اختلال یادگیری خاص در کودکان

وجود مشکل در انجام تکالیف روزمره یکی از معضلاتی است که تقریبا هر کودکی در طول تحصیل خود با آن دست و پنجه نرم می کند؛ اما اگر یک حوزه خاص از یادگیری به طور مداوم برای کودک مشکل ساز باشد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال یادگیری باشد. آیا فرزند شما، با مدرسه مشکل دارد و از خواندن با صدای بلند، نوشتن یک متن یا پرداختن به ریاضیات می ترسد؟ همه این ها می تواند نشانه هایی از ناتوانی یادگیری باشد. برای درک بهتر این مشکل، با ما همراه باشید تا به طور کامل با بیماری اختلال یادگیری و و روش های درمان آن آشنا شوید. همچنین شما می توانید در این رابطه با در دکترتو مشورت کنید. در دکترتو امکان مشاوره حضوری، تلفنی و انلاین با بهترین روانشناسان کشور برای شما فراهم شده است.

اختلال یادگیری خاص در کودکان

به گفته سایت ناتوانی یادگیری، یک بیماری عصبی است که بر توانایی مغز برای ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات تاثیر می گذارد. کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری در خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن، درک مفاهیم ریاضی و درک عمومی مشکل دارد. این موضوع سبب بروز مشکل در یادگیری اطلاعات و مهارت های جدید در افراد مبتلا به این بیماری می شود. به طور کلی تعریف دقیق اختلال یادگیری به این شرح است :” ناتوانی یادگیری به معنای اختلال در یک یا چند فرآیند روانشناختی اساسی است که در درک یا استفاده از زبان، گفتار یا نوشتار دخیل بوده و ممکن است خود را در توانایی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، املا یا انجام محاسبات ریاضی نشان دهد.”

اختلال یادگیری با چه علایمی خود را نشان می دهد؟

اختلال یادگیری نوعی اختلال عصبی است که فرد مبتلا به آن در خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن و درک مفاهیم ریاضی و درک عمومی مسایل مشکل دارد. علاوه بر موارد ذکر شده دکتر جیمز موریسون در کتاب DSM-5 توصیفات دقیقی از نحوه تشخیص اختلال LD عنوان کرده است. خرید و استفاده از لباس پسرانه پلیس می تواند به تقویت هویت و شناخت کودکان از نقش پلیس در جامعه کمک کند . عارضه اختلال یادگیری در سنین مختلف با نشانه های متفاوتی همراه است. در وهله اول تشخیص بیماری به عهده والدین است؛ اما تشخیص نهایی باید توسط روانشناس انجام شود. به طور کلی می توان علایم اولیه این اختلال را به صورت زیر خلاصه کرد:

 • فاصله توجه کوتاه و مشکل در تمرکز
 • حافظه ضعیف
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • هماهنگی ضعیف دست و چشم یا بدن
 • مشکل در خواندن و درک مطلب
 • مشکل در درک مفاهیم جدید
 • مشکل در یادگیری الفبا، روزهای هفته، اعداد و غیره
 • دیرتر از اکثر بچه ها صحبت می کند.
 • رشد آهسته دایره واژگان
 • توانایی ضعیف فرد در خواندن یا نوشتن یک متن.

عوامل اثرگذار بر بروز اختلالات یادگیری

 1. سابقه خانوادگی و ژنتیک: سابقه خانوادگی اختلالات یادگیری، خطر ابتلای کودک به این بیماری را افزایش می دهد.
 2. خطرات دوران بارداری و نوزادی: از عوامل تاثیر گذار در اختلال یادگیری می توان به رشد ضعیف جنین در رحم، قرار گرفتن نوزاد در معرض الکل یا مواد مخدر قبل از تولد، زایمان زودرس و وزن بسیار کم کودک هنگام تولد اشاره کرد.
 3. آسیب روانی: آسیب روانی یا سوء استفاده در اوایل کودکی ممکن است بر رشد مغز تاثیر بگذارد و خطر اختلالات LD را افزایش دهد.
 4. ضربه جسمی: آسیب های سر یا عفونت های سیستم عصبی امکان دارد در ایجاد اختلالات یادگیری نقش داشته باشد.
 5. قرار گرفتن در معرض آلودگی زیست محیطی: قرار گرفتن در معرض سطوح بالایی از سموم، مانند سرب، با افزایش خطر اختلالات یادگیری مرتبط است.

معرفی انواع اختلالات یادگیری رایج

عوامل روانی مانند آسیب های روانی در سال های اول کودکی، عوامل محیطی مانند آلودگی های زیست محیطی و وراثت در ناتوانی یادگیری نقش دارند. در قسمت اختلال یادگیری چیست، به طور کلی در مورد همه انواع این اختلالات صحبت کردیم. در این بخش سعی داریم تا به طور جزیی تر در مورد انواع اختلال LD صحبت کنیم. اختلال در خواندن که با نارساخوانی نیز شناخته می شود، از مهم ترین انواع اختلالات یادگیری است. مشکلات اساسی خواندن زمانی رخ می دهد که درک رابطه بین صداها، حروف و کلمات مشکل باشد. علایم مشکل در خواندن شامل مواردی مانند تشخیص حروف و کلمات، درک کلمات و ایده ها، سرعت خواندن و روان خوانی و مهارت های عمومی واژگان است. اکثر افراد مبتلا به LD (حدود 85%) دارای ناتوانی خواندن یا نارساخوانی هستند. اگر چشم ها یا گوش ها به درستی کار نکنند، امکان دارد یادگیری آسیب ببیند.

اصطلاحی است که به طیف وسیعی از مشکلات ریاضی از جمله ضعف در درک معنای اعداد و دشواری در به کارگیری اصول ریاضی برای حل مسایل اشاره دارد. خرید و استفاده از لباس پلیس راهنمایی رانندگی بچه گانه ممکن است به کودکان احساس امنیت و اطمینان بیشتری در محیط های عمومی بخصوص در جاده ها بدهد . این اختلال می تواند خود را به صورت مشکلات املایی، دست خط ضعیف و مشکل در قرار دادن افکار روی کاغذ نشان دهد. اختلال حرکتی از دیگر انواع اختلالات یادگیری است که به مشکلات حرکتی و هماهنگی اشاره دارد. علایمی که نشان می دهد کودک شما ناتوانی در هماهنگی حرکتی دارد شامل مشکلاتی در توانایی های فیزیکی است که نیاز به هماهنگی دست و چشم دارد. مانند: بستن دکمه های پیراهن. چشم ها و گوش ها ابزار اصلی رساندن اطلاعات به مغز هستند.

بسیاری از کودکان دارای اختلال یادگیری در خوانش مشکل دارند، برخی از آنها در درک مفاهیم ریاضی و اعداد، برخی در نوشتن مشکل دارند. تعدادی از این کودکان هم دارای اختلالات حرکتی و هماهنگی و حتی مشکلات دیداری و شنوایی هستند.  آفازی و دیس فازی چیست؟ دیس فازی وضعیتی است که بر توانایی افراد برای تولید کلمات و درک زبان گفتاری تاثیر می گذارد. دیس فازی و آفازی علل و علایم یکسانی دارند. برخی منابع نشان می دهند که آفازی شدیدتر است و شامل از دست دادن کامل توانایی های گفتار و درک است. از سوی دیگر، دیس فازی تنها شامل اختلالات زبانی است. این حالت به عنوان یکی از انواع اختلالات یادگیری در نظر گرفته می شود. البته این الفاظ برای شرایط دیگری مثل از دست دادن قدرت گفتار در زمان سکته مغزی نیز به کار برده می شوند.

آیا اختلال یادگیری تنها در کودکان است یا در بزرگسالان هم دیده می شود؟ آنچه که معمولا از تعریف این بیماری برداشت می شود، این است که این اختلال تنها در کودکان وجود دارد. اما باید عنوان کنیم که امکان دارد اختلال یادگیری در بزرگسالان نیز وجود داشته باشد. برای مثال، یک بزرگسال ممکن است ناتوانی جدی در خواندن داشته باشد، در حالی که دیگری در خواندن خوب عمل می کند، اما قادر به انتقال افکار به صورت نوشتاری نیست یا در ریاضیات مشکل دارد. برخی از افراد مبتلا به اختلال LD در کنترل خود، درک مناسب موقعیت های اجتماعی و کنار آمدن با افراد دیگر مشکل خواهند داشت. تنها با دانستن این که اختلال یادگیری چیست و شناخت علایم و نشانه های آن، نمی توان این مشکل را در کودکان یا بزرگسالان تشخیص داد. تشخیص اصلی باید توسط یا انجام شود.

یک اختلال LD خاص از طریق بررسی بالینی تاریخچه رشدی، پزشکی، آموزشی و خانوادگی فرد، گزارش های نمرات آزمون و مشاهدات معلم و پاسخ به مداخلات تحصیلی تشخیص داده می شود. همه این عوامل در زمان تشخیص باید به خوبی مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان نظر نهایی را عنوان کرد. اختلالات یادگیری با انجام(یا IQ) و یک تست استاندارد شده (خواندن، نوشتن، حساب) قابل تشخیص است. اکثر کودکانی که دارای ناتوانی یادگیری هستند، هوش طبیعی یا بالاتر از حد طبیعی دارند، اما این پتانسیل را به طور کامل در آزمون های پیشرفت نشان نمی دهند. برای یک کودک مبتلا به اختلال LD لحظات ناامیدکننده بسیاری وجود دارد. آنها می دانند که بدون ناتوانی در یادگیری، برخی از موقعیت های چالش برانگیز که مرتباً با آن ها مواجه هستند، وجود نداشتند.

در این لحظات، داشتن ثبات عاطفی و مهارت های مقابله ای مناسب برای کمک به آنها برای گذر از این احساسات بسیار مهم است. پرورش مهارت های عاطفی و اجتماعی به افراد این توانایی را می دهد که مشکلاتی که با آن مواجه می شوند را حل کنند و به اهداف خود ادامه دهند. خرید و استفاده از لباس بسیج سبز می تواند به ترویج ارزش های انقلابی و اسلامی در بین جوانان کمک کند . اگر ناتوانی یادگیری به موقع یا به درستی تشخیص داده نشود و به طور موثر درمان نشود، می تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. این مشکلات بر روان کودک تاثیر می گذارند و نشانه هایی از غم و اندوه و ناامیدی را در او به وجود می آورند. عدم شناخت مشکل می تواند باعث سوء تفاهم، افزایش استرس، یا سرزنش دیگران شود. مطالعات نشان می دهد 30 تا 50 درصد از کودکانی که والدین کودکان مبتلا به این اختلال به دنبال درمان عاطفی کودک هستند.

بخش قابل توجهی از کودکان مبتلا به ناتوانی یادگیری دارای سوابق ارثی یا ژنتیکی هستند. در تعریف اختلال یادگیری چیست اشاره کردیم که ژنتیک از عوامل تاثیرگذار در ابتلای کودکان به اختلال LD است. علل ژنتیکی ناتوانی یادگیری بسیار گسترده هستند و شامل ناهنجاری های کروموزومی، انواع تعداد کپی، تک ژن، میتوکندری و غیره است. با این وجود عوامل دیگر از قبیل مصرف مواد مخدر یا الکل در دوران بارداری، ضربه های فیزیکی، رشد ضعیف رحم، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس یا طولانی مدت می تواند احتمال ابتلا را در کودکان تقویت کند. آیا کودکان دچار اختلال یادگیری کم هوش هستند؟ این که کودکان مبتلا به اختلال یادگیری از نظر هوشی نسبت به سایرین در سطح پایین تری قرار دارند، به هیچ عنوان درست نیست. اکثر این کودکان دارای هوش بالا یا متوسط هستند. آنها تنها در برخی از مهارت ها دچار مشکل اند.

به عنوان مثال، یک کودک ممکن است در آزمون هوشی کامل، 112 امتیاز بگیرد، اما نمره ریاضی او 9 باشد. در بسیاری از موارد اختلال یادگیری ارثی و ژنتیکی است، اما مشکلات بارداری و زایمان هم می تواند روی آن تاثیر بگذارد. این کودمان الزاما کم هوش نیستند و حتی می توانند باهوش باشند. بسیاری از افرادی که درک درستی از مفاهیم ناتوانی ذهنی و ناتوانی یادگیری ندارند، ممکن است به اشتباه این دو را به جای هم به کار ببرند. اگر به خوبی مفهوم اختلال یادگیری را متوجه شده باشید، می دانید که این دو شبیه هم نیستند. ناتوانی یا عقب ماندگی ذهنی به معنای IQ پایین تر از حد متوسط و فقدان مهارت های مورد نیاز برای زندگی روزمره است. اما اختلال LD به ضعف در برخی از مهارت های تحصیلی اشاره دارد. خواندن، نوشتن و ریاضی موارد اصلی هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلال یادگیری خاص در کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلال یادگیری خاص در کودکان"، کلیک کنید.