بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟

رییس جمهور آمریکا باید با حمایت از حکم اخیر دادگاه لاهه علیه حمله به رفح، تلاش کند تا ضمن احیای اعتبار ازدست رفته خود در اخلاق و سیاست، احتمال پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری کشورش را هم بهبود بخشد.

به گزارش جیرو، رسانه آمریکایی در این گزارش به حکم اخیر دیوان کیفری بین المللی اشاره کرده که بر اساس آن رژیم صهیونیستی باید فوراً به عملیات های خود در رفح پایان داده و گذرگاه های مرزی را به نحوی باز کند که کمک های بشردوستانه بدون هیچ اختلالی به مردم غزه برسند. رای این دادگاه الزام قانونی دارد، اما دیوان کیفری هیچ سازوکاری برای اجرای احکام خود ندارد. این بدین معناست که اجرای این حکم به شورای امنیت سازمان ملل و شخص «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا بستگی خواهد داشت.

به گزارش نیویورک تایمز، این فرصت خوبی است تا بایدن سیاست شکست خورده خود در قبال غزه را بهبود بخشد. رییس جمهور آمریکا در ظاهر از رژیم صهیونیستی می خواهد ارسال کمک های بشردوستانه به غزه را تسهیل کرده و از حمله ای تمام عیار به شهر جنوبی رفح در باریکه غزه خودداری کند. بااین حال، هفت ماه است که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی کار خود را می کند و بایدن را نادیده می گیرد. اکنون فرصت مناسبی است که ببینیم بایدن عزم و جسارت واداشتن تل آویو به تبعیت از حکم دیوان کیفری را دارد یا خیر.

به گزارش روزنامه آمریکایی، بایدن اهرم قدرت خوبی برای اعمال فشار به رژیم صهیونیستی دارد. او می تواند تا زمانی که این رژیم قوانین بین المللی را نقض می کند، ارسال بسته های تسلیحات تهاجمی و موشک و بمب های سنگین به این رژیم را متوقف کند.

بایدن در ماه دسامبر اجازه تصویب قطعنامه شورای امنیت برای مداخله سازمان ملل در تحویل کمک های بشردوستانه را نداد؛ اما کمی بعد دستور ساخت یک بندر موقت در ساحل غزه را صادر کرد که هزینه ای معادل 320 میلیون دلار داشت. این بندر اما راه به جایی نبرده و تاثیر چندانی در افزایش محموله های تحویلی به غزه نداشته است. به گزارش نیویورک تایمز، این بیشتر یک ژست توخالی و گران قیمت است که در عمل نتیجه ای ندارد.

بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟
بندر موقت آمریکا در غزه

رسانه آمریکایی با اشاره به انتقادهای بایدن از روسیه در حمله به اوکراین و ادعاهای بایدن درباره «نظم جهانی قاعده مند»، گزارش داد تداوم حمایت آمریکا از جنگ نتانیاهو در غزه باعث شده دولت ایالات متحده در انظار جهانیان ریاکار و دو رو جلوه کند.

نویسنده این گزارش می گوید: «بگذارید واضح بگویم. سیاست بایدن در غزه یک شکست اخلاقی، عملی و سیاسی است. این سیاست، آمریکا را در مرگ غیرنظامیان و گرسنگی دادن به کودکان همدست کرده و موضع ما در اوکراین را تضعیف کرده است. این سیاست در ازبین بردن حماس یا آزادسازی اسیران به اسراییل کمکی نکرده و امنیت آن را در درازمدت بهبود نبخشیده است. سیاست بایدن همچنین ممکن است به محبوبیت او در ایالت های سرنوشت ساز برای انتخابات مانند میشیگان آسیب بزند.»

این در حالی است که برنامه جهانی غذا از بروز قحطی تمام عیار در بخش هایی از غره خبر داده و سازمان ملل می گوید این وضعیت از زمانی که رژیم صهیونیستی به رفح حمله کرد، وخیم تر شده است. سازمان جهانی غذا هفته گذشته اعلام کرد: «بخش هایی از غزه وجود دارند که تقریباً هیچ سوخت و کمکی به آن ها نمی رسد. عملیات های بشردوستانه در غزه در مرز سقوط قرار دارند.»

نیویورک تایمز با اشاره به تاکید نتانیاهو بر لزوم حمله تمام عیار به رفح برای از بین بردن حماس، گزارش داد، این حمله نمی تواند اهداف رژیم صهیونیستی را محقق کند. در این گزارش امده است: «طولانی شدن جنگ غزه برای نتانیاهو مفید است، اما به نفع اسراییلی ها، آمریکایی ها و فلسطینیان نیست.»

بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟
وضعیت فلسطینیان در شهر رفح در جنوب باریکه غزه

هفته گذشته «کریم خان» دادستان ارشد دیوان کیفری بین المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره های مرتبط با درگیری های اخیر غزه است، از جمله «بنیامین نتانیاهو» و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی. این درخواست که به دلیل متهم شدن این مقامات به جنایت علیه بشریت مطرح شده، واکنش های فراوانی را در پی داشته است، از جمله از سوی آمریکا که شدیداً با آن مخالفت کرد.

روزنامه آمریکایی با اشاره به این که رژیم صهیونیستی هیچ طرح مشخصی برای مدیریت غزه ارایه نداده، به بایدن توصیه کرد با اقدامی قاطع از عملیات تهاجمی صهیونیست ها در رفح جلوگیری کرده و با کمک به کاهش وخامت فاجعه انسانی در غزه، به ادعاهای خود در حمایت از نظم جهانی قانون محور جامه عمل بپوشاند.

پایان خبر جیرو

بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بایدن بالاخره یک تصمیم درست می گیرد؟"، کلیک کنید.