توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی

توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی

آفتاب‌‌نیوز :

محسن رضایی اظهار کرد: اگر می‌خواهید دچار گرمازدگی نشوید، به هشدارهای هواشناسی درباره افزایش دما توجه کنید و فعالیت خارج خانه را از بازه‌های زمانی گرم به اوقات خنک‌تر مثل اوایل صبح یا هنگام عصر و بعد از غروب آفتاب موکول کنید.

وی با بیان اینکه شرایط شغلی برخی افراد به‌گونه‌ای است که ناچار به فعالیت در محیط‌ باز زیر نور خورشید هستند، گفت: لازم است این افراد حتماً لباس‌های نخی رنگ روشن بپوشند، کلاه لبه‌دار استفاده کنند و قبل، بعد و هنگام فعالیت مکرراً مایعات خنک بنوشند.

مسئول آموزش اورژانس ۱۱۵ زنجان بیان کرد: بهتر است این افراد هنگام فعالیت و در فواصل زمانی منظم، دقایقی توقف داشته باشند و در یک محیط خنک در سایه یا مقابل کولر و پنکه قرار بگیرند و بعد از نوشیدن مایعات خنک به فعالیت خود ادامه دهند.

او گرمازدگی را عدم توانایی بدن در دفع گرما و افزایش دمای درون بدن به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد به علت فعالیت شدید یا گرمای هوا تعریف کرد و افزود: ارگان‌های بدن به‌طور معمول در دمای ۳۶ تا ۳۷.۵ درجه سانتیگراد قادر به فعالیت هستند و هرگونه افزایش دما خارج از این محدوده باعث اختلال عملکرد آنها می‌شود.

رضایی ادامه داد: همه افراد ممکن است دچار گرمازدگی شوند، ولی سالمندان، کودکان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر مستعد این عارضه‌اند و لازم است توجه بیشتری به هشدارها داشته باشند.

وی با بیان اینکه گرمازدگی ممکن است در سه سطح خفیف، متوسط یا شدید رخ دهد، اظهار کرد: بسته به شرایط سنی و جسمی فرد و مدت حضور او در محیط گرم ممکن است هر یک از سطوح گرمازدگی اتفاق بیفتد.

او علت گرمازدگی را تعریق زیاد و از دست رفتن الکترولیت‌های بدن دانست و گفت: در نوع خفیف گرمازدگی، گرفتگی عضلات بخصوص شکم و پا اتفاق می‌افتد و فرد دچار انقباض عضلانی، خستگی و سرگیجه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در نوع متوسط گرمازدگی، علائم نوع خفیف با شدت بالاتری رخ می‌دهد، بیان کرد: در این نوع گرمازدگی ممکن است هوشیاری فرد تا حدودی کم شود و تنفس‌های سریع و کم‌عمق و تعریق شدید داشته باشد.

رضایی به علائم نوع شدید گرمازدگی اشاره کرد و گفت: در نوع شدید، دمای بدن معمولاً به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد می‌رسد و مکانیسم‌های تنظیم دمایی بدن مختل می‌شود. همچنین ممکن است پوست فرد، گرم و خشک شود و تنفس‌های سطحی داشته باشد. گرمازدگی شدید می‌تواند باعث کاهش سطح هوشیاری، تشنج، غش و حتی در موارد بسیار شدید موجب مرگ شود.

او درباره اقدامات لازم در مواجهه با فردی که دچار گرمازدگی شده است، اظهار کرد: در این شرایط باید بلافاصله فرد را از محیط گرم به محیط خنک منتقل کنیم و لباس‌های او را به حداقل ممکن برسانیم و اگر توانایی بلع دارد و هوشیار است، به او مایعات خنک بنوشانیم.

رضایی افزود: اگر دمای بدن فرد خیلی بالا بود، لازم است با استفاده از مکانیسم تبخیر (به‌کارگیری افشانه آب سرد و باد بزن) به کاهش دمای بدن فرد کمک کنیم و همچنین از کیسه‌های یخ در شریان‌های اصلی بدن مثل کشاله ران، دو طرف گردن و روی شکم استفاده کنیم و حتماً با اورژانس ۱۱۵ با هدف اقدامات تخصصی‌تر و پیشرفته‌تر برای درمان گرمازدگی تماس بگیریم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه‌هایی برای پیشگیری از گرمازدگی"، کلیک کنید.