درباره فواید شگفت انگیز ویتامین E بیشتر بدانیم

درباره فواید شگفت انگیز ویتامین E بیشتر بدانیم

آفتاب نیوز :

ویتامین E از طریق دادن یک هیدروژن به رادیکال های آزاد و تبدیل آن ها به ترکیبات بی خطر عمل می کند. این عمل پاکسازی رادیکال های آزاد نامیده می شود. همچنین این ویتامین دارای خاصیت ضد انعقادی است که به جریان راحت خون در رگ هایی که دارای پلاکت های چربی چسبنده به دیواره هستند، کمک می کند. ویتامین E همچنین باعث افزایش توانایی دستگاه ایمنی بدن به منظور مقابله با بیماری ها می شود.

مصرف ویتامین E منجربه جلوگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر، کمک به درمان بیماری های چشمی مثل آب مروارید، کمک به درمان دژنراسیون وابسته به سن ماکولا، کاهش احتمال سکته قلبی در بیماران مبتلا به دیابت، کند کردن روند پیری سلول ها، تقویت انسان در مقابل آلودگی های زیست محیطی، مقابله با کم خونی، درمان مشکلات ناشی از چربی های بد هضم و کمک به بهبود بیماری های پوستی، زخم ها، اختلالات تولید مثل و کاهش درد های پیش از قاعدگی و کاهش علایم و نشانه های لوپوس می شود.

قبلا یکی از عملکرد های ویتامین E نقش محافظتی آن در برابر گسترش آترواسکلروز بیان شده بود که مطالعات بالینی اخیر نتایج متفاوتی و اغلب نتایج منفی نشان داده اند؛ بنابراین هیچ توصیه ای مبنی بر استفاده از مکمل های ویتامینی E برای پیشگیری از بیماری قلبی _ عروقی ارایه نداده است.

غنی ترین منابع ویتامین E شامل بادام، دانه آفتابگردان و روغن های گیاهی خوراکی است.

از آنجایی که این ویتامین نامحلول در آب است در نتیجه پخت در آب از بین نمی رود، ولی فرآیند سرخ کردن زیاد می تواند آن را از بین ببرد. این ویتامین در حضور گرما و شرایط اسیدی، پایداری خود را حفظ می کند، اما توسط چربی های تند شده، قلیاها، اکسیژن، سرب، نمک های آهن و اشعه ماورابنفش از بین می رود.

ویتامین E کمترین سمیت را در بین ویتامین ها دارد. انسان و حیوانات قادر به تطبیق تا مقادیر حداقل 100 برابر بیش از نیاز آن هستند. استفاده از مقادیر زیاد ویتامین E می تواند منجر به ایجاد اختلال در استفاده از سایر ویتامین های محلول در چربی شود.

مصرف بیش از حد مجاز روزانه ذکر شده ویتامین E خطرناک است و می تواند باعث اختلال در انعقاد خون پس از جراحت و بریدگی شود. مصرف مقادیر بالاتر می تواند باعث خونریزی مغزی و سکته ناشی از خونریزی در مغز گردد. یک مطالعه چندساله در مردان نشان داد که مصرف روزانه 400 واحد بین المللی ویتامین E نه تنها جلوی سرطان پروستات را نگرفت، بلکه خطر آن را هم افزایش داد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، افرادی که دارو های ضد انعقاد خون مصرف می کنند، بهتر است بدون نظر پزشک از مکمل های ویتامین E استفاده نکنند، زیرا خطر خونریزی را در آنان افزایش می دهد. استفاده از مکمل های قوی ویتامین E همچنین می تواند تاثیر دارو های شیمی درمانی را کاهش دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درباره فواید شگفت انگیز ویتامین E بیشتر بدانیم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درباره فواید شگفت انگیز ویتامین E بیشتر بدانیم"، کلیک کنید.