دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!

رسول سلیمی: ماجرای توقف قطعنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران از آنجا آغاز شد که نشریه وال استریت ژورنال آمریکا گزارش کرد که دولت جو بایدن به متحدان اروپایی فشار می آورد تا قطعنامه پیشنهادی خود در آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران را پس بگیرند. این نشریه به نقل از دیپلمات ها گفته بود در حالی که بریتانیا و فرانسه مشغول تهیه طرحی علیه تهران هستند، جو بایدن مخالف چنین اقدامی است زیرا می خواهد از تشدید تنش ها با تهران قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پاییز امسال جلوگیری کند. به گفته آن ها، ایالات متحده همچنین تعدادی دیگر از کشورها را تحت فشار قرار داده تا از رای به این قطعنامه خودداری کنند.

کشورهای اروپایی از آنجا درباره فعالیت های هسته ای ایران نگران هستند که به گفته آنها، اورانیوم غنی شده در کشورمان برای ساخت سه سلاح هسته ای را در اختیار دارد. غربی می گویند غنی سازی تا این سطح نمی تواند هیچ هدف غیرنظامی دیگری داشته باشد.

دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!

در همین راستا خبرگزاری رویترز جمعه چهارم خرداد به نقل از دیپلمات ها نوشته بود که آمریکا و سه کشور اروپایی بر سر مقابله با ایران از طریق پیگیری قطعنامه ای علیه این کشور در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اختلاف نظر دارند. رویترز تاکید کرده بود پیگیری چنین قطعنامه ای در شورای حکام می تواند به تشدید تنش منجر شود.

در همین حال، رافایل گروسی 17 اردیبهشت به ایران سفر کرد و با مقامات ایران درباره نحوه همکاری با آژانس مذاکره کرد. او پس از بازگشت از تهران گفت، طرفین به «درک مشترک» رسیده اند و ایران به او گفته آماده است تا روی اقدامات مشخصی کار کند. او همچنین گفته بود که سه دسته مسایل وجود دارد؛ بازرسی ها، مسایل باقی مانده و اقدامات داوطلبانه ای که ایران می تواند انجام دهد.

اخبار توقف قطعنامه علیه ایران از زمانی منتشر شد که سقوط بالگرد رییس جمهور کشورمان، فرصت 50 روزه ای را برای تغییر رییس جمهور در ایران فراهم کرد. امریکایی ها در آن روزها در عمان مشغول مذاکرات محرمانه و غیرمستقیم با ایران حول مسایل منطقه ای بودند. اگرچه بعدها یک خبرنگار امریکایی خبر داد که علی باقری در این مذاکرات به عنوان نماینده ایران فعال بوده اما همزمان صبح روز یکشنبه 6 خرداد خبری در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شد که دریابان علی شمخانی مسوولیت پرونده هسته ای را مجددا در اختیار گرفته است، اما اجرای کار همچنان بر عهده وزارت امور خارجه است. این خبر ابتدا از سوی برخی تحلیلگران و خبرنگاران سیاست خارجی با تردید مواجه شد، اما کمتر از چند ساعت بعد صحت آن مورد وثوق قرار گرفت؛ هرچند به صورت رسمی از سوی مقامات ذی ربط این خبر تایید یا رد نشده است. در اخبار منتشره آمده که شمخانی از سه ماه گذشته یعنی از اواخر اسفند سال گذشته مسوولیت این پرونده را بر عهده گرفته است.

دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!

ناظران سیاسی معتقدند امریکایی ها با دورنمای احیای برجام به دنبال تنش زدایی از رابطه با ایران در دو پرونده مسایل منطقه ای و مسیله هسته ای ایران هستند. در چنین شرایطی در صورت تصویب قطعنامه علیه ایران، به دلیل اینکه چنین قطعنامه ای احتمال واکنش ایران را در دو مذاکره موازی پیش رو به دنبال خواهد داشت، امریکا ترجیح می دهد اروپایی را با این استدلال متوقف کند که تحریم ها علیه ایران در حال افزایش است و اگرچه نفت ایران با تخفیف فوق العاده ای در حال فروش به چین است اما استمرار تحریم ها که استمرار تورم و کاهش ارزش پول ملی ایران را به دنبال داشته، نتوانسته دولت مورد حمایت حاکمیت را در رسیدن به وعده های اقتصادی موفق کند. بنابراین تحلیگران معتقدند احتمال دارد که ایران و امریکا در بزنگاهی تاریخی از فرصت 50 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری برای احیای برجام استفاده نمایند.

311213

دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلیل مخالفت امریکا با قطعنامه اروپا علیه ایران/ فرصت طلایی برای احیای برجام؟!"، کلیک کنید.