بعضی استرس ها عامل ایجاد انگیزه های مثبت

کارشناس روانشناسی به جیرو گفت:

بعضی استرس ها عامل ایجاد انگیزه های مثبت

کارشناس روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: داشتن مقدار کمی استرس می تواند مفید واقع شود، به ویژه زمانی که می خواهیم کاری را شروع کنیم و به بهترین نحو به اتمام برسانیم.

ندا خورشیدیان کارشناس روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت وگو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری جیرو با اشاره به اینکه روان شناسان دو نوع مختلف اضطراب را شناسایی کرده اند، گفت: استرس بد همان اضطراب منفی است که باعث ایجاد حس پریشانی و تسلیم می شود. اما استرس خوب نوعی اضطراب مثبت است که باعث فعالیت و سازندگی می شود. 

خورشیدیان عنوان کرد: استرس و اضطراب اغلب به عنوان نوعی احساس منفی شناخته می شود و با کار های روی هم انبار شده و مشکلات خانوادگی و برنامه ی کاری شلوغ ما را تحت فشار قرار می دهد، زمانی افراد مضطرب می شوند که احساس کنند کار ها و وظایفی که باید انجام دهند از میزان وقت و توانایی آن ها بیشتر است.

وی افزود: این نوع اضطراب پاسخی روانی یا فیزیولوژیکی به یک واقعه استرس زای درونی یا بیرونی است که به طول می انجامد، بر اساس تحقیقات این نوع استرس با تغذیه ناسالم، مشکلات پوستی و به احتمال زیاد با بیماری های مزمن دیگر در ارتباط است.

خورشیدیان گفت: روانشناسان بر این باورند که در مقادیر کم ، اضطراب می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد؛ بر اساس تحقیقات، سطح معقول و قابل کنترلی از استرس روزانه که همان استرس مثبت در نظر گرفته می شود ، می تواند از بدن در مقابل آسیب هایی که با افزایش سن و در اثر ابتلا به بیماری های مختلف ایجاد می شود، محافظت کند. 

استرس مثبت باعث افزایش انگیزه می شود

این کارشناس روانشناسی با بیان اینکه  استرس زیاد انگیزه افراد را کاهش می دهد و به آن ها فشار روحی وارد می کند، تصریح کرد: داشتن مقدار کمی استرس می تواند مفید واقع شود، به ویژه زمانی که می خواهیم کاری را شروع کنیم؛ به طور مثال وقتی که اضطراب دارید کارتان را سر موعد تمام کنید باعث می شود بیشتر تمرکز کنید، زیرا وقت تان در حال اتمام است.

وی ادامه داد: مقادیر متعادلی از استرس می تواند انگیزه افراد را افزایش دهد. همه ما این تجربه را داشتیم که بگوییم باید فلان کار را انجام دهیم، اما انگیزه کافی برای انجام آن را نداشته باشیم. اما درست به محض آنکه احساس کنیم وقت مان در حال اتمام است، دچار استرس می شویم و انگیزه لازم را پیدا می کنیم و تمام کار ها را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهیم. 

استرس می تواند دوستی و محبت را ترویج دهد

خورشیدیان گفت: یکی از غافلگیر کننده ترین مزایای استرس این است که به ایجاد روابط میان فردی کمک می کند و البته کلید سلامتی همگانی نیزمحسوب می شود؛ روابط اجتماعی یکی از بهترین عوامل حفاظتی در برابر بیماری های جسمی و روحی محسوب می شود.

وی افزود: وقتی افراد احساس می کنند از سمت دیگری دوست داشته و درک می شوند؛ کمتر احساس انزوا و تنهایی می کنند؛ به طور مثال گروه های حمایتی بهترین مکان برای افرادی است که در مورد استرس و اضطراب خود با یکدیگر صحبت می کنند که باعث ایجاد همدردی و در عوض هورمون های مثبت اندیشی می شود.

کارشناس تغذیه در پایان خاطرنشان کرد: با درد دل کردن، افراد احساس بهتری پیدا می کنند، زیرا بهتر می توانند مشکلات یکدیگر را درک کنند و به احساسات خود اعتبار ببخشند و از تجربیات منفی خود، مفاهیم مثبت خلق کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بعضی استرس ها عامل ایجاد انگیزه های مثبت" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بعضی استرس ها عامل ایجاد انگیزه های مثبت"، کلیک کنید.