرضه طلا در مرکز مبادله با نرخی که مورد نظر این مرکز است، کرده است. اما فعالان تجاری کشور معتقدند این الزامات سخت گیرانه بار مالی مضاعفی بر دوش بازارگانان می گذارد و آنها را مجبور به پیدا کردن راه های فرار دیگری می کند.

ضوابط واردات طلا اوایل دی ماه توسط بانک مرکزی ابلاغ شد؛ بر اساس این ضوابط، صادرکنندگانی که ملزم به رفع تعهد ارزی هستند می توانند شمش طلا وارد کنند؛ اما محل عرضه این شمش در مرکز مبادله طلا خواهد بود. طبق این بخشنامه، در صورت عدم ارایه تاییدیه تحویل، عرضه و فروش ارز از مرکز مبادله ارز و طلای ایران، بانک ها و موسسات اعتباری مکلف به شکایت از وارد کننده نزد سازمان تعزیرات حکومتی تحت عنوان عدم ایفای تعهد ارزی شده اند.

مهمترین چالش های بخشنامه واردات طلا

مرتضی کوهنورد، نایب رییس دوم کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت و گو با «اکونگار» گفت: بروز امضاهای طلایی، دو نرخی شدن طلا و مجرم شناخته شدن صادرکنندگان ناآگاه از مهم ترین چالش های بخشنامه واردات طلا است.

«اکونگار» گزارشی نوشت:کوهنورد ضمن انتقاد از اینکه دیدگاه بخش خصوصی در اغلب بخش نامه های بانک مرکزی نادیده گرفته می شود، بر این موضوع تاکید دارد که بخشنامه اخیر بانک مرکزی باعث بروز امضاهای طلایی و دو نرخی شدن طلا خواهد شد.

بخشنامه بانک مرکزی درمورد فروش طلا در مرکز مبادله، حدود یک ماه قبل ابلاغ شد؛ بررسی جزییات این بخشنامه توسط برخی کارشناسان نشان می دهد که احتمال بروز رانت وجود دارد؛ نظر شما در این مورد چیست؟

همواره در کنار محدودیت ها شاهد بروز امضاهای طلایی و واسطه گری هستیم. البته بخشنامه بانک مرکزی باعث افزایش کنترل می شود اما کار زمانی سخت و پیچیده خواهد شد که عده ای از صادرکنندگان کوچک تر نمی توانند طلا را جایگزین محصولات خود کنند و همین موضوع زمینه ساز رانت برای افراد خاص خواهد شد.

راه حل این موضوع چیست؟

اگر قانونی که وضع می شود، برای همه قابل استفاده باشد و عموم صادرکنندگان شرایط اجرای آن را داشته باشند، چالش رانت ایجاد نخواهد شد.

یکی از موضوعاتی که در این بخشنامه به چشم می خورد این است که بانک مرکزی علیه افرادی که مفاد این بخشنامه را رعایت نکنند، جرم انگاری کرده است. بنابراین افرادی که بخشنامه را اجرا نکنند مجرم شناخته می شوند.

این موضوع یکی از معضلات است. درحالی حجم قوانین و مقررات و دستورالعمل ها روزبه روز بیشتر می شود در این میان بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی ممکن است مرتکب خطا شوند. اما جرم انگاری کردن علیه چنین افرادی معضل است. در صورتی که طبق آمار، در 10 ماهه سال جاری، تعداد شکایات بابت قوانین و مقررات اشتباه و مغایر با یکدیگر در دیوان عدالت اداری، بالغ بر 7500 شکایت بوده است. این عدد حتی برای مدت دو یا سه سال هم بی سابقه است. این آمار به خوبی نشان دهنده آن است که تعداد خطاها در قوانین بسیار بالا بوده است.

به نظر شما بخشنامه بانک مرکزی چه تاثیری روی نرخ طلا خواهد داشت؟

زمانی که مقررات محدودکننده وضع می شود، در کنار آن امضاهای طلایی و رانت ایجاد خواهد شد، در نتیجه فقط خواص می توانند از شرایط جدید استفاده کنند. این شرایط باعث واسطه گری شده و همین واسطه گری دو نرخی بودن طلا را در پی دارد. آن هم در شرایطی که پیش از این چنین شرایطی را در کشور تجربه کرده ایم. سالیان سال ارز دو نرخی بود؛ اما تفاوت دو نرخ بسیار ناچیز بود؛ از زمانی که دستورالعمل رفع تعهد در سال 1397 اجرایی شد، حدود پنج سال است که با ارز چهار نرخی مواجه هستیم که شامل ارز ترجیحی، ارز کالاهای اساسی، نرخ بانک مرکزی و نرخ آزاد می شود و تفاوت قیمت این نرخ ها زیاد است. برای مثال نرخ ارز نیمایی در حال حاضر حدود 37 هزار تومان و نرخ ارز آزاد بالغ بر 56 هزار تومان است. همچنین رانت ها و واسطه گری هایی که در بازار سکه وجود دارد، باعث ایجاد حباب در قیمت ها شده است.

پیشنهاد شما برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی چیست؟

بانک مرکزی در هیچ موردی یا نظر بخش خصوصی را نمی پرسد یا خیلی محدود می پرسد. درحالی که انتظار می رود چنین بخشنامه هایی پس از کسب نظر از بخش خصوصی ابلاغ شوند. بخشنامه اخذ مالیات از صادرات مواد خام و نیمه خام از جمله این موارد است که بدون اخذ نظر از بخش خصوصی صورت گرفت و چالش های زیادی را برای صادرکنندگان در پی داشت. زمانی که بخش خصوصی طرف مشورت قرار نمی گیرد، طبیعی است که اختلاف و مشکل ایجاد شود.

220

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رانت ویژه در بانک مرکزی/ چرا مرکز مبادله به دنبال امضای طلایی رفت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رانت ویژه در بانک مرکزی/ چرا مرکز مبادله به دنبال امضای طلایی رفت؟"، کلیک کنید.