در نشست «آسمان غرب» چه گذشت؟

در نشست «آسمان غرب» چه گذشت؟

نشست خبری فیلم «آسمان غرب» با یادی از بیتا فرهی، حضور تعدادی از فرمانده هان ارتش، فرزندان شهدا و ادای احترام به شهید شیرودی و همرزمانش برگزار شد.

به گزارش جیرو، در هفتمین روز جشنواره فیلم «آسمان غرب» به کارگردانی محمد عسگری با پرداخت به رشادت های شهید علی اکبر شیرودی در سینمای رسانه با حضور تعدادی از فرماندهان ارتش رونمایی شد.

این فیلم با بازی میلاد کی مرام، کریم امینی و امیرحسین آرمان با استقبال مخاطبان در برج میلاد همراه شد.

در ابتدای نشست خبری این فیلم که بعدازظهر چهارشنبه، 18 بهمن ماه در برج میلاد برگزار شد، یاد و نام زنده یاد بیتا فرهی با حضور دختردایی این بازیگر گرامی داشته شد و امروز جشنواره به این هنرمند تقدیم شد.
سپس محمدرضا مقدسیان با اشاره به برخی اظهارنظرها در نشست های روزهای اخیر جشنواره درباره تعداد فیلمهای جنگی، لزوم ساخت این نوع فیلم ها و نیز ساخت فیلم در سوریه به قهرمان فیلم آسمان غرب اشاره کرد و گفت در زمان جنگ ما تنها بودیم و کسی هم به ما کمک نکرد.

او از حاضران در نشست خواست تا به احترام شهید شیرودی بایستند و این شهید و فرمانده های ارتش را تشویق کنند.

در ادامه حبیب والی نژاد – تهیه کننده این فیلم – بیان کرد: ما سعی کردیم در حد توانمان بخشی از ایثار و فداکاری شهدا و فرماندهان ارتش و مردم کردستان را مقابل ارتش بعث عراق نشان دهیم. وی یادآور شد : چهار سال قبل اردلان عاشوری یکی از دوستانم این طرح را برای من تعریف کرد ولی سرانجام امسال توانستیم فیلم را کلید بزنیم. ساخت این فیلم کار سختی بود و شگفتی های خودش را دارد اما اگر حمایت فرماندهان ارتش و دوستان هوانیروز نبود، امکان ساخت این فیلم فراهم نمی شد. برای چنین کاری باید یک قرارگاه لوجستیک ساخته می شد و به دستور امیر ارتش این امکان فراهم شد.

محمد عسگری -کارگردان فیلم- نیز با بیان اینکه «در روزهای نخست جنگ تحمیلی یک حماسه رقم خورد و تلاش کردیم تا آن را به تصویر بکشیم» گفت: من چند راه داشتم؛ یکی اینکه کتاب ها و فایل های صوتی باقی مانده از آن زمان را مطالعه کنم و دیگر اینکه با همرزمان شهید در آن زمان گفتگو کنم. طی این گفتگوها فانوس راه و مسیری که باید پیش می رفتم، برایم روشن شد و در جریان جزییات آن روزها قرار گرفتم و به شخصیت شهید شیرودی نزدیک شدم. حدود 70 درصد این فیلم طبق واقعیت است . کار ما تاریخ نگاری نبوده و سعی کردیم داستان را دراماتیزه کنیم تا به زبان سینما روایت شود.

او افزود: این فیلمنامه براساس گفتگوهای رخ داده با همرزمان شهید یا مصاحبه های موجود، نوشته شده است. ما وقایع واقعی را در قالب قصه و سینما روایت کردیم و تمام تلاش من این بوده که اتفاقات در مسیر زندگی شهید رخ دهد؛ مثلا شهید سهیلیان 21 جیرو به گونه دیگری شهید می شوند اما من می خواستم دین خودم را به هوانیروز و شهدای آن ادا کنم و اگر  تغییری در روایت بوده، به نظرم کار اشتباهی نکردم.

میلاد کی مرام در نشست پیش از صحبت به فرزندان شهید شیرودی، شهید همت و سهیلیان که بیشتر آن ها در نشست حاضر بودند، اشاره کرد و همراه با دیگر عوامل فیلم به احترام خانواده آن ها ایستادند و آنان را تشویق کردند.

او درباره روند رسیدن به نقش خود ادامه داد: در  تحقیقاتی که داشتیم، تمام سعی خودم را کردم تا نقش، شبیه شخصیت شهید علی اکبر شیرودی شود. پسر شهید به من گفتند که این فیلم شبیه پدرشان است و این برایم باارزش است چون من باید جنگی را بازی می کردم که ندیده ام.

امیرحسین آرمان که نقش شهید ادیبان را بازی کرده بود، درباره نقش خود گفت: شاید کلیشه ای باشد ولی این نقش بود که مرا انتخاب کرد. هرچه جلوتر رفتم زوایای این شخصیت بیشتر برای من نمایان شد. به برادر شهید قول دادم که شان این شهید را حفظ می کنیم و امیدوارم که این اتفاق رخ داده باشد.
علیرضا برازنده مدیر فیلمبرداری  فیلم آسمان غرب» هم در سخنانی بیان کرد: درباره حرکت دوربین در این فیلم یک استراتژی داشتیم و به نتیجه رسیدیم که خیلی از سکانس های ما قطع نشوند و لانگ تیک باشند.

در این نشست آرمین رحیمیان و روح الله زمانی (بازیگر)، میثم مولایی (تدوینگر)، بهزاد جعفری طادی (طراح صحنه)، بهزاد آقابیگی (طراح لباس)، مسعود سخاوت دوست (آهنگساز)، ایمان کرمیان (مسیول جلوه های ویژه میدانی) و جواد مطوری (مسیول جلوه های ویژه بصری) نیز حضور داشتند.
پایان خبر جیرو
 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در نشست «آسمان غرب» چه گذشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در نشست «آسمان غرب» چه گذشت؟"، کلیک کنید.