جنگ افروزی، راهکار نتانیاهو برای فرار از فروپاشی اسراییل

کارشناس مسایل غرب آسیا با بیان این که قطعنامه اخیر شورای امنیت شکست تلخ و سنگینی برای نتانیاهو و حامیان رژیم صهیونیستی است، گفت: عوامل رژیم صهیونیستی باورشان این است که عقب نشینی در جنگ غزه به معنای مرگ آن ها بوده و فروپاشی حاکمیت شان را تسریع می بخشد.  

به گزارش جیرو، نهایتا پس از گذشت هشت ماه از عملیات طوفان الاقصی وجنایت های رژیم صهیونیستی در غزه، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره توقف درگیری ها در غزه را با 14 رای موافق به تصویب رساند. این که اتفاق در پی تحولات دیگر در سرزمین های اشغالی و استعفای برخی از اعضای کابینه نتانیاهو موجب شد تا شکست رژیم صهیونیستی با رای جامعه جهانی آشکارا تایید شود، اما این که چرا آمریکا بعد از چند ماه علیرغم کمک های مالی و تسلیحاتی و حمایت های بدون چون و چرا از رژیم صهیونیستی، اکنون با قطعنامه شورای امنیت موافقت خود را اعلام می کند، قابل تامل و بررسی است. 

علاوه بر این پذیرش استقلال دولت فلسطین از سوی کشورهای اروپایی، گسترش دامنه اعتراضات در اروپا و آمریکا در سطح جامعه و دانشگاه و محکومیت های جهانی از اقدامات رژیم صهیونیستی، این رژیم را با چالش ها و بن بست مواجه کرده است. 

همچنین جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که حماس از آنچه که در قطعنامه تصویب شده در شورای امنیت در رابطه با آتش بس دایم در نوار غزه، خروج کامل نیروهای نظامی از غزه، تبادل زندانیان، بازسازی، بازگشت مردم آواره به خانه های شان، مخالفت با کاهش اراضی و ارایه کمک های ضروری به مردم نوار غزه بوده استقبال می کند.

«اصغر زارعی» کارشناس مسایل غرب آسیا در گفت وگو با جیرو در تحلیل خود از تحولات مرتبط با جنگ غزه اظهار کرد: بعد از گذشت هشت ماه از آغاز عملیات طوفان الاقصی به روزهای بسیار بسیار سرنوشت سازی نزدیک شدیم، علی رغم تمام تشکیلات و پشتیبانی که آمریکا و اروپا از رژیم جعلی صهیونیستی داشتند و  کمک های میدانی انجام دادند، جنایت های این رژیم  را در رفح دیدند و کاملا مشخص شده که هیچ چشم انداز روشنی از توفیق و دستیابی رژیم صهیونیستی براساس اهداف تعریف شده شامل آزادسازی اسرا، تصرف غزه و از بین بردن حماس وجود ندارد و این اهداف هیچ کدام محقق نشده است.

گفتمان جهانی مقاومت، چالش ها و بن بست های رژیم صهیونیستی
طوفان الاقصی

وی تصریح کرد: از سوی دیگر قدرت روز افزون مقاومت در سرزمین های اشغالی و اوج گرفتن آن ها در کرانه باختری، شرایط را به گونه ای رقم زده که احساس می شود طوفان الاقصی جدیدی در کرانه با ختری شکل خواهد گرفت. 

این کارشناس مسایل غرب آسیا همچنین بیان کرد: علاوه بر این حزب الله کاملا بخش های شمالی سرزمین های اشغالی را در کنترل دارد، در جنوب نیز در دریای سرخ اشراف و توانمندی نیروهای یمن و با هدف قرار دادن ناو هواپیمابر آمریکا نشان داد قدرت آن ها شکست خورده و آن ها هیچ کاری نتوانستد علیه یمن انجام دهند. 

زارعی افزود: همچنین همکاری مقاومت عراق با سوریه، یمن و لبنان و کشاندن دامنه عملیات در عمق سرزمین های اشغالی و مدیترانه نشان می دهد عملیات در صحنه میدانی کاملا بعد از 8 ماه شکست خورده و هیچ چشم اندازی ندارد. 

گفتمان جهانی مقاومت، چالش ها و بن بست های رژیم صهیونیستی
اعتراضات ضد صهیونیستی

وی با بیان این که شاهد شکل گیری مقاومت با یک گفتمان جهانی هستیم که تا قبل از عملیات طوفان الاقصی بی سابقه بوده است، گفت: پیش از این تحولات هر زمان صحبت از موضوعاتی مانند هولوکاست می شد بلافاصله با آن برخورد کرده و اجازه طرح این مسایل را نمی دادند. اما امروز کف خیابان های آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و به طور کلی آمریکا و اتحادیه اروپا سیطره اعتراضات قرار دارد و مستاصل شده اند.

این کارشناس مسایل غرب آسیا همچنین اظهار داشت: از سوی دیگر در اروپا سه کشور اروپایی استقلال دولت فلسطین را به رسمیت شناختند و تعدادی دیگر از کشورها نیز اعلام کردند که استقلال فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت. بنابراین تمام این اتفاقات و شکل گیری جریان قدرتمند برای محاکمه و برگزاری دادگاه بین المللی لاهه و صدور حکم مبنی بر جنایتکار جنگی شناخته شدن عوامل رژیم صهیونیستی و دستور توقف جنگ موجب شد تا با پیشنهاد ایالات متحده در شورای امنیت قطعنامه ای به تصویب برسد، این مساله شکست تلخ و سنگینی برای نتانیاهو و حامیان این رژیم جعلی است. 

زارعی ادامه داد: علی رغم این حمایت های آمریکا و اروپا در شرایط میدانی و همچنین هجمه علیه رژیم صهیونیستی و حامیان آن ، امروز جامعه جهانی از شرق دور ژاپن تا استرالیا و … نسبت به این اقدامات واکنش نشان داده و آن را محکوم می کنند، برای مثال ژاپنی ها برای سالگرد بمباران هسته ای معمولا از کشورها دعوت می کنند اما امسال تصمیمی برای دعوت از رژیم جعلی صهیونیستی ندارند و این حرکت خود اعتراض و شکستی برای رژیم صهیونیستی است. 

گفتمان جهانی مقاومت، چالش ها و بن بست های رژیم صهیونیستی
استعفای گانتس از کابینه جنگ رژیم صهیونیستی

وی با اشاره به استعفای برخی از اعضای کابینه رژیم صهیونیستی گفت: این اتفاقات پیام روشنی است بر این که خواستار توقف جنگ  و آتس بس هستند و نتانیاهو را عامل شکست و ناکامی در مقابل حماس می دانند زیرا نتوانستند به اهداف شان دست یابند. بنابراین روز به روز خسارت سنگین در تمامی عرصه ها نشان دهنده این است که رژیم جعلی صهیونیستی باخته است و حضور برخی چهره های جدید در کابینه نتانیاهو مانند وزیر امنیت او که چهره ای افراطی است بیانگر ساختار جنگ افروزانه آن هاست.

این کارشناس مسایل غرب آسیا در ادامه ابراز کرد: در واقع رژیم صهیونیستی از این جنایت ها درس نگرفته و درصدد هستند تا جنگ ادامه یابد، باورشان این است که عقب نشینی در جنگ غزه به معنای مرگ و فروپاشی حاکمیت آن ها است و و روند اضمحلال را تسریع می بخشد. بنابراین کاملا به مسایل واقف هستند و حتی حمایت و هدایت های نیروهای اطلاعاتی و امنیتی نیز نتوانست به آن ها کمک کند به هر حال شرایط دشوار و پیچیده ای است که رژیم صهیونیستی  گرفتار شده و در حال دست و پازدن های بیخودی است. 

زارعی در پایان اظهار داشت: اکنون باید منتظر بود تا براساس صدور حکم دادگاه لاهه و قطعنامه و ضمانت اجرای این احکام رژیم صهیونیستی سرکش وادار به پذیرش احکام شود رژیمی که طی 75 سال گذشته از تمام خطوط قرمز عبور کرده است.

پایان خبر جیرو 

جنگ افروزی، راهکار نتانیاهو برای فرار از فروپاشی اسراییل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنگ افروزی، راهکار نتانیاهو برای فرار از فروپاشی اسراییل" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنگ افروزی، راهکار نتانیاهو برای فرار از فروپاشی اسراییل"، کلیک کنید.