دستاورد شگفت انگیز دانشمندان: خواب مغز را سم زدایی می کند!

به گزارش خبرگزاری جیرو، تجدید قوای پس از یک خواب شبانه خوب، برای ما کاملاً آشناست و یکی از توضیحات علمی محبوب برای چنین اثری این است که مغز سموم خود را در طول خواب می زداید. اما یافته های یک مطالعه جدید نشان از این دارند که این عقیده محبوب می تواند غلط باشد.

اگر خواب کافی نداشته باشید، دچار مشکلات زیادی خواهید شد؛ برای مثال یادآوری ضعیف و کاهش هماهنگی میان چشم ها و دست ها. به همین علت، منطقی به نظر می رسد که باور کنیم مغز هنگام خواب دست به یک خانه تکانی می زند.

با این حال، شواهد این که سیستم پاکسازی سموم مغز در هنگام خواب فعالیت بیشتری دارد، همگی غیرمستقیم بودند. مطالعه جدید پژوهشگران کالج سلطنتی لندن نشان می دهد که این عقیده غالب در علوم اعصاب احتمالاً اشتباه است. در حقیقت، آن ها دریافتند که پاکسازی و حرکت مایعات در مغز موش ها در هنگام خواب و بی هوشی به طرز قابل توجهی کمتر است.

اهمیت خواب

نتایج این پژوهش اهمیت خواب را زیرسوال نمی برند.

سم زدایی مغز هنگام خواب

پژوهشگران از یک رنگ فلورسنت برای مطالعه مغز موش ها استفاده کردند. این آن ها را قادر می ساخت تا ببینند رنگ با چه سرعتی از حفره های پر از مایع مغز، به نام دستگاه بطنی، به نواحی دیگر آن حرکت می کند. به این ترتیب، آن ها می توانستند نرخ پاکسازی رنگ از مغز را به طور مستقیم مشاهده کنند.

نتایج نشان می داد که پاکسازی رنگ در مغز موش های خواب 30 درصد و در مغز موش های بی هوش 50 درصد کمتر از موش هایی بود که بیدار نگه داشته شده بودند.

پژوهشگران این مطالعه که انتظار داشتند نتایجی را مطابق با باور رایج در علوم اعصاب مشاهده کنند، از این خروجی غافلگیر شدند. آن ها پیش بینی می کنند که این یافته ها درباره انسان ها هم صادق باشند، زیرا تمام پستانداران در نیاز خود به خواب یکسان هستند.

این مطالعه نشان می دهد که پاکسازی سموم از مغز در زمان بیداری بسیار بهتر از زمان خواب انجام می شود. به عبارت دیگر، بیداری، فعالیت و ورزش بهترین راه برای سم زدایی از مغز هستند.

اما پژوهشگران تاکید می کنند که همچنان نمی توان با این ایده مخالفت کرد که خواب یک نیاز ضروری و مهم است. نظریات زیادی برای چرایی اهمیت خواب وجود دارند؛ حالا فقط می دانیم که سم زدایی احتمالاً در بین دلایل اهمیت خواب جایی ندارد.

نتایج این مطالعه می توانند در پژوهش های زوال عقل نیز مهم باشند. شواهد روزافزونی نشان می دهند که میان بیماری آلزایمر و کمبود خواب یک ارتباط وجود دارد. اما دانشمندان همچنان نمی دانند کمبود خواب باعث ابتلا به آلزایمر می شود، یا این کمبود فقط یکی از علایم اولیه آلزایمر است.

برخی از دانشمندان پیش تر عقیده داشتند که کمبود خواب با کاهش دادن توانایی مغز برای پاکسازی سموم باعث ابتلا به آلزایمر می شود. اما نتایج این پژوهش جدید اعتبار این نظریه را نیز زیرسوال برده اند.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستاورد شگفت انگیز دانشمندان: خواب مغز را سم زدایی می کند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستاورد شگفت انگیز دانشمندان: خواب مغز را سم زدایی می کند!"، کلیک کنید.