آیین نامه جدید برای مالیات‌دهندگان/ محل مصرف مالیات را مشخص کن

آیین نامه جدید برای مالیات‌دهندگان/ محل مصرف مالیات را مشخص کن

به گزارش خبرگزاری جیرو،مالیات یکی از درآمدهای پایدار دولت‌هاست که زمینه را برای اداره کشور و انجام پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای فراهم می‌کند. کشورهای پیشرفته به واسطه همین درآمدها به انجام پروژه‌های توسعه‌ای و عمرانی می‌پردازند و کشورشان را اداره می‌کنند.

به گزارش جیرو، از آنجائیکه فرهنگ مالیات‌دهی در کشور ما وجود ندارد و تا الان به درآمدهای نفتی وابسته بوده‌ایم، برخی تصور می‌کنند گرفتن مالیات به معنی دست بردن در جیب مردم است. در حالی که واقعیت این است که مالیات‌ستانی حقه از همگان و به کار انداختن درآمدهای مالیاتی در پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای و ارائه خدمات به مردم امری معمول در کشورهای پیشرفته و در نهایت به نفع کشور است.

سازمان امور مالیاتی طی سه سال گذشته و در دولت شهید رئیسی اقدامات گسترده‌ای در زمینه اصلاح نظام مالیاتی کشور به اجرا گذاشت. به طوری که درآمدهای مالیاتی دولت از محل مقابله با فرار مالیاتی و تمرکز بر مودیان بزرگ افزایش چشمگیری داشت.

طرح وزارت اقتصاد برای مودیان مالیاتی و انتخاب محل مصرف مالیاتشان

درآمدهای مالیاتی در بخش بهداشت و درمان، هزینه مورد نیاز شهرداری‌ها برای ارائه خدمات به مردم و انجام پروژه‌های عمرانی و دیگر امور زیربنایی به کار گرفته شد. به تازگی وزارت اقتصاد طرحی را در همین زمینه به تصویب هیئت وزیران رساند.

بر اساس مصوبه هیات وزیران، مشمولین ماده ۱۰۰ می‌توانند محل هزینه‌کرد مالیات پرداختی‌شان را مشخص کنند. مودیان در زمان پرداخت مالیات می‌توانند تعیین کنند که تمایل دارند مالیات پرداختی‌شان در کدام طرح عمرانی و توسعه‌ای کشور به کار بیفتد.

روشنگری در زمینه محل مصارف مالیات از اهمیت بالایی برخوردار است. به زعم کارشناسان، همان طور که حق دولت است به مالیات‌ستانی حقه از همگان متناسب با درآمدشان اقدام کند، مردم نیز این حق را دارند که بدانند مالیات پرداختی‌شان در کجا هزینه می‌شود.

اقدام اخیر سازمان امور مالیاتی که این امکان را برای مودیان به وجود آورده است که محل هزینه‌کرد مالیات پرداختی‌شان را مشخص کنند، روشنگری زیادی در زمینه مصارف مالیات صورت می‌دهد.

در گفتگو با حمید بهزادی بخش، دستیار مردمی‌سازی سازمان امور مالیاتی کشور این طرح سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد را که به تصویب هئیت وزیران رسیده است، بررسی کرده ایم.

مردم مشخص میکنند مالیات در کدام پروژه عمرانی مصرف شود

بهزادی بخش دستیار مردمی‌سازی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مصوبه اخیر هیئت وزیران در خصوص مصارف مالیات تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی دولت سیزدهم در آخرین اقدامش ترتیبی داده است که مودی بتواند محل هزینه‌کرد مالیاتی که پرداخت می‌کند را در طرح‌های عمرانی خودش تعیین کند. آیین‌نامه‌ای را وزارت اقتصاد آماده کرد که به تصویب هیئت وزیران رسید، بر اساس آن مشمولین تبصره ماده ۱۰۰ می‌توانند تعیین کنند که مالیات پرداختی‌شان در کدام طرح عمرانی هزینه شود.

دستیار مردمی‌سازی سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: یکی از مزیت‌های مصوبه مورد بحث در هیئت وزیران این است که به جا افتادن فرهنگ مالیات‌ستانی در کشور کمک می‌کند. عنوان این اقدام نشانه‌دار کردن مصارف مالیات در کشور است.

یک آرزوی قدیمی محقق شد

این مسئول دولتی توضیح داد: اقدامی که سازمان امور مالیاتی در قالب مصوبه هیئت وزیران انجام داده است، یک آرزو در کشور بود که محقق شده است. به این ترتیب، مشخص می‌شود که مالیات‌ها دقیقاً در کجا مصرف می‌شود و فراتر از آن، مودیان می‌توانند محل هزینه‌کرد مالیات‌ها را مشخص کنند.

بهزادی بخش گفت: در این طرح قرار است سازمان برنامه و بودجه طرح‌های عمرانی‌ای را که طی سال جاری خاتمه پیدا می‌کنند، به سازمان امور مالیات معرفی کند. در ادامه مودی می‌تواند انتخاب کند که مالیات پرداختی‌اش در کدام طرح مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: همواره این سوال برای مودی مطرح بود که مالیات پرداختی‌اش صرف چه چیزی می‌شود. در همین راستا، سازمان امور مالیاتی تلاش می‌کرد روشنگری داشته باشد و گزارش‌هایی ارائه کند که مالیات‌ها در حوزه بهداشت و درمان و یا افتتاح فلان پروژه به کار گرفته شده است.

محل هزینه‌کرد مالیات‌ها در امور جاری نیست

این مسئول دولتی خاطرنشان کرد: بر اساس آیین‌نامه اخیر سازمان امور مالیاتی که به تصویب هیئت وزیران رسیده است، مودیان مالیاتی از این پس خودشان در یک سامانه، مشخص می‌کنند که مالیات پرداختی‌شان در چه پروژه عمرانی و زیرساختی کشور مورد استفاده قرار بگیرد. به این ترتیب، بیشترین سطح روشنگری و مشارکت فعال مودی را در امور مالیاتی و تعیین محل هزینه‌کرد آن‌ها خواهیم داشت.

بهزادی بخش گفت: موضوع مهم این است که محل هزینه‌کرد مالیات‌ها در امور جاری نیست و مصوبه هیئت وزیران فقط برای پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور مدنظر است.

۲۲۰

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیین نامه جدید برای مالیات‌دهندگان/ محل مصرف مالیات را مشخص کن" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیین نامه جدید برای مالیات‌دهندگان/ محل مصرف مالیات را مشخص کن"، کلیک کنید.