ایران از فرآیند سوری محور که توسط سازمان ملل تسهیل شود، حمایت می کند

ایران از فرآیند سوری محور که توسط سازمان ملل تسهیل شود، حمایت می کند

به گزارش جیرو متن اظهارات امیرسعید ایروانی در این نشست به شرح زیر است:
«آقای رییس،
وضعیت انسانی و اقتصادی در جمهوری عربی سوریه همچنان وخیم است و مردم سوریه از چالش های اقتصادی عمیق رنج می برند.
بعد از 13 سال درگیری، همانطور که گزارش سازمان ملل نشان می دهد، جامعه انسانی با دشوارترین شرایط تامین مالی مواجه است. طرح پاسخ انسانی برای سال 2024 تنها 8 درصد تامین مالی شده که به طور قابل توجهی کمتر از سال گذشته در همین زمان است.
 
ادامه سیاست مخرب تحریم های یکجانبه، وضعیت آسیب پذیرترین اقشار جامعه را تشدید کرده و تنها به طولانی تر شدن بحران و افزایش رنج های مردم سوریه منجر می شود.
متاسفانه، کشورهای غربی وضعیت وخیم موجود را نادیده گرفته و همچنان به دنبال تحقق اهداف سیاسی خود به هر قیمتی هستند. آن ها از تحریم ها به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف خود استفاده می کنند، حتی به قیمت رنج مردم عادی. به دلیل ماهیت پیچیده و گسترده تحریم های یکجانبه، معافیت های ادعایی انسانی اغلب بی اثر و بی فایده هستند. ما از تصمیم مستقل دولت سوریه برای تمدید مجوز به سازمان ملل متحد و آژانس های تخصصی آن برای استفاده از گذرگاه های «باب السلامه» و «الراعی» برای سه ماه دیگر تا 13 آگوست 2024 برای تحویل کمک های انسانی به غیرنظامیان در شمال غرب سوریه استقبال می کنیم. امیدواریم این حمایت تامین مالی کافی و پیش بینی پذیر را تضمین کند و اهداکنندگان به تعهدات خود عمل کنند.
ما تلاش های خستگی ناپذیر آژانس های سازمان ملل و شرکای انسانی در کارشان برای کاهش رنج های مردم سوریه را تحسین می کنیم. با این حال، جلوگیری از انحراف کمک ها به سازمان های تروریستی در منطقه شمال غرب و تضمین توزیع شفاف و غیرتبعیض آمیز کمک ها، جنبه های اساسی هستند که نیاز به دقت دارند.
ما همچنین بر نیاز به دسترسی انسانی بدون مانع از طریق مسیرهای عبوری و هماهنگی کامل با دولت سوریه تاکید می کنیم. ارایه کمک فوری حیاتی است، اما در درازمدت راه حل پایداری نیست.
تلاش ها باید بر بازسازی زیرساخت های حیاتی تمرکز کنند تا شرایط بازگشت امن پناهندگان و آوارگان داخلی فراهم شود. با توجه به باری که کشورهای همسایه، به ویژه لبنان، در طول بحران بر دوش داشته اند، بازگشت پناهندگان و آوارگان به خانه هایشان در سوریه نباید توامان یا سیاسی کاری شده یا به عنوان اهرم فشار علیه دولت سوریه استفاده شود.
 
آقای رییس،
همانطور که بارها گفته ایم، بحران در جمهوری عربی سوریه نمی تواند بدون رعایت کامل حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی کشور حل شود.
بازسازی تمامیت ارضی سوریه نیازمند تلاش های بی وقفه برای مبارزه با تمامی گروه های تروریستی است. با این حال، لازم است که حفاظت از غیرنظامیان در طول تلاش های مبارزه با تروریسم در اولویت باشد.
آقای رییس،
جمهوری اسلامی ایران همچنان متعهد به یک راه حل سیاسی برای وضعیت در سوریه است و به حمایت از یک فرآیند سیاسی کاملاً سوری محور و سوری مدیریت شده که توسط سازمان ملل تسهیل شود، ادامه خواهد داد و به مردم و دولت سوریه در بازسازی وحدت و تمامیت ارضی کشورشان کمک خواهد کرد. همانطور که گفته ایم، از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به عنوان سازوکار موثر برای پیشبرد فرآیند سیاسیدر سوریه ضروری است. در این زمینه، ایران همچنان به حمایت خود از تلاش های نماینده ویژه و تعامل او با همه طرف ها متعهد است.
علاوه بر این، همراه با شرکای خود در قالب آستانه، متعهد به تلاش برای عادی سازی بلندمدت و پایدار در داخل و اطراف سوریه هستیم.
آقای رییس،
رژیم اشغالگر اسراییل همچنان به اعمال تجاوز علیه حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه ادامه می دهدو غیرنظامیان و زیرساخت های حیاتی را هدف قرار می دهد. ما به شدت این اقدامات غیرقانونی را محکوم می کنیم که به عنوان اقدامات تحریک آمیز، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی را نقض می کنند و تنها به تشدید تنش ها و تضعیفثبات در سوریه و منطقه منجر می شوند. علیرغم درخواست های مکرر جمهوری عربی سوریه، شورای امنیت هیچ اقدامی در پاسخ به این اقدامات غیرقانونی انجام نداده و حتی آن ها را محکوم نکرده است.

کشتار اخیر افراد آواره غزه در اردوگاه رفح توسط این رژیم در 26 می بار دیگر نشان داد که رژیم اسراییل تمام خطوط قرمز را عبور کرده، قوانین بین المللی انسانی و اصول اساسی حقوق بین الملل، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و دستورات الزام آور دیوان بین المللی دادگستری را آشکارا نقض کرده است. همه این نقض ها با حمایت کامل ایالات متحده و با مصونیت کامل انجام شده است.
جامعه بین المللی و به ویژه شورای امنیت، به عنوان اصلی ترین نهاد مسیول حفظ صلح و امنیت بین المللی، تنها نظاره گر این نقض های گسترده بوده اند. قویاً از شورای امنیت درخواست می کنیم که سیاست تساهل را کنار بگذارد و اقدام قاطع و فوری برای پاسخگو کردن رژیم اسراییل انجام دهد و آن را مجبور به توقف فوری تجاوزات نظامی خود کند.
نماینده ایران در پایان افزود: ما قاطعانه اتهامات نماینده ایالات متحده در این جلسه را رد می کنیم.
ایالات متحده سعی کرد مسیولیت خود را در وضعیت کنونی سوریه و منطقه وسیع تر با اتهامات نادرست به ایران انکار کند. ایالات متحده ادعا می کند که از غیرنظامیان حمایت می کند و قوانین انسانی بین المللی را رعایت می کند، اما همچنان به سیاست های شکست خورده خود علیه سوریه با استفاده از تحریم ها به عنوان ابزارهایی به هزینه مردم عادی ادامه می دهد. ایران همواره بخشی مثبت از تحولات منطقه بوده و مسیر ثبات صلح و امنیت پایدار، از جمله مبارزه با تروریسم در منطقه را دنبال کرده است.»

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران از فرآیند سوری محور که توسط سازمان ملل تسهیل شود، حمایت می کند" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران از فرآیند سوری محور که توسط سازمان ملل تسهیل شود، حمایت می کند"، کلیک کنید.