ارجاع پرونده استفاده از مازوت در نیروگاه ها به قوه قضاییه

ارجاع پرونده استفاده از مازوت در نیروگاه ها به قوه قضاییه

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز با اکثریت آرا گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست درباره عملکرد سازمان محیط زیست در مورد استفاده سوخت مازوت توسط نیروگاه ها جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع کردند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری جیرو، رسیدگی به گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست درباره عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به استفاده سوخت مازوت توسط نیروگاه ها در راستای اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت.

وکلای ملت پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان با ارجاع این پرونده به قوه قضاییه از مجموع 217 نماینده حاضر در جلسه علنی با 172 رای موافق، 5 رای مخالف، 4 رای ممتنع موافقت کردند.

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی متن گزارش کمیسیون متبوعش درباره عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به استفاده سوخت مازوت توسط نیروگاه ها را به شرح ذیل قرایت کرد:

بررسی وضعیت تولید و عرضه سوخت بیانگر وضعیت نامناسب اجرای این تکلیف قانونی به علت عدم سولفورزدایی از سوخت کشور و تعویق طرح های سولفور زدایی همانند بهره برداری از واحد های تصفیه هیدروژنی در پالایشگاه های کشور می باشد وزارت نفت با انجام مکاتبه با رییس جمهور طی نامه شماره 20/2000144 مورخ 1402/03/20 درخواست استمهال اجرای اجباری استاندارد های بنزین نفت گاز و نفت کوره به بعد از سال 1400، 7 با دلایلی، چون لزوم تامین مالی به میزان 11 میلیارد دلار به مدت 5 سال نموده است.

وفق پایش های صورت گرفته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست میزان گوگرد در انواع سوخت مصرفی نیروگاه ها و صنایع بالاتر از حدود مجاز می باشد. در حال حاضر پس از تصویب

استاندارد بدون اجباری سازی وزارت نفت مطابق استاندارد های تولیدی خود سوخت مورد نیاز کشور را تامین و توزیع مینماید که میزان گوگرد آن در نفت کوره از 3 تا 5/3 درصد حجمی متغیر می باشد در حالی که استاندارد روز دنیا کمتر از 1 درصد و بر اساس استاندارد IMO سازمان بین المللی دریانوردی 0/5 درصد و استاندارد اساس مصوب ملی 0/8 درصد می باشد. بررسی ها حاکی است بر نمونه گیری های صورت گرفته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست طی فصول مختلف سال 1401 میزان گوگرد موجود در سوخت نفت گاز و مازوت مصرفی عمده نیروگاه ها و برخی جایگاه های توزیع سوخت بسیار بالاتر از حد مجاز برای نفت گاز و برای نفت کوره بوده. است لذا الزام شرکت های پالایشی به اجرای طرح های کاهنده گوگرد در فرآورده های نفتی تولیدی ضروری است.

در خصوص مصرف نفت کوره (مازوت) نیروگاه ها شورای عالی امنیت ملی بسته اضطراری مدیریت بحران تامین پایدار انرژی کشور در دوره سرد سال 1401 را طی مصوبه شماره 328943 مورخ 1401/8/25 به دستگاه های اجرایی ذیربط ابلاغ نموده است بر اساس مصوبه مذکور از 16 نیروگاه بخاری کشور 5 نیروگاه بعثت، تهران سهند تبریز منتظر قایم، فردیس، اسلام آباد اصفهان و شهید منتظری شاهین شهر اصفهان به صورت ترکیبی از سوخت مایع (نفت گاز و مازوت) و گاز طبیعی استفاده. کنند مصوبه مذکور از شمول قانون هوای پاک مستثنی بوده و سازمان حفاظت محیط زیست مجاز به اقدام قضایی ابلاغ جریمه در طی این دوره 4 ماهه نمی باشد همچنین سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نظارت لازم را بر کلیه ارکان داخلی خود جهت جلوگیری از اقدامات رسانه ای خلاف مفاد این ابلاغیه به عمل آورد. همچنین بر اساس مصوبه مذکور نیروگاه هایی که به علت استفاده از مازوت پلمپ شده بودند توسط دادستان های کشور نسبت به فک پلمپ نیروگاه های سهند تبریز منتظر قایم فردیس کرج اسلام آباد اصفهان و شهید منتظری شاهین شهر اصفهان اقدام گردید و وزارت کشور مسیولیت پیگیری و نظارت بر حسن اجرای این بند را به عهده داشته است یکی از آسیب های مهم این گونه مصوبات عدم توجه به احکام قانون هوای پاک می باشد که در مقاطع مختلف نادیده گرفته می شود.

براساس مستندات قانونی فوق دستگاه های ذیربط از جمله وزارت نفت مکلف بوده اند از تولید سوخت غیر استاندارد جلوگیری نمایند و گزارش عملکرد در کیفیت سوخت وارداتی را هر شش ماه یکبار منتشر کنند. همچنین به خصوص نظر میرسد سازمان حفاظت محیط زیست با وظایف ذاتی خود به عنوان دستگاه ناظر طی سالیان اخیر موضـ ظف بوده است با توجه به شرایط موجود کشور و ناترازی انرژی برنامه ای را برای کاهش مخاطرات آلودگی هوا ارایه نماید.

کمیسیون کشاورزی، آب منابع طبیعی و محیط زیست پس از ارجاع موضوع از سوی هییت محترم رییسه با دعوت از مسیولان، اجرایی، کارشناسان مرتبط و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی موضوع در دستور کار کمیسیون قرار گرفت و پس از استماع نظرات نمایندگان محترم معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و مسیولان دستگاه های اجرایی این کمیسیون ضمن بررسی موضوع و با بررسی تمامی مستندات قابل دسترسی و استماع اظهارات مسیولان ذی ربط، اعلام می دارد به منظور کاهش آلودگی های شدید هوا خواستار لغو مصوبه شورای عالی امنیت ملی انرژی کشور مصوبه شماره 328943 مورخ 1401/25/8) و ممانعت از مازوت سوزی در کل کشور است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارجاع پرونده استفاده از مازوت در نیروگاه ها به قوه قضاییه" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارجاع پرونده استفاده از مازوت در نیروگاه ها به قوه قضاییه"، کلیک کنید.