جزییات برگزاری اولین مناظره تلویزیونی با چند تفاوت و یک تذکر

جزییات برگزاری اولین مناظره تلویزیونی با چند تفاوت و یک تذکر

دبیر ستاد انتخابات صداوسیما در حالی به جزییات مناظره امروز اشاره دارد که چند ساعت دیگر قرار است نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر سر مسایل اقتصادی با هم به بحث بپردازند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری جیرو، چند ساعت آینده اولین مناظره تلویزیونی نامزد های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

مهدی خسروی مجری این برنامه است و پیمان جبلی رییس صداوسیما علی رغم هشدار ها به قرار دادن محور های مناظرات قبل از پخش اشاره کرد که البته سیوالات در اختیار نامزد ها قرار نمی گیرد.  

او در جدیدترین اظهارنظر خود به این نکته اشاره کرد که درباره تمهیدات درنظر گرفته شده برای رعایت اخلاق انتخاباتی در مناظره ها گفت: در صورت تخلف انتخاباتی در مناظره ها، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ورود می کند.

اما محمدصالح مفتاح در گفت وگویی تلویزیونی با برنامه «زمانه» تاکید کرد یکی از نکات بسیار مهم که عملکرد دوره های قبلی و مناظرات گذشته آسیب شناسی شد نقش مجری و نقش سازمان بود که درادوار قبلی کاملا منفعل بودند و مجری در نقش «وقت نگهدار» و کسی که تنها متن می خواند بود. مجری در مناظرات قبلی نقشی در فرایند نداشت.  

دبیر ستاد انتخابات صداوسیما در ادامه با بیان اینکه مناظره های انتخاباتی این دوره کمی متفاوت تر از ادوار قبلی برگزار می شود، تصریح کرد: در این دوره از مناظره های انتخاباتی، بخش عمده تشریفاتی که از نظر ما خیلی هم فایده نداشت کم شده و به فرصت نامزد ها برای پاسخ دادن به سوالات اضافه شده است.

مفتاح افزود: فرصت نامزد ها کوتاه بود و نمی توانستند جامع صحبت کنند و سخنانشان منعقد نمی شد. این موضوع آسیب شناسی شد و اکنون فرصت نامزد ها که در دوره های قبلی 2 تا 4 دقیقه بود افزایش دادیم و محور ها هم کم شده است.

وی با تاکید براینکه از مواجهه لحظه ای و هیجانی با موضوعات و مسایل هم خودداری کرده ایم، گفت: ما رییس جمهور می خواهیم انتخاب کنیم و این افراد رجل سیاسی هستند که شرایط رییس جمهور شدن دارند. نامزد ها کنار هم می نشینند و شان هر نامزد حفظ می شود.  

دبیر ستاد انتخابات صداوسیما همچنین خاطرنشان کرد: سیوالات از اول و از قبل در اختیار نامزدهاست به عبارتی سیوالاتی که تا انتهای مناظره قرار است از نامزد پرسیده شود، روی میزشان قرار دارد.

مفتاح با بیان اینکه در هر مناظره سه محور بر اساس عنوان کلی مناظره در نظرگرفته شده است، گفت: در مناظره اول که اقتصادی است، رشد تولید و مشارکت مردم که شعار سال است، محور اصلی موضوع مناظره است.

وی تصریح کرد: در این مناظره نامزد ها باید به سه نکته اصلی یعنی برنامه هفتم که گزاره های جدی دارد، مردمی سازی اقتصاد و ظرفیت های مختلف مشارکت مردم در اقتصاد و محور مهارتورم بپردازند و به سوالات دراین زمینه پاسخ دهند.

مفتاح همچنین افزود: فرم اجرای برنامه مجری هم با مناظره های قبلی متفاوت است.

دبیر ستاد انتخابات صداوسیما  خاطرنشان کرد: در مناظره های جدید،   مجری سوال طرح نمی کند بلکه نخبگان هستند که سوال طرح می کنند.

وی با بیان اینکه برای هر نامزد نیم ساعت درنظرگرفته شده است، تصریح کرد: هر نامزد در سه بازه زمانی 8 دقیقه به مدت 24 دقیقه می تواند به سوالات پاسخ دهد و سرانجام در یک فرصت 6 دقیقه ای به جمع بندی اظهارات خود و حتی پاسخ به انتقادات یا دفاعیاتش خواهد پرداخت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات برگزاری اولین مناظره تلویزیونی با چند تفاوت و یک تذکر" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات برگزاری اولین مناظره تلویزیونی با چند تفاوت و یک تذکر"، کلیک کنید.