تلاش آمریکا برای انداختن توپ به زمین حماس

تلاش آمریکا برای انداختن توپ به زمین حماس

در پی پیشنهاد رییس جمهور آمریکا برای برقراری آتش بس در نوار غزه و کارشکنی رژیم صهیونیستی در این زمینه، وزارت خارجه آمریکا تلاش کرد تا جنبش حماس را در این زمینه مقصر جلوه دهد.

به گزارش جیرو، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای در این باره اعلام کرد: اتحادیه اروپا با پیشنهاد ارایه شده از سوی «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا درباره غزه موافق است و ما از کشورهای عضو شورای امنیت می خواهیم که از توافق پیشنهادی حمایت کنند.

طبق گزارش الجزیره مباشر، وزارت خارجه آمریکا با هدف مقصر جلوه دادن جنبش حماس، مدعی شد: اسراییل پیشنهاد توافق درباره غزه را پذیرفته و توپ در زمین حماس است و کشورهای عربی و جامعه جهانی باید از حماس بخواهند که پیشنهاد توافق را بپذیرد و به همین منظور «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا با وزرای خارجه عربستان سعودی و الجزایر گفت وگو کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: باید مرحله اول توافق درباره غزه که شامل آتش بس است را، تا رسیدن به مرحله دوم آغاز کنیم، اما برخی وزرای کابینه اسراییل مخالف آتش بس هستند و آزادی گروگان ها (اسرای صهیونیست در غزه) را اولویت نمی دانند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در راستای جانبداری همیشگی خود از جنایات رژیم صهیونیستی، اضافه کرد: ما با تصمیم دیوان کیفری بین المللی برای دستگیری مقامات ارشد اسراییل و اعمال تحریم علیه آن در حال حاضر مخالفیم.

آمریکا که حامی اصلی جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه است، در ادامه مدعی شد: ما در تلاش هستیم تا حجم کمک های ورودی به غزه را از طریق گذرگاه کرم ابوسالم و گذرگاه های شمال این باریکه افزایش دهیم.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود آورده است: ما منتظر پاسخ حماس درباره توافق پیشنهادی و خواهان آتش بس در اسرع وقت هستیم. تمرکز ما بر جلوگیری از گسترش درگیری در خاورمیانه است و دستیابی به آن بدون آتش بس در غزه دشوار است. ما همچنین از نقش قطر به عنوان یک کانال ارتباطی میان طرف های درگیر و قدرت آن در میانجیگری برای دستیابی به توافق تمجید می کنیم.

همزمان وبگاه آکسیوس به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، از ورود «ویلیام برنز» رییس سیا به دوحه، طی امشب(سه شنبه، 15 خرداد) خبر داد.

این مقامات آمریکایی همچنین اعلام کردند که «برت مک گورک» مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه فردا (چهارشنبه) راهی قاهره می شود.

طبق گزارش آکسیوس، برنز و مک گورک با هدف تحت فشار قرار دادن هر 2 طرف به منظور پذیرش توافق آتش بس راهی منطقه می شوند.

رییس جمهور آمریکا شامگاه جمعه 11 خرداد گفت، رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش بس و تبادل اسرا ارایه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، آمریکا پایبندی تل آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

بایدن گفت: «اسراییل یک پیشنهاد جامع ارایه داده است. این یک نقشه ی راه است که به آتش بس پایدار و آزادسازی تمامی اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

پایان خبر جیرو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش آمریکا برای انداختن توپ به زمین حماس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش آمریکا برای انداختن توپ به زمین حماس"، کلیک کنید.