اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر می کند

اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر می کند

به گزارش جیرو، اومر چلیک، سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) اردوغان، روز چهارشنبه پس از نشستی در مقر این حزب در آنکارا، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر خواهد کرد.

پیکر جمهور شهید روز پنجشنبه وارد بیرجند خواهد شد و پس از آن در شهر مشهد مقدس تشییع می شود.

به گزارش ایرنا از « ترکیش مینوت», آیت الله رییسی خادم الرضا (ع) هشتمین رییس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه سی» به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی سقوط بالگرد شد و با همراهانش به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

مراسم تشییع پیکر شهید جمهور آیت الله سیدابراهیم رییسی و شهدای همراه روز چهارشنبه دوم خرداد 1403 از میدان انقلاب و پس از اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب، تا میدان آزادی با حضور میلیونی مردم برگزار شد.

230 خبرنگار از 160 رسانه بین المللی، آیین تشییع و گرامی داشت شهدای خدمت را پوشش میدانی دادند.

آیین ادای احترام سران و مقامات ارشد کشورها و سازمان های منطقه ای و بین المللی به مقام رییس جمهور و همراهان شهیدش روز چهارشنبه دوم خرداد سال 1403 و به میزبانی محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران تهران صورت گرفت.

امیر قطر، رهبر ملی ترکمنستان، روسای جمهور تونس و تاجیکستان، نخست وزیران عراق، پاکستان، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و سوریه، روسای مجالس لبنان، الجزایر، قزاقستان، مالی، اتیوپی، رییس مجلس دومای روسیه و روسای مجلس قانون گذاری و مجلس عالی ازبکستان، روسای مجالس قبلی و فعلی عراق و جمعی از نمایندگان مجلس عراق، معاونین روسای جمهور ترکیه و هند و معاونین نخست وزیران قرقیزستان، ارمنستان، چین، افغانستان و صربستان و نماینده ویژه امپراطور ژاپن از جمله مقامات ارشدی هستند که با حضور در محل سالن اجلاس سران تهران و عرض تسلیت به سرپرست ریاست جمهوری، به مقام شهید دکتر سید ابراهیم رییسی و یاران شهیدش ادای احترام کردند.

همچنین وزرای امور خارجه لبنان، بحرین، مصر، تونس، کویت، ازبکستان، تاجیکستان، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، سریلانکا، افغانستان، پاکستان، ونزویلا، امارات و ترکیه، دستیار ویژه پادشاه و وزیر امور خارجه عربستان، فرستاده ویژه اردن، اسماعیل هنیه رییس و جمعی از اعضای دفتر سیاسی جنبش حماس، قایم مقام دبیر کل حزب الله لبنان شیخ نعیم قاسم، رییس و جمعی از اعضای جنبش حشدالشعبی عراق، وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت ارمنستان، فرستاده ویژه دولت مالزی، فرستاده ویژه دولت سریلانکا، وزیر بازرگانی پاکستان، وزیر کشور پاکستان، وزیر اطلاع رسانی و تبلیغات پاکستان، وزیر فرهنگ و میراث ملی پاکستان، عضو کابینه صربستان، وزیر مشاور ریاست جمهوری نیکاراگویه، وزیر شهرسازی دولت های محلی و خدمات عمومی مالدیو به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهور، وزیر اوقاف و امور دینی عمان به عنوان فرستاده ویژه سلطان، وزیر مشاور صربستان، وزیر صنعت عراق و وزیر مشاور امارات نیز از دیگر مقامات خارجی حاضر در این مراسم بودند که به مقام والای رییس جمهور شهید کشورمان ادای احترام کردند.

نایب رییس مجلس اعلای شیعیان لبنان، 3 نفر از نمایندگان پارلمان آذربایجان، نمایندگان پارلمان ترکیه از احزاب سعادت و وطن، رییس و نایب رییس مجلس اعلای اسلامی اتیوپی، دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی و دبیرکل کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا)، رییس حکومت اقلیم کردستان عراق، سخنگو و رییس هییت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن، جانشین دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، دبیر جبهه مردمی فلسطین و فرستاده ویژه سنگاپور نیز ضمن عرض تسلیت به سرپرست ریاست جمهوری، به مقام شهید دکتر رییسی و همراهانش ادای احترام کرده و یاد آنان را گرامی داشتند.گ

310310

اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر می کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر می کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اردوغان برای شرکت در مراسم خاکسپاری رییس جمهور شهید به ایران سفر می کند"، کلیک کنید.